Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Grounding boxes

BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Grounding boxes

Unread post #31 by BLUES » Fri Mar 22, 2024 7:47 pm

kmyl wrote:Μου έπεσε το σαγόνι. Εξαιρετικά δείγματα δουλειάς του JohnVo...... Αρχίζω να σκέφτομαι πάλι για DC Blocker και τα συναφ΄ή....

Ευτυχης κατοχος του Dc blocker with 2 grounding filters box without Vein
Με αυτα ηδη κενταει το ταπεινο μου συστημα
Cost no object υλικα απο τον Γιαννη και εξαιρετο φινιρισμα,για τα γουστα μου
Ηχητικα αποκαλυπτικο και οχι snake oil
Προσπαθησε να τα ακουσεις στο συστημα σου,και θα καταλαβεις.........
Τα δικα μου γκατζετακια
Attachments
IMG_20240322_193122.jpg
IMG_20240322_193122.jpg (1.01 MiB) Viewed 440 times
IMG_20240322_193027.jpg
IMG_20240322_193027.jpg (935.38 KiB) Viewed 440 times
IMG_20240322_193006.jpg
IMG_20240322_193006.jpg (747.49 KiB) Viewed 440 times
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Grounding boxes

Unread post #32 by kostas6a3 » Fri Mar 22, 2024 8:09 pm

Ξέχασα το Earth του Έλληνα Νίκου Κορακάκη (Signal Project) χωρίς κάποιες λεπτομέρειες και με κόστος λιανικής 8.500 ευρώ.
EARTH-FRONT-1-1.jpg
EARTH-FRONT-1-1.jpg (142.87 KiB) Viewed 439 times

EARTH-BACK-1-2.jpg
EARTH-BACK-1-2.jpg (233.8 KiB) Viewed 439 times

https://signalprojects.com/products/earth/#
Κώστας
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Grounding boxes

Unread post #33 by kmyl » Sat Mar 23, 2024 8:55 am

BLUES wrote:
kmyl wrote:Μου έπεσε το σαγόνι. Εξαιρετικά δείγματα δουλειάς του JohnVo...... Αρχίζω να σκέφτομαι πάλι για DC Blocker και τα συναφ΄ή....

Ευτυχης κατοχος του Dc blocker with 2 grounding filters box without Vein
Με αυτα ηδη κενταει το ταπεινο μου συστημα
Cost no object υλικα απο τον Γιαννη και εξαιρετο φινιρισμα,για τα γουστα μου
Ηχητικα αποκαλυπτικο και οχι snake oil
Προσπαθησε να τα ακουσεις στο συστημα σου,και θα καταλαβεις.........
Τα δικα μου γκατζετακια



Εξαιρετικό! Ελπίζω να είναι προσεγμένο και το πολυπριζο του Γάλλου που βλεπω στις φωτογραφίες - έτσι για να ακολουθεί το σύνολο!

Πες αν θες - εδώ η στο αντίστοιχο νήμα - πως επίδρασαν αυτά τα καλούδια στο σύστημα μου!
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Grounding boxes

Unread post #34 by BLUES » Sun Mar 24, 2024 12:30 am

Καλησπερα
Το πολυμπριζο του γαλλου ειναι καλο κατασκευαστικα-οι 7 φουρουτεκ κοστιζουν 280 ε- και περιπου 80 ε το κουτι με occ cooper
Κοστολογικα ορθο και τιμιο
Ηχητικα ακομα καλυτερο,στεκετε επαξια σε επιπεδο 1200 ε(ειχα Vibex 11R-Nordost qbase-και ενα πολυ καλο χειροποιητο με αγωγους μουντορφ και ντουελουντ αλλα με πιο φτηνες υποδοχες)
Σημιολογικα ΟΛΕς οι επιλογες του Γιαννη,ειναι τουμπανο σε υλικα και οριακα υπερβολικες.
Ομως αποδιδουν καταπληκτικα,ειτε το dc filter(στο δικο μου συστημα θα δουλευε και με μικροτερες τιμες χωρητικοτητας πυκνωτων)ειτε το grouding filter
Eιδικα το δευτερο,ειναι απο τα ελαχιστα ,αν οχι το μοναδικο που φιλτραρει τις χαμηλες συχνοτητες κατω απο 200 hz,με αξιολογο τροπο ,χωρις να κοβει δυναμικα ,με φοβερο εστιασμο στην ατακα και στο Πρατ των χαμηλων συχνοτητων των ηχογραφησεων,με αποτελεσμα το 3d effect,την αναδειξη των low level details,τον καλυτερο διαχωρισμο των οργανων και των φωνων και τελικα την αναδειξη περισσοτερης πληροφοριας ειδικα σε πολυεπιπεδες ηχογραφησεις εργων κλασσικης λογου χαρη
Οι πιο ουσιαστικες αναβαθμησεις μεχρι τωρα,μαζι με τα γραμμικα τροφοδοτικα παντου στην ψηφιακη αλυσιδα και την χρηση οπτικων μοντουλων,ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ με αγορες καλυτερων καλωδιων ρευματος,ιεκ ακομη και ηχειων.
Οτι και να περιγραφω δεν εχει κανενα ενδιαφερον,αν δεν τα ακουσεις στον χωρο σου
Το Vein απο την αλλη ειναι μοναδικη κατασκευη και παγκοσμια πρωτοτυπια,all in one,που εγω δεν το χρειαζομαι,γιατι εχω σε μικροτερη κλιμακα τα χαρακτηριστικα του
Ελπιζω να βοηθησα καπως
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Grounding boxes

Unread post #35 by kostas6a3 » Sun Mar 24, 2024 8:54 pm

BLUES wrote:Καλησπερα


Ομως αποδιδουν καταπληκτικα,ειτε το dc filter(στο δικο μου συστημα θα δουλευε και με μικροτερες τιμες χωρητικοτητας πυκνωτων)ειτε το grouding filter
Eιδικα το δευτερο,ειναι απο τα ελαχιστα ,αν οχι το μοναδικο που φιλτραρει τις χαμηλες συχνοτητες κατω απο 200 hz,με αξιολογο τροπο ,χωρις να κοβει δυναμικα ,

Τι εννοείς Γιώργο με το "Eιδικα το δευτερο,ειναι απο τα ελαχιστα ,αν οχι το μοναδικο που φιλτραρει τις χαμηλες συχνοτητες κατω απο 200 hz";
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Grounding boxes

Unread post #36 by Dr Pan K » Sun Mar 24, 2024 9:15 pm

[+1] τι θελει να πει ο ποιητής;
Παναγιώτης
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Grounding boxes

Unread post #37 by BLUES » Tue Mar 26, 2024 12:28 pm

kostas6a3 wrote:
BLUES wrote:Καλησπερα


Ομως αποδιδουν καταπληκτικα,ειτε το dc filter(στο δικο μου συστημα θα δουλευε και με μικροτερες τιμες χωρητικοτητας πυκνωτων)ειτε το grouding filter
Eιδικα το δευτερο,ειναι απο τα ελαχιστα ,αν οχι το μοναδικο που φιλτραρει τις χαμηλες συχνοτητες κατω απο 200 hz,με αξιολογο τροπο ,χωρις να κοβει δυναμικα ,

Τι εννοείς Γιώργο με το "Eιδικα το δευτερο,ειναι απο τα ελαχιστα ,αν οχι το μοναδικο που φιλτραρει τις χαμηλες συχνοτητες κατω απο 200 hz";

Καλημερα Κωστα
Στο κατωθι αρθρο επεξηγειται επαρκως η λειτουργια και η κατοννοηση του ΕΜΙ σε πραγματικες συνθηκες και οχι μονο στην ικανοποιση των εργαστηριακων προτυπων που θετει το ΕMC regulation,που καλως υπαρχουν,γιατι διαφορετικα δεν θα υπηρχε μειωση ΕΜΙ καθολου,αλλα τελικως ειναι αναποτελεσματικα στο να δημιουργησουν ενα περιβαλλον error free για τον τελικο χρηστη
Στις περισσοτερες των περιπτωσεων η χρηση φιλτρων φτηνων,που χρησιμοποιουν οι κατασκευαστες ειναι αναποτελεσματικη και επιφερει περισσοτερες παρεμβολες στο περιβαλον μας
Ευθυνη δικια μας ειναι να καταννοησουμε αρχικα την λειτουργια του ΕΜΙκαι να προστατεψουμε τις ευαισθητες συσκευες μας
https://incompliancemag.com/electromagn ... the-field/
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Grounding boxes

Unread post #38 by kostas6a3 » Tue Mar 26, 2024 12:57 pm

Να σου πω ότι κατάλαβα, ψέματα θα σου πω. :-D
Όπως και να έχει σταματάω εδώ, μιας και οι διαφορές που άκουσα με το grounding box, δεν ήταν για μένα ουσιαστικές.
Πιθανόν να φταίει είτε το σύστημά μου (όχι τόσο αναλυτικό) είτε ότι έχω αποκλειστικά και ΜΟΝΟ χωριστή γείωση για το σύστημα.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 505
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Grounding boxes

Unread post #39 by kostas6a3 » Tue Apr 02, 2024 6:08 pm

Βρίσκομαι αυτές τις μέρες σε επικοινωνία με τον CEO της OnFILTER Vladimir Kraz.

Σε ερώτησή μου λοιπόν που προτείνει να χρησιμοποιηθεί το φίλτρο του GLE 30-1 και εξηγώντας του ότι χρησιμοποιώ ξεχωριστή γείωση αποκλειστικά για το σύστημά μου, η απάντησή του ήταν:
"If your digital equipment generates noise on ground, then it may be a good idea to use a separate ground filter for it, otherwise it is totally up to you."

Επειδή είμαι λίγο «μπούμπουνας» σε αυτά και δεν το πολυκατάλαβα του έστειλα ένα σχεδιάγραμμα με το πως τροφοδοτείται το σύστημά μου, ρωτώντας τον που θα με συμβούλευε να τοποθετήσω ένα ή περισσότερα φίλτρα GLE 30-1.
Επίσης αν μπορώ να γειώσω τις συσκευές (σασί) όπως κάνουν τόσοι και τόσοι κατασκευαστές τέτοιων κουτιών.

Καταρχάς έδειξε να εκπλήσσεται με την ύπαρξη του DCblocker και αναφέρει κάποια πράγματα που τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να απαντήσω.
Σ’ έναν επιστήμονα η απάντηση «το βάλαμε πάνω στο σύστημα και πάθαμε πλάκα» ή «βελτίωσε την σκηνή , έσφιξαν τα μπάσα και απέκτησε περισσότερη λεπτομέρεια το σύστημα» θα του προξενούσε πιστεύω γέλιο αν όχι κάτι άλλο.
Εδώ να πω ότι και ο Rod Elliott στο άρθρο του σχετικά με το DCblocker το 2008 αναφέρει στο τέλος:
"Likewise, I can't bear to hear/ read actual snake oil vendors claiming that you'll get "cleaner highs", "more authority in the bass" or any of the other stupid things you may read elsewhere. The purpose is to stop transformers from growling (usually at no or light load). There is no magic, and it doesn't improve anything other than reduce the acoustic noise from the transformer(s). Anyone who claims otherwise is probably lying."
https://sound-au.com/articles/xfmr-dc.htm
Εγώ όμως και κάποιο άλλοι αυτό εισέπραξαν.

Όσο αφορά τώρα το φίλτρο του, GLE 30-1, όπως είπα στην αρχή η απάντηση του ήταν:
"You have so many ground connections via signal and data cables to render any intermediate ground filtering useless. The only place I would put it as you described is in power entry - between your DC blocker and your electrical board (just in case something else is connected to that electrical board and can generate noise)."

Απέφυγε δε να μου απαντήσει σε ερώτησή μου για τη γείωση κάθε συσκευής (σασί) ή στην εν σειρά τοποθέτηση των φίλτρων.

Φυσικά το αντικείμενο του και η εφαρμογή των φίλτρων του αφορούν διάφορους άλλους κλάδους της βιομηχανίας και όχι το Hi Fi Audio.
Attachments
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg (903.25 KiB) Viewed 199 times
Στιγμιότυπο 2024-04-02, 12.53.05.png
Στιγμιότυπο 2024-04-02, 12.53.05.png (166.7 KiB) Viewed 199 times
Κώστας
User avatar
Zakman35
Posts: 141
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: Grounding boxes

Unread post #40 by Zakman35 » Wed Apr 03, 2024 3:15 pm

Αυτό που σου λέει Κώστα, είναι να χωρίσεις τις γειώσεις των αναλογικών με αυτές των ψηφιακών.
Διαφορετικό Ground box για τα ψηφιακά, διαφορετικό για τα αναλογικά.

Τα DC blocker έχουν νόημα σε μεγάλους >300 VA τοροειδής μετασχηματιστές, που συνήθως έχουν οι τελικοί.
Μετασχηματιστές τύπου ΕΙ δεν έχουν θέμα με το DC.

Νομίζω τα ηχεία σου έχουν ΕΙ μετασχηματιστές.

Για να μετρήσεις αν υπάρχει DC στην παροχή σου χρειάζεσαι ένα TrueRMS πολύμετρο και ένα μικρό κύκλωμα, όπως περιγράφεται στο παρακάτω link.
https://www.diyaudio.com/community/thre ... ge.350171/

Ακόμα και αν βρεις ότι όντως υπάρχει DC στην παροχή σου, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μόνιμο ή ικανό να επηρρεάσει τις συσκευές σου.

Αν παρόλα αυτά ακούς μετασχηματιστές να κάνουν Buzz τότε ναι χρειάζεσαι DC φίλτρο για την συγκεκριμένη συσκευή, όχι για όλο το σύστημα.

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register