Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

HARBETH 40.2

MILES
Posts: 172
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

HARBETH 40.2

Unread post #1 by MILES » Wed Sep 05, 2018 3:15 pm

Αποφάσισα να ανοίξω ξανά ένα θέμα και να γράψω τις απόψεις μου για κάποιο συγκεκριμένο μηχάνημα μετά από πολύ καιρό, γιατί πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να σας επικοινωνήσω κάποιες πολύ θετικές εμπειρίες που είχα τελευταία.

Και όπως γνωρίζουν αρκετοί φίλοι, οι εμπειρίες μου είναι πάρα πολλές όλα αυτά τα 44 χρόνια που ασχολούμαι με αυτό το άτιμο hobby. Γι’ αυτούς που δε με γνωρίζουν, ας ρίξουν μία ματιά στο παρακάτω θέμα σε γειτονικό forum (https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE ... %B7.90088/) για να πάρουν μία ιδέα τι έχει περάσει από το σπίτι μου κατά διαστήματα.

Τελευταία λοιπόν άκουγα με διάφορα αξιόλογα ηχεία (Tidal & Kharma) και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.
Κάποια στιγμή προς το τέλος του 2017 αποφάσισα να πάρω ένα Harbeth SHL-5 Plus για να το έχω σαν δεύτερο ηχείο.

Πριν από λίγα χρόνια είχα και το προηγούμενο μοντέλο Harbeth SHL-5, το οποίο ενώ ήταν πολύ καλό (ειδικά στη μεσαία περιοχή), είχε κάποια θεματάκια. Το μεσο-χαμηλό του ήταν αρκετά τονισμένο και τα πρίμα του λίγο κρατημένα. Γεγονός που με έκανε τελικά να το δώσω αφού δε με ικανοποιούσε απόλυτα.

Όταν λοιπόν διάβασα σε διάφορα forum αλλά και σε αρκετά τεστ ότι το νέο μοντέλο (το Plus) είχε λύσει τα θεματάκια αυτά, αποφάσισα να το παραγγείλω.
Και όταν το ηχείο ήρθε και αφού «έστρωσε», αποτέλεσε μία πολύ ευχάριστη έκπληξη για μένα αφού έπαιξε καλύτερα από το πολύ ακριβότερο Kharma που είχα δίπλα του.

Το γεγονός αυτό με βάζει που λέτε στην «πρίζα» και πουλάω τα Plus και τα Kharma και παραγγέλνω τα νέα Harbeth 40.2 που διάβασα ότι είναι αρκετά καλύτερα από τα 5άρια.
MILES
Posts: 172
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: HARBETH 40.2

Unread post #2 by MILES » Wed Sep 05, 2018 3:21 pm

Και μετά από 2,5 ολόκληρους μήνες (είναι γεγονός ότι ο αντιπρόσωπος, ο Παντελής Παπαδόπουλος είναι λίγο αργός αλλά κάνει μακράν τις καλύτερες τιμές διεθνώς) τα 40.2 ήρθαν επιτέλους εχθές.

Αφού τα παρέλαβα και τα έστησα, κάθισα να πάρω μία γεύση από τον ήχο τους.

Image


Image

Image

Δεν έβαλα τον ακριβό μου τελικό (CAT JL-2 Signature ΜΚ2 με λάμπες ΚΤ120) αλλά τον ταπεινό πλην όμως εξαιρετικό νέο Αίολο του Τσακιρίδη, με τις ΚΤ150 (και πειραγμένο με πυκνωτές ελαίου της Jensen).
Και το αποτέλεσμα ήταν υπεράνω κάθε προσδοκίας. Τα νέα 40άρια, ακόμα και τελείως άστρωτα έπαιζαν καλύτερα από τα SHL-5 Plus. Ό ήχος τους είναι πιο γεμάτος, με καλύτερα δυναμικά (12άρια γούφερ γαρ) αλλά με την ίδια υπέροχη μεσαία περιοχή και τα κρυστάλλινα πρίμα των 5αριών.
Και ο Αίολος (σε τριοδική παρακαλώ λειτουργία με μόνο 2x35watt) τα οδήγησε περίφημα.

Φυσικά θέλουν χρόνο να παίξουν ακόμη για να ανοίξει ο ήχος τους, ήδη όμως δείχνουν τις πολύ υψηλές δυνατότητες τους.
dapost
Posts: 465
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: HARBETH 40.2

Unread post #3 by dapost » Wed Sep 05, 2018 3:59 pm

Με γειά σου Μιχάλη!!!

Audiohub team: πότε θα κανονίσουμε καμία βόλτα στα νότια προάστια; :-) :-)
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: HARBETH 40.2

Unread post #4 by Dr Pan K » Wed Sep 05, 2018 5:04 pm

dapost wrote:Με γειά σου Μιχάλη!!!

Audiohub team: πότε θα κανονίσουμε καμία βόλτα στα νότια προάστια; :-) :-)


Σε καμία εβδομάδα με δέκα ημέρες θα είμαι επάνω, αρκεί να μπορεί και o Miles...

@Miles Το 40.2 είναι εξαιρετική επιλογή και ίσως το μόνο Harbeth που θα σκεφτόμουν για το σύστημα μου. Εξάλλου είναι και το μόνο πραγματικά full range ηχείο της γκάμας, με λίτρα στην καμπίνα και 12" woofer. Πραγματικό τριδρομο, όπως μου αρέσουν τα ηχεία, και εύηχο όπως ελάχιστα από τα μοντέρνα σχέδια με κεραμικες μοναδες. Εξαιρετική επιλογή, ελπίζω να το κρατήσεις για καιρό.
Παναγιώτης
BLUES
Posts: 270
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: HARBETH 40.2

Unread post #5 by BLUES » Wed Sep 05, 2018 5:47 pm

Εξαιρετη επιλογη,Μιχαλη,καλοακουστα
Αναμενουμε προσκληση για ενδελεχη ακροαση
Ειμαι πεπεισμενος οτι θα τα εχεις για παρα πολλα χρονια,σε σχεση με τα Τινταλ και τα Καρμα
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: HARBETH 40.2

Unread post #6 by Grandpa » Wed Sep 05, 2018 7:12 pm

Καλοακουστες οι νεες σου... ψαροκασσελες (καταλαβες σε ποιους τιμητες των παντων αναφερομαι). Ειναι λογικο νομιζω τα 40.2 να ειναι ανωτερα των 5, αλλα για τον οχι και πολυ μεγαλο χωρο σου (φτιαγμενο, ομως) δεν λιγο "βαρια";
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: HARBETH 40.2

Unread post #7 by AthanasiosL » Wed Sep 05, 2018 10:46 pm

Συγχαρητήρια για την επιλογή σας. Ηχεία που μπαίνουν σε σοβαρά στούντιο ως main monitors δεν μπορεί παρά να είναι και σοβαρά ηχεία. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ τα και shl5+ αλλά και τα spendor 2/3r2 από Αγγλική σχολή που έχω πρόσφατη ακουστική εμπειρία οδηγούμενο από transistor αλλά και λυχνία.

Γι’ αυτούς που δε με γνωρίζουν, ας ρίξουν μία ματιά στο παρακάτω θέμα σε γειτονικό forum (https://www.avsite.gr/forum/threads/%CE ... %B7.90088/) για να πάρουν μία ιδέα τι έχει περάσει από το σπίτι μου κατά διαστήματα.


Θα αστειεύεστε φαντάζομαι... ποιός από εδώ μέσα δεν έχει διαβάσει αυτό το επικό νήμα (ακόμη κλαίνε κάποιοι) το οποίο εύχομαι να συνεχίσετε εδώ καθότι έρχεται και χειμώνας. Θυμάμαι σκεφτόμουν τότε ότι παρόλο που δουλεύω με αρρώστους τέτοιο πράγμα δεν είχα ματαδεί :-D

Καλορίζικα και πάλι. Θα είχε ενδιαφέρον να συγκριθούν με τα atc scm100 ως προς την απόδοση.
MILES
Posts: 172
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: HARBETH 40.2

Unread post #8 by MILES » Wed Sep 05, 2018 11:03 pm

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές.

Πάνο όντως το 40.2 είναι ένα πραγματικά full range ηχείο και προφανώς το πιο ολοκληρωμένο Harbeth. Το γεγονός ότι με τις αλλαγές που έκανε η εταιρία βελτίωσε τη συμπεριφορά του στις χαμηλές και υψηλές συχνότητες χωρίς να χάσει τη γνωστή του μουσικότητα/φυσικότητα στα μεσαία ήταν ακριβώς και ο λόγος που το επέλεξα.
Τώρα για το πόσο καιρό θα μείνω μαζί του δε μπορώ να ξέρω. Ελπίζω αρκετό, γιατί για όσους με ξέρουν, οι αλλαγές είναι στο dna μου!!!

Σχετικά με την πρόταση για μαζική ακρόαση, δυστυχώς θα σας στεναχωρήσω. Ο βασικός λόγος είναι γιατί μετά από σχετικές αρνητικές εμπειρίες που είχα στο παρελθόν (κυρίως στο aca που ήμουν μέλος), αποφάσισα να μην ξανακάνω στο χώρο μου.
Εξ' άλλου ο νέος μου χώρος είναι μικρός και δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο.
Βέβαια όποιος από εσάς θέλει μπορεί (κατ' ιδίαν) να έρθει να τα ακούσει αφού πρώτα συνεννοηθούμε, γιατί έχουμε και μωρά (διευκρινίζω εγγόνια!!).

Grandpa (αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είσαι ο Βαγγέλης), είναι γεγονός ότι το μέγεθος του 40.2 με φόβισε αρκετά και με προβλημάτισε αν θα παίξει στο χώρο μου που όντως είναι μικρός (25m2). Ευτυχώς όμως δε φαίνεται να έχω κάποιο πρόβλημα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: HARBETH 40.2

Unread post #9 by Dr Pan K » Thu Sep 06, 2018 1:18 am

Εγώ έχω τα ATC SCM100SL σε 20m2 μόνο. μια χαρά παιζουν
Παναγιώτης
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: HARBETH 40.2

Unread post #10 by Grandpa » Thu Sep 06, 2018 6:54 am

Μιχαλη ναι, εγω ειμαι, ο ευτυχης ...κληρονομος [beer]

Return to “Ηχεία”



Login · Register