Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Προ και τελικός; Σίγουρα;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #41 by pankon » Sat Dec 01, 2018 9:05 pm

Διευκρινίζω ότι θα έχω απομονώσει (bypassed) τα ρυθμιστικά έντασης του Croft, τα οποία είναι χαμηλότερης ποιότητας από αυτά που έχει ο Hattor. Άρα στην ουσία θα έχω ενεργό προενισχυτή με πολύ καλής ποιότητας ρυθμιστικά έντασης (Khozmo shunt attenuators με Z-foil resistors).

Θεωρώ ότι αν περάσω τον παθητικό μέσα από τον ενεργό προενισχυτή, πιθανώς να έχω κάποιο επιπλέον σώμα και το "στρογγύλεμα" της λάμπας.

Ευτυχώς που όλες οι δοκιμές (όπως τις σκέφτομαι) είναι πολύ εύκολες, οπότε ό,τι δεν μας αρέσει, το αναστρέφουμε.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #42 by Dr Pan K » Sat Dec 01, 2018 10:30 pm

Προστίθενται και αρκετές επαφές, καλώδια και δυνητικά παράσιτα. Σαν δοκιμή εχει ενδιαφέρον πάντως
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #43 by pankon » Wed Dec 05, 2018 10:13 pm

Λοιπον, το πείραμα εξετελέσθη σήμερα. Ήταν σχετικά εύκολο. Κόψιμο δυο καλωδίων (in και out) στο ποτενσιόμετρο, ένωση (φωτό με πράσινα κυκλάκια) και κόλληση μεταξύ τους. Επανάληψη και για το 2ο ποτενσιόμετρο (συνημμένη φωτό). Και κατόπιν σύνδεση του παθητικού Hattor στην είσοδο του (ενεργού) προενισχυτή Croft. Κι από κει στους τελικούς.



Croft_potentiometer_bypass copy.jpg
Croft_potentiometer_bypass copy.jpg (1.2 MiB) Viewed 4976 times


Το ηχητικό αποτέλεσμα; Η πρώτη αίσθηση είναι ότι το αποτέλεσμα είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό. Ο ήχος έγινε πιο ρωμαλέος χωρίς να χάσει τη λεπτομέρεια που είχε παθητικός προενισχυτής. Κι επίσης "στρογγύλεψε" σε κάποια σημείο που ο παθητικός προενισχυτής μπορεί να ακουγόταν ελαφρώς ξερός ή κλινικός.

Άρα τα μαθηματικά του σημερινού πειράματος λένε: "1+1 = 1 με αναβολικά"
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #44 by Dr Pan K » Wed Dec 05, 2018 11:01 pm

Ενδιαφέρον.

Ξέρεις τι θα μπορούσες να κανεις; Να αγοράσεις 2 ποτενσιομετρα του Khozmo και να τα στείλεις στον Croft να στα βάλει μέσα στον προενισχυτη σου. Μετά πουλάς τον Hattor και είσαι κομπλέ, γλιτώνεις και κάμποσες επαφές αλλά και αρκετά χρήματα.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #45 by pankon » Wed Dec 05, 2018 11:34 pm

Ναι, σίγουρα αυτό που λες είναι μια πολύ καλή λύση. Ο Croft αμφιβάλλω πολύ αν θα δεχτεί να κάνει τέτοια επέμβαση. Πιο εύκολο είναι πάρω τα ποτενσιόμετρα Khozmo και να τα βάλει ο Δημητρης (revamp). Αναμένω ήδη απάντηση από τον Arek.

Νομίζω ότι ο Croft -τουλάχιστον στα πιο ακριβά του μοντέλα- θα μπορούσε να βάζει λάμπες NOS και καλύτερα ποτενσιόμετρα κι έτσι θα αναβάθμιζε σημαντικά τον ήχο. Κρίμα. Αλλά μετά, με τι θα παίζαμε εμείς;
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #46 by pankon » Wed Dec 05, 2018 11:37 pm

Πάντως έτσι όπως είμαι τώρα, με Hattor + Croft, πέρα από τον αναβαθμισμένο ήχο, έχω και... ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ και για την ένταση (αριστερά / δεξιά ξεχωριστά ή μαζί), αλλά και για την αλλαγή των inputs. Εξαιρετικά βοηθητικό για τη στιγμιαία σύγκριση (από τον καναπέ!) διαφορετικών πηγών, π.χ. αναλογικό / ψηφιακό / άυλο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #47 by Dr Pan K » Wed Dec 05, 2018 11:47 pm

Δεν βλέπω τον λόγο για να μην δεχτεί την τροποποίηση ο Croft. Δεν ζητας και τπτ ιδιαίτερο, να βγάλει τα Alps και να βάλει κάτι που προφανώς είναι ανώτερο (δεκαπλάσια τιμή).
Δες τα Alps τι τιμή έχουν (50Κ; log φαντάζομαι) και πάρε 2 με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #48 by pankon » Wed Dec 05, 2018 11:59 pm

Αυτά που έχει τώρα είναι Tocos με 100K (https://www.ebay.com/itm/10pc-Cosmos-Tocos-Potentiometer-RV24YN-20S-15A104-24mm-A100K-A104-A100K-Japan-/140413148908 ).

Έχω ζητήσει από τον Arek να μου προτείνει αυτό που πιστεύει ότι θα ταιριάξει καλύτερα. Κι επειδή μου άνοιξε την όρεξη το τηλεχειριστήριο, θέλω να δω αν υπάρχει πιθανότητα για τηλεχειριζόμενα ποτενσιόμετρα. Κι αν δεν χωράνε στο σημείο των τωρινών ποτενσιόμετρων, υπάρχει χώρος στα δεξιά του προενισχυτή. Για να δούμε...

IMG_3115.jpg
IMG_3115.jpg (1.03 MiB) Viewed 4964 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #49 by Dr Pan K » Thu Dec 06, 2018 1:19 am

Αν έχεις 100Κ θα βάλεις πάλι 100Κ.

Τα Cosmos Tocos έχουν 3 ευρώ το ένα... ακόμα πιο φτηνά από τα Alps Blue που κοστίζουν 15 το ένα.
Παναγιώτης
vagelis
Posts: 23
Joined: Sat Jul 16, 2016 5:06 pm

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #50 by vagelis » Thu Jul 13, 2023 9:22 am

Dr Pan K wrote:Προσωπική μου εμπειρία, και παρότι θεωρητικά θα μπορούσες να έχεις σύστημα με πηγή με ενσωματωμένο ποτενσιομετρο ή παθητικό ποτ, είναι πως όχι. Δεν θυμάμαι να έχω ακούσει σύστημα χωρίς ενεργό προενισχυτη που να μην είχε παίξει καλύτερα μόλις μπήκε επάνω ένας καλός προ.

Οι λόγοι, θεωρητικά πάντα, έχουν να κάνουν με impedance matching και με το extra gain που συχνά είναι απαραίτητο. Δεν το συζητάω καν και ας λενε οτο θελουν καποιοι κατασκευαστες DAC (Rockna, dCS) για ψηφιακο ελεγχο στάθμης. Εκεί πάντα χάνεις πληροφορία.

Στα phono stage χάνεις και δυναμικά αλλά και σήμα. Με κάποια DAC με αναλογικό έλεγχο στάθμης και επειδή πολλά από αυτά βγάζουν αρκετά ρεύματα στην έξοδο με χαμηλή αντίσταση το πείραμα ίσως και να σου βγει. Το κάνει o Ανδρέας με τελικούς και ο Δημήτρης με ενεργά ηχεία πχ.


μια ερώτηση σχετικά με τον έλεγχο στάθμης των ενεργών προενισχυτών, από τους παρακάτω

α) sudgen: https://www.sugdenaudio.com/la-4-pre-amplifier
review : https://www.stereophile.com/content/j-e ... asurements

β) hegel p10 pre :
https://support.hegel.com/component/jdo ... al-english

γ) qualiton apr204
https://www.audiophile-heaven.com/2021/ ... ngine.html

ποιον θεωρείτε ότι θα προσφέρει καλύτερο έλεγχο στάθμης σε συνδυασμό με ενεργά ηχεία;

Υπάρχει κάποια εναλλακτική μέχρι περίπου 2000ευρώ;

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register