Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Ακροάση] Metaxas Ikarus integrated amp

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #31 by Gojakla » Fri Sep 16, 2016 1:04 am

Πολυ ενδιαφερουσα βραδια προβλεπεται!
User avatar
Jim
Posts: 436
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #32 by Jim » Fri Sep 16, 2016 10:46 am

μέσα και εγώ,
απλά, λόγω υποχρεώσεων, ίσως έρθω λίγο πιο αργά, δλδ κατά τις 8.30 ...

διεύθυνση ?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #33 by Dr Pan K » Fri Sep 16, 2016 7:14 pm

Mr Metaxas in the house

20160916_191237.jpg
20160916_191237.jpg (904.1 KiB) Viewed 3353 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ακροάσεις

Unread post #34 by Dr Pan K » Sat Sep 17, 2016 12:59 am

Gojakla wrote:Πολυ ενδιαφερουσα βραδια προβλεπεται!


Όντως. Τι να πρωτοσχολιασει κανείς; Την συστηματαρα του Ανδρεα; Τον Ikarus του Metaxa; Την εξαιρετική παρέα ή το οτι είχαμε ενα θρύλο του χώρου μαζι μας..

Δεν θα περιγράψω ακουστικές εντυπώσεις γιατι είμαι παρέα με τον ενισχυτή εδω και εβδομάδες, καλύτερα να γράψουν όσοι απο τους παρευρισκόμενους το επιθυμούν.

Δυο φώτο απο την πρώτη φάση της ακρόασης

DSC03810.JPG
DSC03810.JPG (659.42 KiB) Viewed 3335 times


DSC03829.JPG
DSC03829.JPG (1.1 MiB) Viewed 3335 times
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #35 by BityaBit » Sat Sep 17, 2016 11:33 am

Ήταν όντως μια πολυ ενδιαφέρουσα βραδιά. Τον ολοκληρωμένο της Metaxas δεν ειναι κάτι που το συναντά κανείς εύκολα. Ένα cost no object έργο τέχνης του βιομηχανικού design που τηρουμένων των αναλογιών και των απαιτήσεων των αδηφάγων Avalon του Αντρέα πραγματικά έπαιξε υπέροχα.

Αντρέα ευχαριστώ για την φιλοξενία και την ευκαιρία να ακούσω ένα από τα πολυ λίγα πραγματικά κορυφαία συστήματά (ακριβά έχω ακούσει αρκετά κορυφαία όμως λίγα) κατάφερες κάτι πολυ δύσκολο. Να πετύχεις ουσιαστική αναβάθμιση από το ήδη τρομερό παλιό σου σύστημα, δηλώνω εντυπωσιασμένος.

Χάρηκα παρά πολυ τέλος που είδα πάλι καλούς φίλους και που γνώρισα καινουρίους. Και εις αλλα με υγεία!...
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ακροάσεις

Unread post #36 by andreasecon » Sat Sep 17, 2016 12:17 pm

Πολύ ενδιαφέρουσα βραδιά χθες. Αρχικά να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που ήρθαν για την ωραία παρέα !!

Αφενός ακούσαμε τον εκπληκτικής ποιότητας κατασκευής και design ολοκληρωμένο Ikarus της Metaxas Audio, ο οποίος παρότι 50 watt μόλις κατάφερε να οδηγήσει τα Avalon σε φυσιολογικές στάθμες και ακούγοντας σε νορμαλ επίπεδα , το αποτέλεσμα ήταν πολύ ωραίο.

Αφετέρου και ίσως σημαντικότερο, είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε σχεδόν τρεις ώρες με έναν θρύλο του hiend και του design τον Κώστα Μεταξά, ο οποίος απλά μας καθήλωσε ....





http://idesignawards.com/winners/zoom2. ... =9-8219-15

http://www.st-dupont.com/haute-creation ... collection
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ακροάσεις

Unread post #37 by andreasecon » Sat Sep 17, 2016 12:29 pm

Και μερικές φωτό απο χθες (ως συνήθως υπεράνω κριτικής... :lol: )

IMG_6130.JPG
IMG_6130.JPG (1 MiB) Viewed 3305 times


IMG_6131.JPG
IMG_6131.JPG (1.06 MiB) Viewed 3305 times


FullSizeRender.jpg
FullSizeRender.jpg (925.22 KiB) Viewed 3305 times
User avatar
Jim
Posts: 436
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #38 by Jim » Sat Sep 17, 2016 12:37 pm

υπέροχη βραδιά ...

το έργο τέχνης του Μεταξά έδεσε με το υπόλοιπο σύστημα και το αποτέλεσμα ήταν εθιστικό
το σύστημα του Αντρέα κορυφαίο και πολύ προσεγμένο σε κάθε του λεπτομέρεια (χώρος, ρεύματα κλπ)
η καλή παρέα ήταν το κερασάκι στην τούρτα !

:)
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Ακροάσεις

Unread post #39 by spyhar66 » Sat Sep 17, 2016 1:02 pm

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τον Αντρέα για την άψογη φιλοξενία του και την ευκαιρία που μας έδωσε αφενός για να ακούσουμε ένα μηχάνημα, που πιστεύω ελάχιστοι έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν σε διεξοδικές ιδιωτικές ακροάσεις και αφετέρου για να συναντήσουμε και να συζητήσουμε με ένα θρύλο του χώρου. Επίσης, για την ευκαιρία που μου έδωσε να γνωρίσω τόσους καινούργιους φίλους και να περάσουμε μαζί, ως μία πολύ όμορφη παρέα, σχεδόν 4 ώρες με ακροάσεις και συζητήσεις πάνω στο αγαπημένο μας hobby.

Όσον αφορά τώρα στις ακουστικές εντυπώσεις από τον IKARUS, αν και τα ηχεία του Αντρέα δεν αποτελούν ιδανικό ταίρι γι' αυτόν, νομίζω ότι ο ενισχυτής έδειξε στοιχεία κορυφαίας υλοποίησης και αναμφισβήτητα, με ένα πιο εύκολο συνοδό ηχείο, πιστεύω ότι είναι ικανός να προσφέρει, στους εν δυνάμει τυχερούς ιδιοκτήτες του, υπέροχες μουσικές εμπειρίες.

Θα ήθελα επίσης να πω ότι εντυπωσιάστηκα και με τις ηχογραφήσεις του κ. ΜΕΤΑΞΑ, που αποτελούσαν ζωντανή απόδειξη του πόσο μπορεί να απογειώσει το τελικό αποτέλεσμα μια προσεγμένη, ως την τελευταία λεπτομέρεια, ηχογράφηση.

Τέλος, πρέπει να επισημάνω το γεγονός ότι όταν ο Αντρέας αντικατέστησε τον IKARUS με το δικό του ενισχυτή, προσωπικά άκουσα ίσως τον καλύτερο ήχο που έχω ακούσει ποτέ από σύστημα ψηφιακής πηγής. Απίστευτος ήχος που αποδεικνύει το μεράκι του ιδιοκτήτη για την αναπαραγωγή της μουσικής. Συγχαρητήρια Αντρέα αν και νομίζω ότι η λίστα των συγχαρητηρίων για το σύστημά σου είναι ήδη τεράστια.

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον Αντρέα αλλά και τον Παναγιώτη που, απ' ό,τι κατάλαβα, συνέβαλε πολύ στην πραγματοποίηση της χθεσινής συνάντησης.

Καλό Σ/Κ σε όλους !!!
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ακροάσεις

Unread post #40 by andreasecon » Sat Sep 17, 2016 1:10 pm

spyhar66 wrote:
Θα ήθελα επίσης να πω ότι εντυπωσιάστηκα και με τις ηχογραφήσεις του κ. ΜΕΤΑΞΑ, που αποτελούσαν ζωντανή απόδειξη του πόσο μπορεί να απογειώσει το τελικό αποτέλεσμα μια προσεγμένη, ως την τελευταία λεπτομέρεια, ηχογράφηση.



Οντως οι ηχογραφήσεις του Κώστα Μεταξά είναι τρομερές, κάθησα σήμερα το πρωί με ησυχία και τις άκουσα όλες !! Απίστευτη φυσικότητα.....

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register