Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #31 by Dr Pan K » Wed May 02, 2018 12:33 am

Grandpa wrote:Πολυ "προβληματικο" ηχειο Παναγιωτη
http://www.6moons.com/audioreviews/fran ... in2/2.html


Κάποια στιγμή θα σου εξηγήσω τι εστί Srajan, αλλά ας πούμε πως συμφωνώ στο ότι θέλουν ρωμαλεο ενισχυτή και προσοχή στην τοποθέτηση. Πέραν αυτών, αν σε κάποιον αρέσουν τα Sonus Faber με τα Serblin έχει το απαύγασμα της σχεδιαστική φιλοσοφίας του μαέστρου.

Βέβαια επειδή είναι εισαγωγή από έξω και δύσκολα θα τα ακούσεις καλύτερα να πας σε κάτι πιο safe.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #32 by Grandpa » Wed May 02, 2018 12:38 am

Κι εδω καπως "μασημενα" τα λεει
http://www.theabsolutesound.com/article ... udspeaker/

Εδω αλλιως "καπως"
http://www.hifi-advice.com/blog/review/ ... n-accordo/

Εχεις ιδιαν αποψη; γιατι οντως μου εξηψες το ενδιαφερον!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #33 by Dr Pan K » Wed May 02, 2018 12:55 am

Ναι, έχω ακούσει όλα τα ηχεία του μακαρίτη. Στα αλλά δύο που ανέβασες δεν αναφέρουν τπτ το αρνητικό, πέραν των αναμενόμενων. Είναι μικρό διδρομο ηχείο, χαμηλό έχει τοσο όσο. Όπως και πολλά άλλα μικρά ηχεία τονίζει λίγο την μεσαιοχαμηλη περιοχή για να σε ξεγελάσει ότι κατεβαίνει πιο πολύ απ όσο μπορεί.

Είναι σχετικά απαιτητικό στην οδήγηση, πάλι σύνηθες στα μικρά διδρομα ηχεία. Θες πάνω από 50 βατ. Και με καλό damping factor.

Μπορεί να σε παιδεψουν στο στήσιμο..

Στα θετικά, είναι ηχείο με άποψη όπως όλα τα σχέδια του Serblin, την άποψη αν σου αρέσει την πληρώνεις. Και έχουν ένα από τα καλύτερα φινιρισματα που έχω δει ποτε. Καμία σχέση με τα σύγχρονα Sonus Faber.

Δεν είναι ηχείο με το οποίο θα ζούσα, εμένα μου αρέσει η ακρίβεια στην αναπαραγωγή. Αν όμως σε κάποιον αρέσουν τα SF εδώ δύσκολα θα κάνει λάθος.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #34 by Grandpa » Thu May 10, 2018 8:28 pm

Harbeth shl5+ με τα twitters των anniversary - απο σημερα!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #35 by Dr Pan K » Thu May 10, 2018 9:11 pm

Grandpa wrote:Harbeth shl5+ με τα twitters των anniversary - απο σημερα!


Ωωω, μεγειες, καλοακουστα. Η κοινότητα των Harbeth πρέπει να είναι η μεγαλύτερη του Audiohub.gr, κάτι σωστό πρέπει να κάνει αυτή η εταιρία.

Περιμένουμε εντυπώσεις και φωτογραφίες
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #36 by Gojakla » Thu May 10, 2018 9:12 pm

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΑ!!!!!

Photos immediately!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #37 by angpsi » Thu May 10, 2018 10:01 pm

Με 'γειες!
Άγγελος
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #38 by dapost » Thu May 10, 2018 10:32 pm

Με ´γειααααα!
Δημήτρης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #39 by Grandpa » Fri May 11, 2018 9:21 am

Προς δοκιμην - εξαιρετικος ηχος παντως...
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #40 by Grandpa » Sat May 12, 2018 9:59 am

Εγραψα πρωτες εντυπωσεις χθες μα πατωντας "full editor & preview", εξαφανισθηκε το κειμενο - υπαρχει προβλημα;
Επανερχομαι λοιπον...
Η πρωτη ακροαση εγινε στο σπιτι του MILES, studio μαλλον (με την επιμελεια του Χαρη-Ζακμαν), οπου επαιξαν με λαμπατους Viva και ...Τσακιριδη Αιολο. Εννοειται πως ο viva τα ..ξεσκισε, μα η εκπληξη ηταν η αποδοση του Αίολου : εξαιρετικη. Προκειται ομως για την ultra εκδοση. Δεν θα σχολιασω για το πως ακουσθηκε εκει, θα παμε ...σπιτι;)
Οπου σπιτι ειναι το αυτο επι 40ετια, και φυσικα δεν θα αλλαξει, με τα γνωστα προβληματα του οικιακου χωρου. Μηχανακια τα γνωστα: ενισχυτες οι burson timekeeper (ως stereo ή μονομπλοκ), cdplayer Denon 1500ae, καλωδια nordost red dawn, dac M2tech young iii που "δουλεψε" και ως προενισχυτης xlr για τους ενισχυτες. Χρυση μετριοτης δηλαδη.. Παιξαμε cd -tidal masters.
Θα μπω στις διαφορες μεταξυ Sonus Faber venere 3.0 - Harbeth shl5+, αντι για επι μερους εντυπωσεις:
-SF ven. 3.0: γεματος ηχος, ακομη και σε εντασεις αναγνωσης (συνοδειας) κι οχι ακροασης, καλα χαμηλα, "ευγενικος" ηχος, σχεδον καλα υψηλα, πολυ καλα μεσαια. Το ειχα χαρακτηρισει ως hifi ηχειο, πολιτισμενων, ηρεμων ακριασεων ( κατι σαν ...Χατζηδακι!), αλλα θελει χωρο ευαερο και ευηλιο για να αποδωσει, σε μενα ...αγκομαχουσε μολις ανεβαινε η ενταση, χαμενο πηγαινε.
-Harbeth shl5+ : αλλος, ηχητικος, κοσμος. Διαφορετικη θεωρηση του ηχου, οχι ο "ρυθμισμενος" της SF, πιο ανοιχτος, πιο φωτεινος, εξαιρετικοτατος μεσαιουψηλος, ολιγον σκληρος (αστρωτα; ), χαμηλα... Τα χαμηλα: στο studio του Miles εψαχνα να βρω που ειναι το σαμπ (!!!), σε μενα ελειπε - εχει αλλα λειπει! Ο χωρος μου; συνηθως εχω θεμα μπουμαρισματος. Τα ενισχυτικα, καλωδια; πιθανως, γιατι το red dawn ελεγχει αρκετα το χαμηλο (γι αυτο τα πηρα με τα sf). Συνολικα παντως, αριστος ηχος. Ακουγα χθες με tidal κατι masterpieces jazz με κλαρινετο και ...ανατριχιασα κυριολεκτικα, με καταπληκτικες λεπτομερειες.
Θα μου λειψει το sf; ΝΑΙ σε χαμηλη ενταση λογω πιο γεματου ηχου. ΟΧΙ σε ολα τα αλλα.

Ψαχνομαι πλεον για ενισχυτη - λαμπα ισως;


ΥΓ το οπτικο περασμα απο το γλυπτο του sf στο ...κουτι (ΚΑΙ μαυρο, κατα παραγγελια!) του Harbeth, ειναι, ακομη, τραυματικο σοκ!

Return to “Ηχεία”



Login · Register