Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #41 by pankon » Fri Jan 17, 2020 8:12 am

Καλημέρα, Άγγελε. Δυστυχώς τα ATC είναι πολύ ακριβότερα από ό,τι θα ήθελα να "επενδύσω". Δεν το κρύβω ότι θα ήταν πολύ βολικό να μπορούσα να δοκιμάσω κάποιο ή όλα τα subs που με ενδιαφέρουν (SVS SB-3000, REL T7/i), για να δω πώς ακούγονται στο σύστημά μου, πριν προχωρήσω σε αγορά (κι αν αξίζει να προχωρήσω σε αγορά). Όσο δεν μπορώ να έχω ίδια άποψη, στηρίζομαι απλά σε γνώμες άλλων. Κι εκεί οι απόψεις είναι αντιδιαμετρικές. Άλλοι δεν θέλουν να ακούσουν καν την ιδέα ενός sub με ηχεία, άλλοι ισχυρίζονται ότι ολοκληρώθηκε το σύστημα τους εξαιρετικά. Χμμμ. Τι να πω εγώ ο καημένος; Υπάρχει η εξής επιστημονική μέθοδος για να αντιμετωπίσει κανείς το θέμα: trial and error. Και επιστημονική και ακριβή...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #42 by Dr Pan K » Fri Jan 17, 2020 8:35 am

pankon wrote: άλλοι ισχυρίζονται ότι ολοκληρώθηκε το σύστημα τους εξαιρετικά..


Εδω μεσα δεν νομιζω να υπαρχει ενας που το πιστευει. Και οποιος το πιστευει θα τιμωρηθεί με 20 βουρδουλιές στην πλατη με highendαδικο καλώδιο...

Σοβαρα τωρα, αυτες τις τοποθετήσεις που τις διαβαζεις? Στο facebook ???
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #43 by pankon » Fri Jan 17, 2020 8:37 am

Ωχ! 20 φορές μαύρη γάτα στην πλάτη! :lol:
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #44 by dapost » Sat Jan 18, 2020 9:10 am

angpsi wrote:Είχα δοκιμάσει εγώ κάποτε όταν ξεκινούσα με τα ATC αλλά δεν ήμουν αρκετά ώριμος για να τ’ αξιολογήσω σωστά.

Btw, είδα ότι στον Θέμη πρέπει να βρίσκεται σε προσφορά ένα ATC C4, όπως κι ένα αντίστοιχο του C6 από την pro σειρά. https://locationsound.gr/special-offers/


Το c4 να το παρεις εσυ και το c6 ο doctor πάραυτα! Δωρεαν μετρησεις και ρυθμιση απο μενα. Και αφηστε τα βουντου. Θελετε να δειτε ποση παραμορφωση εχουν τα ηχεια σας κατω απο τα 100hz;
Δημήτρης
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #45 by dapost » Sat Jan 18, 2020 9:16 am

Απο εδω παρτε μια ιδεα για τα scm20:

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... dV-tkHVlfp

και απο δω για το scm100:

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 26X7iixTMz
Δημήτρης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #46 by pankon » Sat Jan 18, 2020 9:56 am

Μάλιστα! Ο αγγελος και ο γιατρός τακτοποιήθηκαν. Με τη δίκη μου περίπτωση τι θα γίνει Δημήτρη; Έχεις άποψη για τα rel?
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #47 by dapost » Thu Jan 23, 2020 12:48 pm

Παναγιώτη, αν πρόκειται για το δωμάτιο και το σύστημα της Αθήνας, θα πρότεινα κάποιο REL ή B&W PV1D ρυθμισμένο να παίζει μόνο την πρώτη οκτάβα, εκεί όπου το δωμάτιό σου δεν έχει καθόλου modes. Ακόμη καλύτερα 2 τεμάχια.

Τα κανονικά ηχεία μπορούν να παίζουν full range, αρκεί να μην ανεβάζεις πολύ την ένταση και παραμορφώνουν. Ή να τους βάλεις ένα παθητικό high-pass φίλτρο.
Δημήτρης
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #48 by dapost » Thu Jan 23, 2020 1:01 pm

Α, και το SVS-SB3000 πολύ καλό θα είναι με την προυπόθεση ότι θα παίζει μόνο πολύ χαμηλές συχνότητες. Αλλιώς, όχι, δεν ταιριάζει με τα ηχεία σου.
Δημήτρης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #49 by pankon » Thu Jan 23, 2020 1:04 pm

Δημήτρη, ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ναι, για το δωμάτιο στου Παπάγου πρόκειται. Βέβαια, τα ηχεία για τα οποία συζητάμε, και τα οποία -αν θυμάμαι καλά- δεν τα έχεις ακούσει, είναι τα Falcon LS3/5a, τα οποία λόγω μεγέθους δεν πρέπει να κατεβαίνουν κάτω από 70Hz (εκτίμηση δική μου). Δεν συζητάμε για τα Harbeth SHL5 Plus 40th Anniversary. Tην τρύπα των Falcon πρέπει να κλείσουμε, και δεν ξέρω αν χρειάζονται κάποιο φίλτρο...
Πρόσφατα έβγαλε η SVS το SB2000 Pro (κλειστή καμπίνα) με ενσωματωμένο DSP και Parametric EQ για τρεις συχνότητες. Αυτά τα καλούδια δεν τα έχει το REL.
dapost
Posts: 461
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Subwoofer SVS SB-3000. Γνώμες;

Unread post #50 by dapost » Thu Jan 23, 2020 1:50 pm

Πάνω από τα 40 Hz το δωμάτιο στου Παπάγου έχει αρκετά modes που αν αναπαραχθούν από σαμπ καλό είναι να έχει EQ για να τα περιορίσει κάπως. Τα SVS και αρκετά ακόμη έχουν EQ που είναι καλό.

Για να δέσουν καλά με τα Falcon, καλό είναι τα subs να είναι σχετικά μικρά ή με σχετικά ελαφρύ κώνο. Και ιδανικά να είναι 2.
Δημήτρης

Return to “Ηχεία”



Login · Register