Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audio Note, Harbeth ή Horning

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1359
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #11 by pankon » Sat Apr 01, 2017 1:03 pm

Dr Pan K wrote:Παναγιώτη νομίζω έχεις βρει το επόμενο ηχείο σου..

Το ηχείο το βρήκαμε. Με τα λεφτά υπάρχει ένα θεματάκι.., -))
STEREO
Posts: 70
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #12 by STEREO » Sat Apr 01, 2017 4:43 pm

Το παλιό 5 πριν το plus το άκουγα χρόνια με Croft ήταν τρομερό χαρμάνι. Κράτα τούς ενισχυτές και πάρε το Harbeth. Είναι ενα ηχείο που δεν σε περιορίζει σε συγκεκριμένα συνοδευτικά και έχει και πολύ καλή τιμή. Έχει βέβαια μόνιτορ κατεύθυνση με μουσικό χαρακτήρα που θα σε κάνει να το ερωτευτείς για χρόνια.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1359
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #13 by pankon » Sat Apr 01, 2017 7:59 pm

STEREO wrote:Το παλιό 5 πριν το plus το άκουγα χρόνια με Croft ήταν τρομερό χαρμάνι. Κράτα τούς ενισχυτές και πάρε το Harbeth. Είναι ενα ηχείο που δεν σε περιορίζει σε συγκεκριμένα συνοδευτικά και έχει και πολύ καλή τιμή. Έχει βέβαια μόνιτορ κατεύθυνση με μουσικό χαρακτήρα που θα σε κάνει να το ερωτευτείς για χρόνια.


Με ποιο μοντέλο Croft το άκουγες το SHL5; Στους δικούς μου Croft έχω πειραματιστεί και με αρκετές λάμπες ECC83 και 12ΒΗ7Α.

Εγώ όταν πολύ πρόσφατα άκουσα το SHL5+ στο χώρο μου με τους Croft, στην αρχή δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου. Ο ήχος ήταν απλά αδιάφορος. Αλλά τα ηχεία ήταν ολοκαίνουργια από το κουτί... Ήδη μέσα σε 5 ώρες η διαφορά ήταν σημαντική και ο χαρακτήρας του ηχείου άρχισε να εμφανίζεται. Μεγάλο βάθος σκηνής και πειστικές φωνές. Το πιο πιθανό είναι να βελτιωθεί ακόμα περισσότερο το ηχείο.

Έχω κανονίσει να ακούσω και το M30.1 για να δω μήπως τυχόν μου αρέσει περισσότερο από το SHL5+. Έχω κι ένα subwoofer (SVS SB2000), το οποίο θα μπορούσε να συμπληρώσει το Μ30.1, όπου θα χρειαζόταν λίγο περισσότερο μπάσο. Έχω διαβάσει ότι το Μ30.1 είναι ακόμα πιο ακριβές ή λεπτομερές από το SHL5+.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή ακούω nearfield (1.5-2m από τα ηχεία), πιστεύω ότι ο χαρακτήρας του ηχείου αποκαλύπτεται και δεν καλύπτεται από τα χαρακτηριστικά του χώρου.

Για να δούμε...

(Αλήθεια, τώρα τα έχεις δώσει τα SHL5; Σε τι ηχεία/ενισχυτές έχεις μετακινηθεί; Προφανώς θα είναι καλύτερα από πριν...)
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #14 by Gojakla » Sat Apr 01, 2017 8:13 pm

Δυσκολα "δενεις" sub σε δικαναλο εκτος και αν εχεις πραγματικα καλες γνωσεις πανω στο αντικειμενο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1359
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #15 by pankon » Sat Apr 01, 2017 8:36 pm

Gojakla wrote:Δυσκολα "δενεις" sub σε δικαναλο εκτος και αν εχεις πραγματικα καλες γνωσεις πανω στο αντικειμενο.


Ναι, δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί κάποιος να κάνει ένα βήμα μπροστά και ένα (ή και περισσότερα) πίσω. Θέλει σαφώς προσοχή, ειδάλλως όλοι τα αγόραζαν μικρά κι ελκυστικά μικρά ηχεία (π.χ. Harbeth P3ESR) και μετά θα κούμπωναν ένα ή δύο subwoofers και θα είχαν την "τέλεια" λύση. Προφανώς και δεν είναι τόσο απλό...
STEREO
Posts: 70
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #16 by STEREO » Sat Apr 01, 2017 8:55 pm

Τα Harbeth τα έχω ακόμα , τον Croft δυστυχώς τον έδωσα. Ήταν ενα καταπληκτικό μηχάνημα. Chameleon ολοκληρωμένος με παθητική προενισχυση 15wat διάφανα και μουσικά, 4 λάμπες Ecl 85 όλες κ όλες στο κύκλωμα. Τώρα έχω Sugden, άλλη έκταση και δύναμη αλλά μαγεία του Croft μου λείπει.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1359
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #17 by pankon » Sat Apr 01, 2017 9:36 pm

STEREO wrote:Τα Harbeth τα έχω ακόμα , τον Croft δυστυχώς τον έδωσα. Ήταν ενα καταπληκτικό μηχάνημα. Chameleon ολοκληρωμένος με παθητική προενισχυση 15wat διάφανα και μουσικά, 4 λάμπες Ecl 85 όλες κ όλες στο κύκλωμα. Τώρα έχω Sugden, άλλη έκταση και δύναμη αλλά μαγεία του Croft μου λείπει.


Ναι, καταλαβαίνω πολύ καλά τι μου λες για τον Croft.

Εγώ πρωτογνώρισα τον Croft το 1989, όταν σπούδαζα στην Αγγλία. Πήγα μια βόλτα στο KJ West One και ανάμεσα σε όλους τους ενισχυτές, άκουσα τον Croft SuperMicro II, ο οποίος μου φάνηκε πιο καθαρός, διαφανής και ρεαλιστικός σε σχέση με πολύ ακριβότερα μηχανήματα που υπήρχαν εκεί. Και κόστιζε μόνο 199 λίρες. Τον έχω ακόμα εκείνον τον ενισχυτή. Έχει δεχτεί την "περιποίηση" του Glenn Croft δυο φορές μέχρι τώρα, τη μια για να αλλάξει κάποιους πυκνωτές και την άλλη για να προσθέσει το κύκλωμα regulation. Απλά δεν μπορώ να τον δώσω αυτόν τον προενισχυτή. Είναι τόσο καλός! Και συνδυάζεται με έναν "απλό" τελικό Croft Series7.

Για όλους τους κατόχους Croft, εκείνο που θα συνιστούσα (από προσωπική εμπειρία και πολλούς πειραματισμούς) είναι να δοκιμάσουν NOS λάμπες. Θα ακούσουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ (να μην πω ΤΕΡΑΣΤΙΑ) διαφορά σε σχέση με τις "απλές" λάμπες που χρησιμοποιεί στα ενισχυτικά του ο Croft. Tesla E83CC για το phono stage, Mullard ECC83 για το regulation. Και φυσικά υπάρχουν πολλές επιλογές για τις 12ΒΗ7Α.. Αξίζει να ασχοληθεί κανείς!
STEREO
Posts: 70
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #18 by STEREO » Mon Apr 03, 2017 1:42 pm

Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι ο χώρος σου είναι μικρός για το 5. Πιστεύω το Μ30.1 ταιριάζει καλύτερα στις συνθήκες που προανέφερες.Το Μ30.1 δεν το έχω ακούσει, αλλά έχω διαβάσει οτι είναι το μεσαίο μόνιτορ της εταιρείας και οτι και καλά πιο απόλυτο στην απόδοση του.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1359
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #19 by pankon » Mon Apr 03, 2017 1:45 pm

STEREO wrote:Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι ο χώρος σου είναι μικρός για το 5. Πιστεύω το Μ30.1 ταιριάζει καλύτερα στις συνθήκες που προανέφερες.Το Μ30.1 δεν το έχω ακούσει, αλλά έχω διαβάσει οτι είναι το μεσαίο μόνιτορ της εταιρείας και οτι και καλά πιο απόλυτο στην απόδοση του.


Ναι, είμαι σε συνεννόηση με τον Παντελή να μου φέρει τα M30.1 για μια ακρόαση στο χώρο μου, ώστε να μπορέσω να πάρω μια αίσθηση για το πώς συγκρίνονται με τα SHL5 Plus. Γενικά μου αρέσει το σώμα στον ήχο (αυτό δεν σημαίνει το μπάσο), κι αναρωτιέμαι αν ένα ηχείο του μεγέθους του M30.1 μπορεί να δώσει αληθοφανές σώμα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audio Note, Harbeth ή Horning

Unread post #20 by Dr Pan K » Mon Apr 03, 2017 2:00 pm

Καλο το 30.1, πολυ καλο αλλα σε σχεση με το Horning απο σωμα θα υστερεί αρκετά. Το subwoofer μονο λυση δεν ειναι, δεν θα εχει σωστο blend με το 30.1

Μήπως να εκανες λιγο υπομονή και μόλις εχεις τα απαραίτητα $$$ να πας για Αφροδίτη?
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register