Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #1 by pankon » Mon Oct 30, 2017 5:51 pm

Αναζητώ καλώδια ηχείων, τα οποία -λόγω χωροταξίας του συστήματος- τα καλώδια ηχείων που αναζητώ, πρέπει να είναι μακριά, περίπου 9-10m. Οι ενισχυτές είναι Croft και τα ηχεία Harbeth SHL5 Plus 40th Anniversary.

Έχοντας διαβάσει το σχετικό νήμα για τα entry level καλώδια, εντόπισα τα Mogami 3104 (όχι σε διπλοκαλωδίωση). Είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή για τα χρήματά τους; Επειδή είναι από Καναδά, φαντάζομαι ότι θα έχει και φόρος εισαγωγής. Μήπως να τα ψάξουμε από Ευρώπη και να μας τα τερματίσει κάποιος; Ή να πάμε και σε κανένα άλλο καλώδιο που αξίζει περισσότερο;

Τελικά μάλλον θα χρειαστώ κι ένα δεύτερο ζευγάρι καλώδιο ηχείων, τριών μέτρων αυτή τη φορά, για να αλλάξω τα QED XT40 που έχω.

Επίσης για interconnects στα περίπου 100-200€/m (ζεύγος), υπάρχει καμία πρόταση; Κάτι από τον φίλο του Dr Pan K, τον Chris από Ιαπωνία; Ή κάτι άλλο; Θα χρειαστώ 3-4 ζεύγη (του ενός μέτρου), οπότε και πάλι πρέπει να αποφύγουμε τους φόρους εισαγωγής. Έχει δοκιμάσει κανείς τα Mark Grant HDX1;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους τους φίλους που θα συνεισφέρουν ιδέες και προτάσεις.

Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Oct 30, 2017 6:27 pm

Δεν εχω και τεράστια εμπειρία απο entry level καλωδια αλλα τα Mogami 3104 για εσένα ισως να ειναι ταμάμ. Οχι τόσο ομως για το αλλο σύστημα μια που σε τέτοιο μεγάλο μηκος (10μ?) ίσως να φιλτράρουν συχνότητες λογω χωρητικότητας και αυτεπαγωγής. Σε αυτη την περίπτωση θα κοίταζα κατι με πολυ χαμηλή capacitance οπως κάποια Nordost (flatline gold,4 flat) ή DNM Reson. Το πρόβλημα αυτων των καλωδίων (και το θετικό συναμα) ειναι οτι δεν εχουν θωράκιση, οπότε ναι μεν εχουν χαμηλή χωρητικότητα αλλα κινδυνεύουν να τσιμπήσουν και RFI/ EMI, ιδανικά πρεπει να γινει μια δοκιμή για να δούμε αν η περιοχή γενικότερα και ο χώρος ειδικότερα πασχουν απο παράσιτα.

ΥΓ Εχω Nordost flatline gold 2 & 4m, αν θες στα δανειζω για δοκιμη χωρις περιορισμο χρονου (για την ακρίβεια τα εχω ηδη δώσει για δοκιμή στον Jim αλλα απ οτι κατάλαβα δεν τα χρησιμοποιεί)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #3 by pankon » Tue Oct 31, 2017 12:20 am

Dr Pan K wrote:Δεν εχω και τεράστια εμπειρία απο entry level καλωδια αλλα τα Mogami 3104 για εσένα ισως να ειναι ταμάμ. Οχι τόσο ομως για το αλλο σύστημα μια που σε τέτοιο μεγάλο μηκος (10μ?) ίσως να φιλτράρουν συχνότητες λογω χωρητικότητας και αυτεπαγωγής. Σε αυτη την περίπτωση θα κοίταζα κατι με πολυ χαμηλή capacitance οπως κάποια Nordost (flatline gold,4 flat) ή DNM Reson. Το πρόβλημα αυτων των καλωδίων (και το θετικό συναμα) ειναι οτι δεν εχουν θωράκιση, οπότε ναι μεν εχουν χαμηλή χωρητικότητα αλλα κινδυνεύουν να τσιμπήσουν και RFI/ EMI, ιδανικά πρεπει να γινει μια δοκιμή για να δούμε αν η περιοχή γενικότερα και ο χώρος ειδικότερα πασχουν απο παράσιτα.

ΥΓ Εχω Nordost flatline gold 2 & 4m, αν θες στα δανειζω για δοκιμη χωρις περιορισμο χρονου (για την ακρίβεια τα εχω ηδη δώσει για δοκιμή στον Jim αλλα απ οτι κατάλαβα δεν τα χρησιμοποιεί)


Παναγιώτη,

ευχαριστώ για την απάντηση και για την ευγενική πρόταση. Όντως, θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω τα Nordost για να δω πώς ταιριάζουν στο σύστημά μου, που είναι πανομοιότυπο με αυτό που ζητάει τα 10m καλώδιο (εγώ με 3m είμαι ευχαριστημένος). Σε κάθε περίπτωση, θα τα πάω και μια βόλτα στη Θεσσαλονίκη, όπου θα τεσταριστούν επί τόπου εάν -εκτός από καλώδια ηχείων- μπορούν να λειτουργήσουν και ως κεραίες (το απευχόμαστε βέβαια :lol: ).

Από την άλλη, μήπως γνωρίζεις εάν υπάρχει κάποιος προμηθευτής των Mogami στην Ευρώπη, που να τα προσφέρει σωστά τερματισμένα; Όπως προανέφερα, θα προτιμούσα να αποφύγω τελωνεία και διαδικασίες εισαγωγής... (π.χ. από Καναδά), εκτός κι αν δεν υπάρχει άλλη λύση...

Καμιά ιδέα για interconnects;

Ευχαριστώ
Π.
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #4 by SouthKops » Tue Oct 31, 2017 11:07 am

Αγαπητέ pankon, μία πιθανή πρόταση για εσάς, με τεράστιο value for money έχει και η Αμερικάνικη Wireworld στα entry level καλώδια.

Ειδικά σε καλώδιο ηχείων ξεκινάει από 6 ευρώ το μέτρο, retail και κορυφαία πρόταση αποτελεί το Wireworld Helicon 16 OFC στα 10 ευρώ το μέτρο retail:
Enjoy the performance advantages of DNA Helix design in an amazingly light, flexible and open cable. Originally designed for internal speaker wiring and DIY applications, this cable sounded so great we decided it would make an excellent external wire as well. OFC conductors, easy to strip and terminate.

Για interconnect, προτείνονται τα Oasis (OFC copper), best seller στην κατηγορία τους, ή και με λίγο price strectch, το Equinox (OCC copper).
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #5 by Dr Pan K » Tue Oct 31, 2017 2:01 pm

Ειχαμε γράψει για το Wireworld Helicon στο PTA, άρεσε πολυ..

The 16-guage Wireworld Helicon 16 speaker bulk cable was fabulous for $7 a meter! I hope they start to sell this as a terminated product and not just in bulk, since it went a long way towards “no cable”. Probably some of the BEST speaker cable I have heard under $100!!! If you can spend $1 a foot a Home Depot, please spend the extra $1 and buy all of this you can.

https://parttimeaudiophile.com/2016/06/ ... wireworld/
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #6 by pankon » Tue Oct 31, 2017 7:46 pm

Dr Pan K wrote:Ειχαμε γράψει για το Wireworld Helicon στο PTA, άρεσε πολυ..

The 16-guage Wireworld Helicon 16 speaker bulk cable was fabulous for $7 a meter! I hope they start to sell this as a terminated product and not just in bulk, since it went a long way towards “no cable”. Probably some of the BEST speaker cable I have heard under $100!!! If you can spend $1 a foot a Home Depot, please spend the extra $1 and buy all of this you can.

https://parttimeaudiophile.com/2016/06/ ... wireworld/


Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Μια ακρόαση θα μας δώσει γεύση για το πώς ταιριάζει με το όλο σύστημα...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #7 by Dr Pan K » Tue Oct 31, 2017 8:18 pm

Τελευταία η Wireworld εχει ανεβει εντυπωσιακά και η γκάμα των καλωδίων που προσφέρει είναι απο τις πιο πλήρεις. Δεν ξέρω αν είναι εύκολη η δοκιμή στο σπίτι (θα μας το πει ο Γιωργος) αλλά σίγουρα πρέπει να μπει στα υπόψιν.

Δεν έχω δοκιμάσει τα interconnect της Wireworld αλλά είχα παίξει λίγο με τα καλώδια ακουστικών της που είναι πολύ καλά. Και εκεί βέβαια όταν ανέβαινε η τιμή ανέβαινε και το τελικό αποτέλεσμα, θυμάμαι το κορυφαίο (platinum?) ήταν ταχύτατο και πεντακάθαρο.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #8 by pankon » Tue Oct 31, 2017 10:28 pm

Dr Pan K wrote:Τελευταία η Wireworld εχει ανεβει εντυπωσιακά και η γκάμα των καλωδίων που προσφέρει είναι απο τις πιο πλήρεις. Δεν ξέρω αν είναι εύκολη η δοκιμή στο σπίτι (θα μας το πει ο Γιωργος) αλλά σίγουρα πρέπει να μπει στα υπόψιν.

Δεν έχω δοκιμάσει τα interconnect της Wireworld αλλά είχα παίξει λίγο με τα καλώδια ακουστικών της που είναι πολύ καλά. Και εκεί βέβαια όταν ανέβαινε η τιμή ανέβαινε και το τελικό αποτέλεσμα, θυμάμαι το κορυφαίο (platinum?) ήταν ταχύτατο και πεντακάθαρο.


Ο κύβος ερρίφθη. Wireworld Helicon 16 OFC. Μόνο 10m (από τη μια μεριά! Κι άλλα 10m από την άλλη ;-) )
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #9 by Dr Pan K » Tue Oct 31, 2017 11:14 pm

Σε τέτοια μετρα (20 στο συνολο) δεν ειναι και ευκολο να ανέβεις σε οικονομική κατηγορία, τα Helicon 16 δείχνουν πολυ καλη περίπτωση. Περιμένουμε εντυπώσεις Παναγιώτη. Να πω επίσης οτι σε τοσο χαμηλές τιμές οι μεγάλοι κατασκευαστές ειναι αχτύπητοι, καθως οι boutique εταιρίες που συναρμολογουν στο χερι δεν μπορούν να κατεβάσουν κατω απο κάποιο επίπεδο τις τιμές τους (δεν βγαίνουν..) οποτε πάντα κοιτάμε τους μεγάλους (Wireworld, Nordost, Kimber, Cardas, Audioquest) ή τους στουντιακους (VanDamme, Mogami, Belden, Canare)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Μακριά καλώδια ηχείων Value-For-Money, κτλ.

Unread post #10 by pankon » Wed Nov 01, 2017 10:05 am

Dr Pan K wrote:Σε τέτοια μετρα (20 στο συνολο) δεν ειναι και ευκολο να ανέβεις σε οικονομική κατηγορία, τα Helicon 16 δείχνουν πολυ καλη περίπτωση. Περιμένουμε εντυπώσεις Παναγιώτη. Να πω επίσης οτι σε τοσο χαμηλές τιμές οι μεγάλοι κατασκευαστές ειναι αχτύπητοι, καθως οι boutique εταιρίες που συναρμολογουν στο χερι δεν μπορούν να κατεβάσουν κατω απο κάποιο επίπεδο τις τιμές τους (δεν βγαίνουν..) οποτε πάντα κοιτάμε τους μεγάλους (Wireworld, Nordost, Kimber, Cardas, Audioquest) ή τους στουντιακους (VanDamme, Mogami, Belden, Canare)


Παναγιώτη,

όντως, με 20m πρέπει να αγοράζουμε "χονδρική". Το ερώτημα είναι για μια φυσιολογική διάσταση (2x3m) για το δικό μου σύστημα (Croft / Harbeth), πόσα χρήματα θα έπρεπε να επενδύσει κανείς σε καλώδια ηχείων, ώστε -χωρίς υπερβολές- να κρατήσει όλα τα επιμέρους στοιχεία του συστήματος σε μια σωστή ισορροπία...

Το ίδιο ερώτημα αφορά και στα interconnects βέβαια.

Π.

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register