Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audio Note, Harbeth ή Horning

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #41 by pankon » Mon Apr 03, 2017 8:22 pm

Dr Pan K wrote:Γκουχ γκουχ ... παρουσιασεις συστηματων λεει η κατηγορία, και βαλε και φωτογραφιες..


Ουπς, νέος στο forum... Θα διορθώσω!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #42 by Dr Pan K » Mon Apr 03, 2017 8:27 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Γκουχ γκουχ ... παρουσιασεις συστηματων λεει η κατηγορία, και βαλε και φωτογραφιες..


Ουπς, νέος στο forum... Θα διορθώσω!


[thumbup]
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #43 by Gojakla » Mon Apr 03, 2017 9:03 pm

Θα ήθελα πολύ μια περιγραφή για τα LS50 αν είναι εύκολο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #44 by pankon » Mon Apr 03, 2017 11:08 pm

Gojakla wrote:Θα ήθελα πολύ μια περιγραφή για τα LS50 αν είναι εύκολο.


Λοιπόν, τα KEF LS50 είναι ηχεία με εντυπωσιακό μπάσο σχετικά με το μέγεθός τους. Αναδεικνύονται μόνο με τη βοήθεια πολύ δυνατών ενισχυτών. Τα έχω ακούσει με ολοκληρωμένο Jadis DA88S αλλά και με Line Magnetic στα 120W (δεν θυμάμαι το ακριβές μοντέλο), και τις δυο φορές με πολύ καλά αποτελέσματα. Πιο αδύναμοι ενισχυτές κάνουν τα ηχεία να ακούγονται αναιμικά, χωρίς σώμα.

Γενικά ουδέτερος ήχος με καλή εστίαση, αλλά λίγο σκληρά (προς μεταλλικά) πρίμα. Αποδίδουν καλύτερα σε μέτριες και άνω εντάσεις (volume), και όχι τόσο σε χαμηλές εντάσεις.

Αν τα ακούει κανείς σε απόσταση πάνω από 2-2.5m, μπορεί να δυσκολεύονται να γεμίσουν τον χώρο άνετα, ειδικά αν ο ενισχυτής δεν είναι πραγματικά ρωμαλέος. Σε nearfield θέση, τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα. Βέβαια, η προσωπική μου προτίμηση ακρόασης είναι nearfield, οπότε μπορεί να είμαι προκατειλημμένος και όχι αντικειμενικός όσον αφορά αυτό το σημείο.

Αξίζει κανείς να σχηματίσει προσωπική άποψη με μια ακρόαση, αν και νομίζω ότι τα ηχεία είναι ελαφρώς (ή αρκετά;) υπερτιμημένα από τον τύπο και τους reviewers.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική εκτίμηση και τίποτα περισσότερο.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #45 by Gojakla » Tue Apr 04, 2017 12:09 am

Ευχαριστω παρα πολυ!
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #46 by STEREO » Sat Apr 08, 2017 9:58 am

Καλημέρα. Σε διπλανό site πωληται ενα 5plus μεταχειρισμενο σε καλούτσικη τιμή.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #47 by pankon » Sat Apr 08, 2017 10:22 am

STEREO wrote:Καλημέρα. Σε διπλανό site πωληται ενα 5plus μεταχειρισμενο σε καλούτσικη τιμή.


Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Το είδα κι εγώ πριν λίγο. Είμαι σε φάση αναζήτησης, οπότε θα πρέπει να καταλήξω σε απόφαση πρώτα και μετά να προχωρήσω.

Και πάλι ευχαριστώ.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #48 by pankon » Thu Jun 08, 2017 12:17 pm

pankon wrote:
STEREO wrote:Καλημέρα. Σε διπλανό site πωληται ενα 5plus μεταχειρισμενο σε καλούτσικη τιμή.


Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Το είδα κι εγώ πριν λίγο. Είμαι σε φάση αναζήτησης, οπότε θα πρέπει να καταλήξω σε απόφαση πρώτα και μετά να προχωρήσω.

Και πάλι ευχαριστώ.


OK, η απόφαση λοιπόν ελήφθη: Harbeth SHL5 Plus Anniversary (ειδικό μοντέλο, σε περιορισμένο αριθμό, για τα 40 έτη από την ίδρυση της Harbeth). Αν δεν κάνω λάθος συνολικά 200 ζευγάρια θα κατασκευαστούν κι απ' ό,τι μαθαίνω όλα ήδη έχουν δοθεί.

Για να δούμε τι θα δούμε... (εννοώ τι θα ακούσουμε... [musicphones] )

Return to “Ηχεία”



Login · Register