Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Λαμπες - πως ξεσκαρταρονται ?

gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Λαμπες - πως ξεσκαρταρονται ?

Unread post #1 by gmastr » Sun Nov 25, 2018 11:14 pm

Γεια σας,

Εχω στην κατοχη μου εναν λαμπατο προ & τελικο ενισχυτη (Klimo) τον οποιον και χρησιμοποιησα συστηματικα για σειρα ετων

Οι λαμπες ομως παρουσιαζουν προβληματα μετα απο καποια χρηση: απο ξαφνικα φυσιματα, βομβους, διαφοροποιηση του ηχητικου χαρακτηρα τους, μεχρι διαδοχικα μειωμενη συνολικη αποδοση. Αυτο συμβαινει και στις καινουριες και φυσικα στις NOS

Ειναι ομως δυσκολο να εντοπιστει μια προβληματικη λαμπα μεσα σε σειρα ομοιων, Χρειαζονται υπομονετικες δοκιμες και συχνα η αλλαγη της μιας επιβαλει αλλαγη και αλλων "αθωων" (αφου συνιστωνται και πωλουνται συνηθως ταιριασμενα ζευγη η τετραδες) !

Ετσι λοιπον, προσθετοντας κατα καιρους καινουριες λαμπες, βρεθηκα τωρα με ενα "αποθεμα" 70 περιπου λαμπων προενισχυσης (Κυριως ECC88, ECC83, ECC82 αλλα και ECC81 Δεν μετρησα σαυτες και τις EL34 των τελικων)

Το ξεσκαρταρισμα για το ποιες απο αυτες αξιζουν με ακουστικες δοκιμες ειναι επιπονο και χρονοβορο και γιαυτο αναζητησα ενα "τεχνικο" τροπο να τις ξεχωρισω (δηλαδη μετρησεις)

Ειδα ομως οτι οι τιμες των tube testers (Λυχνιομετρα) ξεφευγουν & δικαιολογουνται μονο για επαγγελματικη χρηση.
Σε ενα καταστημα που ειχα δει οτι ειχε καπου ενα λυχνιομετρο, ρωτησα την τιμη χρησης του και απογοητευτηκα γιατι μου ζητησε συνολικα περισσοτερο απο το να αγορασω ενα σετ καινουριες !!!

Θα ηθελα λοιπον καποια υποδειξη/βοηθεια για το πως θα μπορεσω να κανω το ξεσκαρταρισμα τους, αφου αναμεσα τους βρισκονται και καποιες αξιολογοτατες NOS

Ξερω οτι ο οικοδεσποτης & πολλα μελη εχουν γλυτωσει απο αυτα βασανα (και το διαρκες προσθετο αυτο κοστος!). Υποθετω ομως οτι θα υπαρχει καποιος ...ομοιοπαθης να με ξεμπλοκαρει

Ευχαριστω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Λαμπες - πως ξεσκαρταρονται ?

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Nov 26, 2018 12:09 am

Κοίταξε, προφανώς χρειάζεσαι λυχνιομετρο. Από καινούργια υπάρχει το ψηφιακό των αφων Τσακιριδη, αλλά αν δεν θες να ξοδεύεις πολλά (πρέπει να έχει 1000ευρω περιπου) μπορείς να δεις προς ebay μεριά, με λίγα χρήματα (100-200€) θα βρεις.

Αλλιώς όλο και κάποιος θα μπορούσε να σε εξυπηρετήσει (Αν είσαι Αθήνα τουλάχιστον). Κάτσε να δουν το νήμα οι έχοντες μήπως μπορούν να κάνουν κατι
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7913
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Λαμπες - πως ξεσκαρταρονται ?

Unread post #3 by Dr Pan K » Mon Nov 26, 2018 12:13 am

Α, και συγχαρητήρια για τους ενισχυτές. Είναι της Γερμανικής ή της Ιταλικής περιοδου; Τους έχω σε εκτίμηση, το ίδιο και ο φίλος Sommovigo που ακούει μόνιμα με αυτούς
Παναγιώτης

Return to “Ενισχυτές”



Login · Register