Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ανοιχτή μπάφλα...

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #21 by pankon » Wed Dec 27, 2017 9:48 pm

Zakman35 wrote:Το μόνο μειονέκτημα που έχουν τα ηχεία ανοιχτής μπάφλας είναι ότι κατά κανόνα απαιτούν την χρήση ενεργών cross και πολυ-ενίσχυσης, κάτι που τα κάνει αντιεμπορικά μιας και είναι ουσιαστικά "κλειστά" συστήματα.

Η Spatial δηλώνει πως αντιπαρέρχεται αυτού του προβλήματος, χρησιμοποιώντας ειδικά κατασκευασμένα μεγάφωνα με αποτέλεσμα όχι μόνο να κατασκευάζει παθητικά μοντέλα, αλλά κάποια εξ' αυτών είναι κατάλληλα ακόμα και για ενισχυτές με τρίοδο!!!

Από πλευράς ακουστικής, τα ηχεία ανοιχτής μπάφλας έχουν το πλεονέκτημα ότι αρέσκονται να παίζουν σε χώρους με υψηλό RT60 (0.6-0.7) κάτι που είναι πλεονέκτημα βέβαια. Επιπλέον πέρα από το πολύ "καθαρό" χαμηλό είναι ποιο φιλικά ως προς τα room modes του χώρου.

Στο αντίποδα χρειάζονται ≥2μ απόσταση (0,6msec) από τον πίσω τοίχο.


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Έχεις την καλοσύνη να μας εξηγήσεις γιατί είναι είναι πλεονέκτημα και παίζουν τα ηχεία σε χώρους με ψηλό RT60, δηλαδή -αν καταλαβαίνω καλά- με υψηλή αντήχηση / "άδειους" από απορροφητικά υλικά;

Η απόσταση από τον πίσω τοίχο δεν με προβληματίζει καθόλου, διότι προσωπικά ακούω με τα ηχεία (κλασικά ηλεκτροδυναμικά τύπου BBC) σε πολύ κοντινή απόσταση από τη θέση ακρόασης. Το ερώτημά μου είναι αν τα ηχεία ανοιχτής μπάφλας παίζουν ικανοποιητικά σε nearfield...
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #22 by Zakman35 » Thu Dec 28, 2017 9:51 am

Το ότι μπορούν να παίξουν σε χώρους με υψηλό RT60 είναι πλεονέκτημα γιατί σημαίνει πως δεν είναι υποχρεωτικό το room treatment, τουλάχιστον ώς προς τους χρόνους αντήχησης στα μεσο-υψηλά.

Το πλεονέκτημά τους είναι ότι δημιουργούν μια τρισδιάστατη και ολογραφική στερεοφωνική εικόνα, για αυτό και δεν θα τα συνιστούσα για nearfield (1m) ακροάσεις.
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #23 by dapost » Thu Dec 28, 2017 1:16 pm

Πάντως είναι ενδιαφέρον ότι ενώ στα ακουστικά έχουν επικρατήσει τα ανοιχτά, ειδικά στα ακριβά, στα ηχεία δεν έχει συμβεί το ίδιο.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #24 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 1:41 pm

dapost wrote:Πάντως είναι ενδιαφέρον ότι ενώ στα ακουστικά έχουν επικρατήσει τα ανοιχτά, ειδικά στα ακριβά, στα ηχεία δεν έχει συμβεί το ίδιο.


Μαλλον απλη η εξηγηση, στα ακουστικά δεν υπάρχει καμια συμμετοχή στον χώρο ενω τα ηχεία που πιο εύκολα μπαίνουν σε ενα απλό δωματιο καθημερινής χρησης ειναι τα "κουτιά". Ανοιχτές μπαφλες και δίπολα planar αλληλεπιδρούν με τον χωρο πολυ περισσότερο και χρειάζονται clearence απο τους πλαϊνούς τοίχους μεγαλύτερο των κουτιών. Δεν ειναι καθόλου τυχαίο που οι περισσότεροι καταλήγουν σε κουτια. Και μην ξεχναμε και το θεμα του efficiency.
Παναγιώτης
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #25 by dapost » Thu Dec 28, 2017 2:04 pm

To θέμα το efficiency υπάρχει και στα ακουστικά αλλά κάποιοι, ονόματα μη λέμε, το αγνοούν επιδεικτικά :-D :-D :-D

Το θέμα της αλληλεπίδρασης είναι ουσιαστικό καθώς τα ανοιχτά θέλουν κατά κανόνα μεγαλύτερα δωμάτια και τοποθέτηση σε κόμβους "ταχύτητας" (και όχι "πίεσης") και με κάποια απόσταση από τον εμπρός τοίχο όπως αναφέρθηκε. (Από τους πλαινούς δε θέλουν μεγαλύτερη απόσταση από ότι τα κουτιά.)
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #26 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 2:22 pm

dapost wrote:To θέμα το efficiency υπάρχει και στα ακουστικά αλλά κάποιοι, ονόματα μη λέμε, το αγνοούν επιδεικτικά :-D :-D :-D

Το θέμα της αλληλεπίδρασης είναι ουσιαστικό καθώς τα ανοιχτά θέλουν κατά κανόνα μεγαλύτερα δωμάτια και τοποθέτηση σε κόμβους "ταχύτητας" (και όχι "πίεσης") και με κάποια απόσταση από τον εμπρός τοίχο όπως αναφέρθηκε. (Από τους πλαινούς δε θέλουν μεγαλύτερη απόσταση από ότι τα κουτιά.)


Το αγνοούν γιατι άλλο να θες 5 "ολόκληρα" βατ για τα ακουστικά σου και αλλο 4 ενισχυτές των 200+ και να καταλήγεις σε Class D (που ακόμα δεν έχουμε ακούσει να παίζει σωστά και δεν πάνε να λενε οτι θέλουν)

ΥΓ Ναι, τους πίσω ήθελα να πω με το πλαινους (αν και δεν ειναι πάντα ετσι γιατί υπάρχουν διάφορα σχεδια ηχείων με πλαγια woofer, παντοκατευθυντικα κτλ). Τα omni, open baffle κτλ απαιτουν περαν του χωρου πισω και σοβαρη γεωμετρικη αρμονια του χωρου. Αν το δωμάτιο δεν ειναι συμμετρικό η εικόνα στρίβει εντυπωσιακά πολυ, σαφως περισσότερο απο ενα ηχειο καμπινας ή μια κορνα.

Οποτε που καταληγουμε? Αν δεν εχεις μεγαλο χωρο δύσκολα θα βαλεις full range open baffle, αν εχεις μεγαλο χωρο μάλλον το full range σου θα ειναι ρολαρισμενο απο τους 60 κύκλους. Και αν ο μεγαλος χωρος δεν ειναι συμμετρικος με τα ηχεια σε ισες αποστασεις απο τους τοιχους η εικονα θα στριβει. Και τελικα αν τα εχεις ολα, και εχεις την ανεση να βαλεις πολυ σοβαρους ενισχυτες σε ΑΒ και παλι χανεις απο τα ψηφιακά cross (εγω δλδ θεωρω οτι κάποιος χανει απο ψηφιακό cross). Αν βαλεις κάποιο σοβαρό αναλογικό ενεργό cross και εφόσον μπορέσεις να κόψεις σωστα την καθε μονάδα τοτε ισως να πετυχεις τον πολυποθητο ηχο που κυνηγάς, αυτο το immersion χωρίς sweet spot οπου τα πάντα ακούγονται απο παντού αλλα απο πουθενά συγκεκριμένα. Μετα απο 10 λεπτά ακρόασης καταλαβαίνεις ποσο λαθος ειναι αυτη η αίσθηση γιατι κλεινεις τα ματια, βυθιζεσαι στον ηχο αλλα δεν εντοπιζεις την τραγουδιαρα, ειναι κααααπου στην σκηνή και γύρω της κατι πελώριες κιθάρες μεγέθους 2 μέτρων με ενα πιάνο αλλα 7 μετρα την συνοδεύουν..

Ναι κανω λιγο ειρωνεία, ειναι πραγματικά δύσκολο να πετύχεις σωστο ηχο με ανοιχτή μπαφλα.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #27 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 3:10 pm

Aλλο που εγώ τα λιμπίζομαι τα Fikus Electric... με λαμπιόνια σε ταξη Α και πικαπιο θα σκιζουν
Παναγιώτης
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #28 by dapost » Thu Dec 28, 2017 3:52 pm

Αχαχα, δε φτανει η μουσικη για ολα τα μηχανακια που θελουμε!
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #29 by Dr Pan K » Thu Dec 28, 2017 3:55 pm

Καλά, αν μπορούσα να έχω ότι μηχάνημα ήθελα δεν μου έφταναν ούτε τα ανάκτορα του Buckingham. Αλλά επειδή τα open baffle έχουν σίγουρα ενδιαφέρον και επειδή ενα δωμάτιο μεγάλο με ψηλό ταβάνι και συμμετρικο το εχω ..
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ανοιχτή μπάφλα...

Unread post #30 by pankon » Thu Dec 28, 2017 4:03 pm

Dr Pan K wrote:Καλά, αν μπορούσα να έχω ότι μηχάνημα ήθελα δεν μου έφταναν ούτε τα ανάκτορα του Buckingham. Αλλά επειδή τα open baffle έχουν σίγουρα ενδιαφέρον και επειδή ενα δωμάτιο μεγάλο με ψηλό ταβάνι και συμμετρικο το εχω ..


Για μένα που έχω μικρό δωμάτιο, αλλά με ψηλό ταβάνι, δεν υπάρχει κανένα ηχείο ανοιχτής μπάφλας; Ο φίλος μου, o Vinnie, ακούει τα Spatial M3 Triode Master σε near-field. Τον μπαγάσα, μας δημιουργεί μπελάδες...

Return to “Ηχεία”



Login · Register