Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Trasmission Line ή ported ??

User avatar
techcrafter
Posts: 8
Joined: Fri Jun 17, 2016 3:31 pm
Location: Norway

Trasmission Line ή ported ??

Unread post #1 by techcrafter » Tue Mar 28, 2017 3:27 pm

Στην ίδια κατηγορία τιμής, τί θα προτιμούσατε και γιατί?
Η ερώτηση είναι απλή, ... όμως η απάντηση...? :geek:
Εμπειρίες?
Καλημέρα σε όλους.
Ηλίας
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Trasmission Line ή ported ??

Unread post #2 by BityaBit » Tue Mar 28, 2017 5:13 pm

Φίλε η ερώτηση σου μακάρι να ήταν τόσο απλό να απαντηθεί.
Με τί θα τα οδηγήσεις και σε τί χώρο;

Kαι το κυριότερο που κανείς δεν μπορείς να απαντήσει εκτός απο εσένα πώς γουστάρεις να ακούς;..

Aν π.χ. τρώγεσαι για PMC όσον αφορά εμένα προσωπικά είναι μια απο τις τρείς μάρκες που θα έπαιρνα με κλειστά μάτια όμως εγώ είμαι απλά ενας άγνωστος που περιαυτολογεί If you get the point..
User avatar
techcrafter
Posts: 8
Joined: Fri Jun 17, 2016 3:31 pm
Location: Norway

Re: Trasmission Line ή ported ??

Unread post #3 by techcrafter » Tue Mar 28, 2017 7:29 pm

Πιστεύεις δηλαδή ότι υπάρχουν συνθήκες ακρόασης (μη ακραίες) που να μην συνιστούν την μία ή την άλλη κατηγορία ηχείου? Οι διαφορές προτίμησης, στην ίδια κατηγορία φυσικά εξαρτάται από τα μηχανήματα, χώρο κλπ.
Ας πούμε λοιπόν σε μία μέση κατάσταση χώρου με μέση ενίσχυση, γύρω στα 80-120W μέσο είδος μουσικής, ας πούμε pop, rock, και κλασσική για το ευρύ σκηνικό.
Μάλλον θα συμφωνούσα μαζί σου γιατί απ ότι βλέπω στο ίντερνετ, από τις 3 πιο ξακουστές TDL (που έχει κλείσει), PMC και IMF, η PMC είναι αυτή που ίσως πιο δυναμικά βρίσκεται σε αυτό τον τομέα ηχείων.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Trasmission Line ή ported ??

Unread post #4 by Dr Pan K » Tue Mar 28, 2017 9:36 pm

To transmission line εχει ενα σοβαρό (κατ εμέ) μειονέκτημα. Ο λαβύρινθος εχει ενα σεβαστό μηκος και ο ηχος που ταξιδεύει μεσα απο αυτόν μεχρι την οπη εξοδου χρειάζεται ενα σημαντικό χρονικό διάστημα μεχρι να εκτονωθεί, κατι που γίνετε εμφανές κατά την ακρόαση (υπάρχει δλδ μια ουρά με ασάφεια στην αναπαραγωγή).

Ενα δεύτερο πρόβλημα ειναι οτι στην οπή εκτόνωσης δημιουργούνται στροβιλισμοί αερα (εδω η PMC με το νεο κυματοδηγό εχει βελτιωθεί πολύ https://parttimeaudiophile.com/2016/06/ ... nt-page-1/)

high-end-pmc-02245.jpg
high-end-pmc-02245.jpg (162.09 KiB) Viewed 2646 times


Προκείμενου να μειωθεί αυτη η ουρά τα PMC αλλα και ολα τα TL ηχεία χρειάζονται ιδιαίτερα στιβαρή ενίσχυση με μεγάλο damping factor αν και παλι, ο ηχος θα εχει παντα αυτο το χαρακτηριστικό της χρονοκαθυστερησης. Στην ουσια ειναι σαν να υπαρχει μια παθητικη μοναδα που εκπέμπει λιγο μετα απο τις υπόλοιπες. Δεν τα εχω συστήσει ποτέ και δεν νομίζω να το κάνω και στο μέλλον.

Οπότε ported

(PS ακομα καλύτερα ισως να είναι τα ακουστικής ανάρτησης αλλα παει μακρυά το πράγμα, καμια λυση δεν ειναι τέλεια και φυσικα υπεισέρχεται και το θεμα του προσωπικού γουστου)
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register