Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #61 by Grandpa » Tue Oct 23, 2018 8:59 pm

Λενε - προτεινουν η κατω πλευρα των ηχειων να ειναι οσο το δυνατον πιο ελευθερη απο επαφη με την βαση, δηλ η επιφανεια της κατω πλευρας να ειναι σε μεγαλο βαθμο ελευθερη ωστε να "παλλεται". Εγω εκανα μεταλλικη βαση με ενα ποδι οπου στηριξα μεταλλικο πλατω κι επανω καθεται το ηχειο, αλλα οχι εντελως εφαρμοστα γιατι εχω βαλει κατι "μπιμπικια" σιλικονης ωστε να υπαρχει κενο μεταξυ μεταλλικης βασης και ηχειου ελαχιστων χιλιοστων. Ουσιαστικα δηλ το ηχειο δεν ακουμπα στο πλατω.
Ειμαι λαθος αραγε;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #62 by Dr Pan K » Tue Oct 23, 2018 9:21 pm

Grandpa wrote:Λενε - προτεινουν η κατω πλευρα των ηχειων να ειναι οσο το δυνατον πιο ελευθερη απο επαφη με την βαση, δηλ η επιφανεια της κατω πλευρας να ειναι σε μεγαλο βαθμο ελευθερη ωστε να "παλλεται". Εγω εκανα μεταλλικη βαση με ενα ποδι οπου στηριξα μεταλλικο πλατω κι επανω καθεται το ηχειο, αλλα οχι εντελως εφαρμοστα γιατι εχω βαλει κατι "μπιμπικια" σιλικονης ωστε να υπαρχει κενο μεταξυ μεταλλικης βασης και ηχειου ελαχιστων χιλιοστων. Ουσιαστικα δηλ το ηχειο δεν ακουμπα στο πλατω.
Ειμαι λαθος αραγε;


Πολλοί εχουν βαση με πλακα μεταλου και μικρα λαστιχα για την συζευξη. Δεν ξερω αν ειναι ιδανικο (εχω και εγω τετοιες βασεις), προτιμώ ομως τις βάσεις με σχεδιο ανοιχτού σκελετού (οπως αυτες που συζηταμε, της ATC και αλλων)
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #63 by Grandpa » Tue Oct 23, 2018 9:30 pm

Παναγιωτη διαπιστωσες διαφορες στον τροπο τοποθετησης των ηχειων, η περι ...ονου σκιας;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #64 by Dr Pan K » Tue Oct 23, 2018 9:48 pm

Grandpa wrote:Παναγιωτη διαπιστωσες διαφορες στον τροπο τοποθετησης των ηχειων, η περι ...ονου σκιας;


Διαφορες απο την τοποθετηση και συγκεκριμενα την χρηση διαφορετικων βασεων στηριξης υπαρχουν, ειναι αισθητες και καποιες φορες ουσιαστικες. Παίζουν ρολο τα υλικα αλλα και το σχεδιο. Επισης τα ενδιάμεσα (βάσεις, ακιδες κτλ) κανουν διαφορά. Οταν ανέβασα τα ATC επάνω στις πλάκες πετρας που τα εχω τωρα, και παροτι το πατωμα του σπιτιου ειναι στουντιακων προδιαγραφων, το χαμηλο βελτιώθηκε λιγο ακομα. Δεν λεω, καποιες φορες διυλίζουμε τον κώνωπα αλλα εδω στις βασεις υπαρχει ζουμι.

Και επειδη εχω δει οτι οι Harbeth, Spendor, ATC και αλλες συστήνουν ανοιχτούς σκελετούς σαν σχεδιο βασης τείνω να τις εμπιστευτώ. Τα σχεδια με ενα κεντρικο ποδι (σωληνα γεμισμενο με καποιο υλικο συνηθως) εχουν ταση για στρεβλωση, το χαμηλο χάνει οπως και η ευκρίνεια. Αυτα βεβαια σε πιο σημαντικές στάθμες, αν παιζουν στο οριο του ψιθύρου δεν θα ακούγεται διαφορα.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #65 by Grandpa » Tue Oct 23, 2018 9:51 pm

Τα σχεδια με ενα κεντρικο ποδι (σωληνα γεμισμενο με καποιο υλικο συνηθως) εχουν ταση για στρεβλωση, το χαμηλο χάνει οπως και η ευκρίνεια. Αυτα βεβαια σε πιο σημαντικές στάθμες,
Χμ... λες γι αυτο μολις ανεβασω ενταση να συμβαινει κατι τετοιο;
Αν προσθεσω μεγαλυτερο υψος, αυξησω δηλ την αποσταση εδρασης του ηχειου με καποιο υλικο σε ωρισμενα σημεια, να εχει αποτελεσμα; Βρηκαμε δουλεια...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #66 by Dr Pan K » Tue Oct 23, 2018 10:04 pm

Grandpa wrote:Τα σχεδια με ενα κεντρικο ποδι (σωληνα γεμισμενο με καποιο υλικο συνηθως) εχουν ταση για στρεβλωση, το χαμηλο χάνει οπως και η ευκρίνεια. Αυτα βεβαια σε πιο σημαντικές στάθμες,
Χμ... λες γι αυτο μολις ανεβασω ενταση να συμβαινει κατι τετοιο;
Αν προσθεσω μεγαλυτερο υψος, αυξησω δηλ την αποσταση εδρασης του ηχειου με καποιο υλικο σε ωρισμενα σημεια, να εχει αποτελεσμα; Βρηκαμε δουλεια...


Οχι, οσο πιο ψηλα ανεβει το ηχειο τοσο χειρότερα. Στην μηχανικη το "φ" του σωλήνα πρεπει να αυξάνει ανάλογα με το μηκος του σωλήνα για να εχουμε την ιδια επιθυμητή δυσκαμψία.

Σε κατασκευες με σωληνα ιδανικά εχουμε τριγωνικά σχεδια με πολλες κοντρες (σαν αυτα που βλεπουμε στις συναυλιακες εγκαταστάσεις πχ)

20151123110837_56871.jpg
20151123110837_56871.jpg (47.39 KiB) Viewed 3526 times
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #67 by Grandpa » Tue Oct 23, 2018 10:07 pm

Καταλαβα... παμε για αγγελια πωλησης και νεα εξοδα!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #68 by Dr Pan K » Tue Oct 23, 2018 10:16 pm

Grandpa wrote:Καταλαβα... παμε για αγγελια πωλησης και νεα εξοδα!


Μπορεις να κολλήσεις/ ενώσεις 2 ακομα σωλήνες.. Kαι να βαλεις κοντρες (διαγώνια αναμεσα στους σωλήνες).
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #69 by Grandpa » Tue Oct 23, 2018 10:35 pm

Αυτη ειναι η βαση, που να μπουν οι εξτρα;
Attachments
βαση ηχειου.jpg
βαση ηχειου.jpg (883.44 KiB) Viewed 3519 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βάσεις για ηχεία Harbeth SHL5 plus: βαριές ή ελαφριές;

Unread post #70 by Dr Pan K » Tue Oct 23, 2018 10:42 pm

Πίσω απο τον σωλήνα. Δεξια και αριστερα, ισοπλευρο τριγωνο. Μπορουν να ειναι και πολυ μικρότερης διαμέτρου. Μετα βαλε μερικες κοντρες και θα γινει πέτρα.
Παναγιώτης

Return to “Ηχεία”



Login · Register