Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #31 by Perister » Wed May 31, 2017 1:33 pm

Αυτή τη λυση (Ιkea stools χωρις το πανω μερος) χρησημοποιω τα τελευταια 2 χρονια
Τις εχω βαψει και στο χρωμα των ηχειων (Ebony) και δειχνουν σχετικα ΟΚ. Δες φωτο και στο νημα σχετικα με το συστημα μου.
Δυστηχως τα HL5+ μου δεν τα εχω ακουσει με άλλες βασεις για να μπορω να συγγρινω, αλλα για να ειμαι ειληκρινης θα ηθελα να τις αλλαξω, κυριως για λογους εμφανησης

pankon wrote:
Jim wrote:μία quick and dirty λύση (και cheap)
ειναι τα οddvar από ikea ..
απλά στην συναρμολόγηση δεν τοποθετείς την πάνω επιφάνεια
και έχεις μία light, open frame βάση να πειραματιστείς - παίξεις ...


http://www.ebay.de/itm/IKEA-ODDVAR-Holz ... SwxYxU1auI




http://www.harbeth.co.uk/usergroup/file ... 1483384152


Jim,

νομίζω ότι η ιδέα σου είναι πολύ καλή, ειδικά καθώς δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσει κανείς τη συγκεκριμένη "βάση" με και χωρίς την πάνω επιφάνεια. Και το κόστος δεν είναι άξιο λόγου για ένα τέτοιο ενδιαφέρον πείραμα.

Το μόνο πρόβλημα είναι τα ODDVAR δεν υπάρχουν στο Ελληνικό ΙΚΕΑ... :shock:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #32 by Dr Pan K » Wed May 31, 2017 7:04 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Μεγάλη κουβέντα, η βάση παγιδεύει ενέργεια, αποσβένει ενέργεια ή την μεταφέρει προς το πατωμα; Προφανώς και τα τρία αλλα αυτό που μας ενδιαφέρει είναι σε τι ποσοστό το πετυχαίνει το κάθε σχέδιο, συνδυασμός υλικών σε σχέση με τον τύπο ηχείο και το πάτωμα. Και αυτό είναι που κάνει την προσωπική εμπειρία μερικώς άχρηστη καθώς ο συνδυασμός του καθενός από εμάς διαφέρει και δεν ξέρω αν κάποιος έχει πραγματικά συγκρίνει διαφορετικές ποιοτικές βάσεις για να δώσει ουσιαστικό feedback. Οπότε εγώ κρατάω τις αυθεντικές της ATC έχοντας μόνο σηκώσει τα κέντρα με πλάκες από limestone .


Παναγιώτη, συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες. Εκτός από να τα κρατάει το ηχείο στο προβλεπόμενο, μπορεί ηθελημένα από τον κατασκευαστή (ή και άθελά του), η βάση να ακτινοβολεί ή να μεταφέρει ενέργεια προς το πάτωμα. (να αποθηκεύει δεν είναι δυνατόν)

Όταν η βάση εδράζεται σε καρφιά (spikes), θεωρώ ότι η μεταφορά ενέργειας προς το πάτωμα δεν μπορεί να είναι σημαντική, καθώς η επιφάνεια επαφής για αγωγή είναι ελάχιστη. Άρα, αν η βάση να απορροφά ενέργεια από το ηχείο πρέπει να την ακτινοβολεί. Αλλά κάτι τέτοιο μάλλον δεν θα το θέλαμε, γιατί η βάση είναι βάση και όχι ηχείο, σωστά;

Σε κάθε περίπτωση, προσωπικά θεωρώ, ότι η μεταφορά ενέργειας από το ηχείο προς τις βάσεις (και πάλι υπό την προϋπόθεση ότι αυτές εδράζονται σε spikes), πρέπει να ελάχιστη, ή ιδανικά μηδενική.


Δυστυχώς η βαση μπορεί και να αποθηκεύει ενέργεια. Για την ακρίβεια ολες οι βάσεις και γενικότερα ολα τα υλικα αποθηκεύουν μηχανική ενεργεία για κάποιο χρονικό διάστημα την οποια ειτε μετατρέπουν σε θερμότητα, ειτε αποδίδουν με την επαφη σε άλλα υλικα. Μέρος αντανακλάται πισω στην πηγή της αρχικής δόνησης (ηχείο σε εμάς) και μέρος αποδίδετε στο πάτωμα.

Το υλικό σύζευξης και το σχέδιο του υλικου σύζευξης παιζει τον ρολο του. Διαφορετικά θα συμπεριφερθεί πχ η βάση εαν πατάει με λαστιχένια ποδαράκια και διαφορετικά αν πατάει με κώνους επανω σε ενα μαρμάρινο πάτωμα.

Η ενέργεια απο το ηχείο στην βάση δεν ειναι μηδενική, ουτε καν ελάχιστη. Μεγαλύτερο το ηχείο, περισσότερη η ενέργεια που παράγεται κατα την μουσικη ακρόαση (περισσότερος ο αέρας που κουνιέται).

Κατι ακόμα, τι ακριβώς θελουμε να πετυχουμε με τις βάσεις μας? Πέραν του να σηκωθεί στο σωστό υψος το ηχείο δεν θέλουμε η ενέργεια που παράγεται να φύγει απο αυτο και να διοχετευθεί στο πάτωμα (ή τοιχο)? Αν μεινει στο ηχειο ή επιστρέψει σε αυτο λογω ανάκλασης δεν ειναι αναμενόμενο να αλλοιωθεί η μουσική αναπαραγωγή? Θέλουμε ομως και να μην επιστρέφει ενέργεια απο το πάτωμα στο ηχειο (ενεργεια που μπορει να παράγεται απο βηματα, το ιδιο το χαμηλό του ηχειου, τα αυτοκίνητα και τις δονήσεις του δρομου κτλ)

Το θέμα ειναι σύνθετο και τα γράφω ολα αυτα γιατι θέλω να περάσει η ιδεα οτι δεν υπάρχει μια μοναδική σωστή λύση και πως η εμπειρία του ενος μπορεί παρότι δούλεψε για αυτόν να μην ειναι εφαρμόσιμη σε άλλους (μπορει και να ειναι..) Αλλο ηχείο, άλλα ποδαρακια, αλλες βάσεις, αλλο πάτωμα κτλ. Εαν ενα set up θυμιζει πολυ το δικο μας (διο ηχειο πχ Harbeth και βάσεις Ικεα με παραπλήσιο ξυλινο κούφιο πάτωμα ή πλακακι) τοτε ισως να μπορούμε να παρουμε μια ιδεα του τι να περιμένουμε (εφοσον αυτος που μας προτείνει κατι εχει κανει καποιες δόκιμες με μεταλλικές και ξυλινες και κατελειξε καπου, αν εχει παίξει μονο με μια βαση και λεει οτι εμενα μου εκανε ή ηταν πολυ τυχερός ή δεν ξερει να δοκίμαζε και κατι αλλο πως θα του πήγαινε..)

Και στο πρακτικο του θεματος, αν ημουν στην θέση σου Παναγιωτη θα δοκιμαζα τα σκαμπο του Ικεα αλλα δεν θα αφηνα τα 4 ποδια χωρις δεσιματα. Μολις ολοκλήρωνα την συναρμολόγησή του θα το επερνα μαζι, θα πήγαινα σε ενα μαραγκο και θα εβαζα 4 παλουκακια να συνδεουν το ενα ποδι με το αλλο για να πετύχω μεγαλύτερη σταθερότητα και δυσκαμψία. Κόστος? αλλα 5 ευρω το πολυ, αποτέλεσμα? ειμαι βεβαιος οτι θα ηταν καλύτερα.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #33 by pankon » Sat Jun 03, 2017 1:32 pm

Ναι, θα κοιτάξω να 'δέσω' τα πόδια στο κάτω μέρος της βάσης. Και πιθανώς θα ρίξω κι ένα βαψιματάκι στη βάση για να μοιάζει με το ανοιχτό χρώμα καρυδιάς που έχουν τα Anniversary SHL5 Plus.

Εκείνο το οποίο θα προσπαθήσω να κάνω είναι να δοκιμάσω όσο το δυνατό πιο near-field ακρόαση του συστήματος "ηχεία-βάσεις", ώστε να μειώσω στο ελάχιστο την επίδραση του χώρου. Π.χ. μόνο σε near-field θέση μου φάνηκαν τα KEF LS-50 ικανοποιητικά. Σε πιο μακρινή απόσταση η εντύπωση ήταν... αδιάφορη.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #34 by pankon » Wed Jun 07, 2017 1:25 pm

pankon wrote:Ναι, θα κοιτάξω να 'δέσω' τα πόδια στο κάτω μέρος της βάσης. Και πιθανώς θα ρίξω κι ένα βαψιματάκι στη βάση για να μοιάζει με το ανοιχτό χρώμα καρυδιάς που έχουν τα Anniversary SHL5 Plus.

Εκείνο το οποίο θα προσπαθήσω να κάνω είναι να δοκιμάσω όσο το δυνατό πιο near-field ακρόαση του συστήματος "ηχεία-βάσεις", ώστε να μειώσω στο ελάχιστο την επίδραση του χώρου. Π.χ. μόνο σε near-field θέση μου φάνηκαν τα KEF LS-50 ικανοποιητικά. Σε πιο μακρινή απόσταση η εντύπωση ήταν... αδιάφορη.


Κατέφθασαν λοιπόν τα IKEA Oddvar σκαμπώ, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν έχουν έρθει τα Harbeth SHL5 Plus Anniversary. Οπότε, υπομονή μέχρι το τέλος του μήνα αναγκαστικά.

Μέχρι τότε, θα μπορούσε κανείς να προτείνει τι είδους χρώμα να χρησιμοποιήσω για να βάψω τις βάσεις/σκαμπώ, που είναι είναι σε φυσικό χρώμα ανοιχτού ξύλου (οξιάς); Καλύτερα να χρησιμοποιήσω πινέλο ή σπρέυ; Καμιά ιδέα;

Thanks!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #35 by Dr Pan K » Wed Jun 07, 2017 10:14 pm

Οχι σπρευ για τις βασεις, πινέλο και καποιο ελαφρύ βερνίκι, καθε χερι που θα περνάς θα σκουραινει λιγο οποτε βάφεις μεχρι να εχεις την σωστη απόχρωση.
Παναγιώτης
Άκης Παπασαββας
Posts: 3
Joined: Mon Aug 27, 2018 8:26 pm

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus θυμάμαι: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #36 by Άκης Παπασαββας » Mon Aug 27, 2018 8:33 pm

Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus από πείρας είναι τα foundation μεταλλικά.
Άκης Παπασαββας
Posts: 3
Joined: Mon Aug 27, 2018 8:26 pm

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #37 by Άκης Παπασαββας » Mon Aug 27, 2018 8:50 pm

[image][/image] Αυτά είναι τα Αμερικανικά hand made . Ακουστικα Υπέροχα. Τα foundation είναι πιο αερατα. Απλά διαφορετικά.
Attachments
IMG_20180704_195317_895.jpg
IMG_20180704_195317_895.jpg (837.8 KiB) Viewed 3876 times
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #38 by pankon » Mon Aug 27, 2018 8:54 pm

Εγώ πάλι κατέληξα σε μεταλλικές, open-frame βάσεις τύπου Something Solid XF (ιδιοκατασκευή από τον Μιχάλη Μελίδη).

Harbeth SHL5 Plus 40th Anniversary.jpg
Harbeth SHL5 Plus 40th Anniversary.jpg (1.01 MiB) Viewed 3873 times
Άκης Παπασαββας
Posts: 3
Joined: Mon Aug 27, 2018 8:26 pm

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #39 by Άκης Παπασαββας » Mon Aug 27, 2018 9:15 pm

Harbeth HL5 plus 40th Aniversary
Attachments
IMG_20180621_142748_295.jpg
IMG_20180621_142748_295.jpg (874.09 KiB) Viewed 3872 times
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #40 by Grandpa » Thu Aug 30, 2018 9:40 pm

Εγω εκανα στον ΜιχΜελ μεταλλικες με ενα κεντρικο ποδι (γεμισμενο με χαλαζια) και δυο πλατω πανω κατω. Το ηχειο ΔΕΝ ακουμπα απ ευθειας στο μεταλλαικο πλατω/βαση μα σε "σπυρακια" σιλικονης προς αποφυγη τυχον συντονισμων (λεω...), ουσιαστικα ειναι στον αερα. Το κατω πλατω δεν εχει ακιδες μα παταει σε μικρα κομματια αυτοκολλητης τσοχας, για πρακτικους κυριως λογους: επειδη δεν γινεται να μενουν σταθερα στη θεση ακροασης (ενοχλουν, καταλαβατε ΠΟΙΑ...), μετακινουνται με ελαχιστο κοπο γλιστρωντας!
Δεν ξερω αν με αλλες βασεις θα ειχαν +διαφορα, μα οσοι τα ακουσαν ετσι λενε τα καλυτερα (μπροστα - πισω; ), μα κι εγω ειμαι ικανοποιημενος γιατι πρωτιστως δεν μπουμαρουν (ναι!). Και φυσικα τα απολαμβανω!

Return to “Ηχεία”



Login · Register