Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #61 by Dr Pan K » Wed May 23, 2018 8:24 pm

Grandpa wrote:Δοκιμαζω αποψε leema tucana ii..


Καποια στιγμη πριν μερικα χρονια ηταν σχεδον "της μοδας" ο Leema (σαν καλό value for money), μετα καπως επεσε ο "θόρυβος" γυρο του. Παραμενει ομως ενας σωστος ενισχυτης και πιστευω θα παιζει καλα με τα Harbeth. Οπως και οι περισσότεροι σωστοι ενισχυτές, τα ηχεια σου δεν εχουν προβλημα συνεργασιας με κανενα ενισχυτη, αρκει να ειναι και αυτοι αντίστοιχου επιπέδου στην τονική ισορροπία.
Παναγιώτης
User avatar
Jim
Posts: 439
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #62 by Jim » Wed May 23, 2018 9:05 pm

Dr Pan K wrote:Καποια στιγμη πριν μερικα χρονια ηταν σχεδον "της μοδας" ο Leema (σαν καλό value for money), μετα καπως επεσε ο "θόρυβος" γυρο του. Παραμενει ομως ενας σωστος ενισχυτης και πιστευω θα παιζει καλα με τα Harbeth. Οπως και οι περισσότεροι σωστοι ενισχυτές, τα ηχεια σου δεν εχουν προβλημα συνεργασιας με κανενα ενισχυτη, αρκει να ειναι και αυτοι αντίστοιχου επιπέδου στην τονική ισορροπία.


Πάνο

επειδή το μικρόβιο ζει και βασιλεύει ...
πες μου την γνώμη σου για κάτι ..

πιστεύεις οτι με τα shl5+ θα έδενε καλύτερα ο accuphase e370 ή ο LUXMAN L-505uX ΙΙ ?
υπάρχει βέβαια μια διαφορά στην τιμή, δλδ περισσότερο συγκρίσιμος θα ήταν ο accuphase e270 .. αλλά ας το παραβλέψουμε προς το παρόν ...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #63 by Dr Pan K » Wed May 23, 2018 10:15 pm

Jim wrote:
Dr Pan K wrote:Καποια στιγμη πριν μερικα χρονια ηταν σχεδον "της μοδας" ο Leema (σαν καλό value for money), μετα καπως επεσε ο "θόρυβος" γυρο του. Παραμενει ομως ενας σωστος ενισχυτης και πιστευω θα παιζει καλα με τα Harbeth. Οπως και οι περισσότεροι σωστοι ενισχυτές, τα ηχεια σου δεν εχουν προβλημα συνεργασιας με κανενα ενισχυτη, αρκει να ειναι και αυτοι αντίστοιχου επιπέδου στην τονική ισορροπία.


Πάνο

επειδή το μικρόβιο ζει και βασιλεύει ...
πες μου την γνώμη σου για κάτι ..

πιστεύεις οτι με τα shl5+ θα έδενε καλύτερα ο accuphase e370 ή ο LUXMAN L-505uX ΙΙ ?
υπάρχει βέβαια μια διαφορά στην τιμή, δλδ περισσότερο συγκρίσιμος θα ήταν ο accuphase e270 .. αλλά ας το παραβλέψουμε προς το παρόν ...


Δημητρη τον Hegel 160 δεν εχεις? Απο θεμα οδηγησης ο Hegel ειναι πιο ισχυρος και απο τους δυο ιαπωνικους ενισχυτες. Απο εκει και περα ο Luxman ειναι πιο ποιοτικη κατασκευη και ο Accuphase ακομα περισσοτερο, αλλα σε θεμα οδηγησης θα επρεπε να δεις κατι παραπανω αν θες να εισαι στα ιδια (πχ Lux 507).

Στο κρισιμο θεμα της λεπτομέρειας θα ελεγα οτι την περισσότερη την εχει μάλλον ο Accuphase ενω σαν χαρακτήρα τα τρια μηχανήματα δεν ειναι και τοσο μακριά μεταξυ τους. Επιβάλλεται δοκιμή ομως γιατι σε κάποιους οι ιαπωνες βγαζουν μια "αδιαφορία" στον ήχο.

Και αν ήμουν στην θεση σου θα κοίταζα και τις εκδοσεις σε ταξη Α της Luxman και της Accuphase, τα θεωρητικά 30 W ειναι στην πραγματικότητα περισσότερα και απο ηχο ειναι καλύτεροι.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #64 by Grandpa » Thu May 24, 2018 9:55 am

Ακουσα τον 507ux με τα Elac adante as61 (βασης) και δεν μου εκανε καμια ιδιαιτερη εντυπωση. Οπως και ο Accu 460. Αλλα βεβαια ειναι εξαιρετικα μηχανηματα και δεν θα εκανα τον ...δυσκολο αν μου τους χαριζαν;)
Εξαιρετικος ειναι και ο tucana ii...
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #65 by Grandpa » Thu Jun 14, 2018 2:39 pm

Προχθες ακουσα το λαμπατο ζευγαρι της Audio Hungary 204/200 προ κ τελ 2χ100w.
Πρωταρης στη λαμπα, κυριολεκτικα ...εμεινα στηλη αλατος απο τη διαφορετικοτητα αλλα και τη σαγηνευτικη ποιοτητα του ηχου. Δεν πανε να λενε περι "καυσοξυλων" ή μεγαλης παραμορφωσης της λαμπας (οι ασχετοι ουσιαστικα κι επικινδυνοι για τους μη γνωριζοντες, συμβουλευουν κιολας!), εδω μιλαμε για συναισθημα στη μουσικη, αυτο δεν θελουμε ή μονο την απεραντη, ψυχρη, αναλυση;
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #66 by kmyl » Mon Jul 02, 2018 1:13 pm

Τα audio hungary είναι όντως καλά. ιδίως για τα χρήματά τους. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε είναι η μεταπώληση καθότι δεν έχουν και κάποιο ιδιαίτερο brand name. Κατά τα άλλα μου αρέσουν πολύ σαν σχεδίαση και σαν ήχος.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #67 by Dr Pan K » Mon Jul 02, 2018 9:56 pm

kmyl wrote:Τα audio hungary είναι όντως καλά. ιδίως για τα χρήματά τους. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε είναι η μεταπώληση καθότι δεν έχουν και κάποιο ιδιαίτερο brand name. Κατά τα άλλα μου αρέσουν πολύ σαν σχεδίαση και σαν ήχος.


Κάποιες φορες αναρωτιέμαι γιατι κοιταμε τον Τσακιριδη της ταδε χωρας (με μηδενικό ονομα, review, κτλ) και δεν κοιτάμε τους εδω κατασκευαστές που στα ιδια χρήματα βγαζουν εξαιρετικές συσκευές σε ηχο και ποιότητα.

Εξαίρεση φυσικά η Ypsilon και αυτο γιατι τα τελευταία χρόνια χρεώνει αστρονομικά ποσά για τα μηχανήματα της. Πιο παλια βέβαια που ζηταγε λογικότατα νούμερα για ενα ενισχυτή κανείς δεν ασχολιόταν.

Φυσικά θα το σκεφτόμουν πολυ σοβαρά πριν επενδυσω σε οποιαδήποτε άσημη εταιρία απο το ανατολικό μπλοκ.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #68 by Grandpa » Mon Jul 02, 2018 11:45 pm

Η απαντηση στο πρωτο ερωτημα σου ειναι πολυ απλη: για αντικειμενικους λογους. Δηλ εγινε συμφερουσα προσφορα ανταλλαγης και προηγηθεισης ακροασεως οικοι, προχωρησε η ...δουλεια. Η αλλη αληθεια ειναι πως ημουν ετοιμος για αγορα του Αιολου ultra μεταχειρισμενου αριστου, αλλ προβληματιζομουν με την συν/υπαρξη και των αλλων ενισχυτων που θα "βαρυναν" το περιβαλλον.
Τωρα, ως προς την ασημη και χωρις ρηβιου εταιρια απο χωρα του ΠΡΩΗΝ ανατολικου μπλοκ, που εγινε η πιο ακροδεξια της Ευρωπης: αποδιδω αυτες τις ελλειψεις (φημης και ρηβιου) στην ελλειψη δημοσιων σχεσεων -και οταν λεω "σχεσεων" δεν εννοω τα φυλλαδια που σιγουρα στελνει παντου, αλλα το ο,τι αυτα δεν συνοδευονται και απο ...τσεκ σαν συνδρομη στο εντυπο/site. Θα μου πεις οι Τσακιριδαιοι στελνουν τσεκ; οχι, και γι αυτο οι κριτικες εξω ειναι επιφυλακτικες, οι δε των εγγλεζων μεχρι 3*** (=χρυση μετριοτης).
Περι του ηχου των Audio Hungary, εκφρασθηκαν επαινετικα ολοι οσοι τον ακουσαν στις εκθεσεις Αθηνων κ Θεσ/νικης, μερικοι δε τον χαρακτηρισαν ως τον καλυτερο (της εκθεσης, ετσι; ). Δεν ξερω περι του "καλυτερου" αλλα αυτος που ακουω σε συνδυασμο με τα shl5+ ειναι απλα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ (για τα ωτα μου).
Περι μεταπωλησης: δυστυχως ο λαμπατος κοσμος, πλην των φημισμενων εταιρειων, στο σημειο αυτο πασχει, δειτε πόσο πωλουνται οι Τσακιριδηδες πχ.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #69 by Dr Pan K » Tue Jul 03, 2018 8:05 am

Το τελικό κριτήριο είναι πάντα μια δοκιμή από πρώτο χέρι και αν εσένα σου κάνει σε εμάς προφανώς περισσεύει ο AH και οποιοσδήποτε Audio Hungary. Εγώ θα συνεχίσω να μην προτείνω εταιρίες που δεν έχουν σταθερήκαι αποδεδειγμενη αξία, σαν παθών τουλάχιστον. Επίσης θα συνεχίσω να προτείνω Ελληνικές εταιρίες όταν θεωρώ ότι είναι το λιγότερο εφαμιλλες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εσύ ή οποίος άλλος μας διαβάζει πρέπει να ακολουθεί το σκεπτικό μου ή του Κmyl ή κάποιου άλλου.

Εν τέλει πολύ καλά έκανες και αγόρασες ότι σου ταίριαξε πιο καλά και μπόρεσες να το δοκιμάσεις, οπότε καλές ακροάσεις και περιμένουμε φωτογραφίες οπότε μπορέσεις απο τό νέο set up.
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Γνωμες ζητω για νεα ηχεια

Unread post #70 by Grandpa » Tue Jul 03, 2018 2:05 pm

Το νεο σετ απ μολις αποσυνδεθηκε απο το ρευμα, και απο ..Σεπτεμβρη παλι.
Σημερα ομως με καλεσε φιλος για ακροαση με εξαιρετικων στοιχειων συστημα. Να φταιει ο χωρος, να φταιει πως ολο τα ..σιαχνει κι ολο τα χαλαει, δεν ξερω αλλα με κουρασε φοβερα ο ηχος. Εξαιρετικος, ιδιως σε μεασιουψηλως (sonus faber olympica ii), αλλα ...δεν! Αντιθετα χθες βραδυ η δικη μου "χρυση μετριοτης" και ασχημων μετρησεων (κατα τους γνωστους pdfακηδες) επι 4ωρο "γαζωσε" κυριολεκτικα. Βεβαια τα ματια εβλεπαν μουντιαλ αλλα αυτια και μυαλο ...ακουγαν ωραιοτατα πραγματα.
ΥΓ δεν συμφωνω με το "αφου σου αρεσουν, η γνωμη μας περισσευει", ιδιιτερα οταν η κουβεντα γινεται μεαξυ φιλων, ιντερνετικων εστω. Προτιμω την ειλικρινεια της αποψης, εφ οσον προηγειται η εμπειρια της ακροασης. Η σχετικη απαξιωση επειδη δεν ειναι Ελληνικο προιόν, αλλα ασημο και μη...ρηβιουσμενο, δεν σημαινει κατι. Λεω...

Return to “Ηχεία”



Login · Register