Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Επιλογή Phono cable

User avatar
audiojunkie
Posts: 17
Joined: Thu Apr 28, 2016 2:37 am
Location: Athens

Επιλογή Phono cable

Unread post #1 by audiojunkie » Sun Dec 31, 2017 6:15 pm

Καλησπερα και χρονια πολλα, ειμαι σε αναζητηση Phono cable (RCA σε RCA) για το Project RPM 9,
στα υπόψιν τα Clearaudio Sixstream plus - Van De Hul D501 silver - Mogami 2549 ή 2534, οι κεφαλες προς το παρον ειναι οι (Ortofon MC15 super 2 και JVC Z1s), το μηκος του καλωδιου στα 80-100 cm.
Τι γνωμη εχετε για τα παραπανω καλωδια, προτεινετε καποιο αλλο;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Επιλογή Phono cable

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Dec 31, 2017 8:19 pm

Από το παραπάνω έχω στην κατοχή μου Phono cable με Mogami 2534 5pin din από Jelco και VdH silver hybrid που φόραγε ο παλιός μου Kuzma και τώρα ο SME V-12.

To VdH είναι κλασσικό καλώδιο για βραχίονες και νομίζω έχουμε και ένα στις αγγελίες. Τεχνικά είναι άρτιο για αυτή την εφαρμογή αφού το χρησιμοποιούν τόσοι γνωστοί κατασκευαστές βραχιονων αλλά εμένα ποτέ δεν με ενθουσίασε με την υπογραφή του.

Το Mogami 2534 έχει 4 αγωγούς και συμπαθητικό χαλκό οπότε είναι μια χαρά για 5pin αλλά όχι απόλυτα ιδανικό για αυτό που θες, για RCA σε RCA θα δοκίμαζα το απλό μικροφωνικο 2549. Αν χρησιμοποιείς την ΜΜ αρκετά να δεις λίγο το θέμα της χωρητικότητας του καλωδίου.

Φτηνή και καλή εναλλακτική είναι το Van Damme Pro grade classic αλλά και αλλά καλώδια της εταιρίας. Λιγότερο μικροφωνικα από Mogami με καλό χαλκό, έχω φτιάξει ένα 5pin και το έβρισκα πολύ ισορροπημένο.
Παναγιώτης
User avatar
audiojunkie
Posts: 17
Joined: Thu Apr 28, 2016 2:37 am
Location: Athens

Re: Επιλογή Phono cable

Unread post #3 by audiojunkie » Wed Jan 03, 2018 9:22 pm

Dr Pan K wrote:Από το παραπάνω έχω στην κατοχή μου Phono cable με Mogami 2534 5pin din από Jelco και VdH silver hybrid που φόραγε ο παλιός μου Kuzma και τώρα ο SME V-12.

To VdH είναι κλασσικό καλώδιο για βραχίονες και νομίζω έχουμε και ένα στις αγγελίες. Τεχνικά είναι άρτιο για αυτή την εφαρμογή αφού το χρησιμοποιούν τόσοι γνωστοί κατασκευαστές βραχιονων αλλά εμένα ποτέ δεν με ενθουσίασε με την υπογραφή του.

Το Mogami 2534 έχει 4 αγωγούς και συμπαθητικό χαλκό οπότε είναι μια χαρά για 5pin αλλά όχι απόλυτα ιδανικό για αυτό που θες, για RCA σε RCA θα δοκίμαζα το απλό μικροφωνικο 2549. Αν χρησιμοποιείς την ΜΜ αρκετά να δεις λίγο το θέμα της χωρητικότητας του καλωδίου.

Φτηνή και καλή εναλλακτική είναι το Van Damme Pro grade classic αλλά και αλλά καλώδια της εταιρίας. Λιγότερο μικροφωνικα από Mogami με καλό χαλκό, έχω φτιάξει ένα 5pin και το έβρισκα πολύ ισορροπημένο.


Ευχαριστω Παναγιωτη, μαλλον θα κινηθω προς Mogami καθως υπαρχουν αρκετα θετικα σχολια και ειναι και αρκετα οικονομικα. Σχετικα με την χωρητικοτητα δεν νομιζω να αντιμετωπισω προβλημα, μιας και τα συγκεκριμενα καλωδια ειναι σε χαμηλη pF/ μετρο. Ti προτεινεις σχετικα με το μηκος, τα βυσματα και τις κολλησεις του phono cable; (Με 80-90 cm μηκος ειμαι ο.κ)
Υ.Γ Υπαρχει κανεις στην Αθηνα για να φτιαξω και κανα Van Damme;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Επιλογή Phono cable

Unread post #4 by Dr Pan K » Wed Jan 03, 2018 10:06 pm

Δες λίγο την φωτογραφία. Το κόκκινο είναι το Jelco στην balanced XLR έκδοση του με Mogami 2534. Έχει αρκετά καλά βύσματα της Jelco (ειδικά τα 5pin είναι τσιμπημενα βυσματακια).

Το μπλε είναι Van Damme Pro grade με Neutrik RCA και 1877 5pin φτιαγμένο από επαγγελματία φίλο που έχω χάσει τα ίχνη του (πρέπει να είναι Αγγλία παλι).

Θέλει προσεκτικές και καθαρές κολλήσεις. Το πιο ακριβό στην όλη ιστορία είναι τα 5πινα.

20180103_215433.jpg
20180103_215433.jpg (983.11 KiB) Viewed 3370 times
Παναγιώτης
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Επιλογή Phono cable

Unread post #5 by Geopolitis » Wed Jan 10, 2018 11:36 pm

Έχω ένα Clearaudio Sixstream (όχι plus) που το δίνω σε πολύ καλή τιμή. Αν ενδιαφέρεσαι στο δίνω για δοκιμή...
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Επιλογή Phono cable

Unread post #6 by Chris1967 » Thu Jan 11, 2018 10:39 am

Και εγώ δίνω το VDH Silver Hybrid επίσης καλή τιμή, και φυσικά και με δοκιμή
Χρήστος
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Επιλογή Phono cable

Unread post #7 by Geopolitis » Thu Jan 11, 2018 2:24 pm

Αντε φιλε audiojunkie σου εκατσε εχεις δυο πολυ καλα καλωδια να συγκρινεις

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register