Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Προ και τελικός; Σίγουρα;

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #11 by Dr Pan K » Tue Sep 04, 2018 3:02 pm

Νομίζω δεν τίθεται θέμα πως ένας κορυφαίος προενισχυτης είναι ανώτερος από το ενσωματωμένο στάδιο ενός DAC, η κουβέντα γίνετε όταν εισέρχεται ο παράγοντας κόστος στην εξίσωση. Αν υπάρχει περιορισμένο budget και βρεθεί DAC με καλό στάδιο εξόδου και αναλογικο ποτ γλιτώνουμε καποια χρηματα .
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #12 by pankon » Tue Sep 04, 2018 3:05 pm

Το αρχικό ερώτημα βέβαια ήταν όταν έχουμε σταθερή έξοδο από την πηγή (π.χ. DAC), εάν έχει νόημα να χρησιμοποιήσουμε παθητικό attenuator (ή παθητικό προενισχυτή) αντί για active προενισχυτή...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #13 by Dr Pan K » Tue Sep 04, 2018 3:26 pm

pankon wrote:Το αρχικό ερώτημα βέβαια ήταν όταν έχουμε σταθερή έξοδο από την πηγή (π.χ. DAC), εάν έχει νόημα να χρησιμοποιήσουμε παθητικό attenuator (ή παθητικό προενισχυτή) αντί για active προενισχυτή...


Υπάρχουν κάποιοι που ορκίζονται σε παθητικά pot με ladder αντιστάσεις και κάποιοι άλλοι που πίνουν νερό στο όνομα των παθητικών με μετασχηματιστές. Υπάρχει και με optocoupler που επίσης έχει φανατικούς υποστηρικτές.

Εγώ έχω βρει την υγεία μου γιατί δεν έχω καθόλου ποτ στον ενισχυτή (ASR) ενώ στις ιδιοκτασκευες έβαλα Khozmo......
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #14 by pankon » Tue Sep 04, 2018 3:49 pm

Θα αποκαλύψω τα αποτελέσματα από τους πειραματισμούς μου λίαν συντόμως (σε 10-15 μέρες πιστεύω)...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #15 by pankon » Tue Sep 04, 2018 4:19 pm

Dr Pan K wrote:...ενώ στις ιδιοκτασκευες έβαλα Khozmo......


Αυτό το Khozmo τι λέει;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #16 by Dr Pan K » Tue Sep 04, 2018 4:38 pm

Κορυφαία ποιότητα κατασκευής, μασιφ μπλοκ αλουμινίου με αντιστάσεις ακριβείας και ιαπωνικά ρουλεμάν για ομαλή κίνηση. Πουλάει αναλογικά και λογαριθμικα, μονοφωνικά και στέρεο. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τσιμπάνε χωρητικότητα. Τα χρησιμοποιούν λίγοι κατασκευαστές γιατί κοστίζουν κοντά 100 ευρώ το ένα, όταν ένα Alps Blue κοστίζει λίγο πάνω από 10.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #17 by pankon » Tue Sep 04, 2018 9:12 pm

Παναγιωτη, ποια είναι η συνέπεια από το ‘τσιμπάει χωρητικοτητα’;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #18 by Dr Pan K » Tue Sep 04, 2018 10:09 pm

pankon wrote:Παναγιωτη, ποια είναι η συνέπεια από το ‘τσιμπάει χωρητικοτητα’;


Συμπεριφέρεται σαν low pass φίλτρο οπότε ρολαρουν οι ψηλές. Υπάρχει work around.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #19 by pankon » Tue Sep 04, 2018 10:13 pm

Το ερώτημα είναι εάν το Khozmo pot αξίζει (ηχητικά) τη χρηματική διαφορά σε σχέση με το φθηνότερο ανταγωνισμό, π.χ. Alps Blue...(;)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προ και τελικός; Σίγουρα;

Unread post #20 by Dr Pan K » Tue Sep 04, 2018 11:53 pm

pankon wrote:Το ερώτημα είναι εάν το Khozmo pot αξίζει (ηχητικά) τη χρηματική διαφορά σε σχέση με το φθηνότερο ανταγωνισμό, π.χ. Alps Blue...(;)


Δεν συγκρίνονται καν..

Υπόψιν, η Alps έχει και εξαιρετικά προϊόντα, υπάρχουν κάτι μπρούτζινα ladder που τα φόρεσαν οι κορυφαίοι Ιαπωνικοι ενισχυτές. Κόστος απαγορευτικό και μόνο μετά από συνεννόηση με την εταιρία
Παναγιώτης

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register