Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Jack to RCA cables

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Jack to RCA cables

Unread post #1 by angpsi » Tue Nov 14, 2017 11:20 pm

Μετά από τόση αγάπη για το Mojo, του οποίου είμαι πλέον κι εγώ κάτοχος, ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε άποψη για 3,5mm phono jack σε διπλό RCA interconnect για σύνδεση με ενισχυτή. Μετά από αρκετό ψάξιμο οι επιλογές είναι σχετικά ξεκάθαρες αλλά δεν μπορώ να ξέρω (α) αν αξίζουν οι ακριβότερες υλοποιήσεις αναλογικά με τις δυνατότητες του Mojo, και (β) πού εντέλει βρίσκεται το σωστό vfm γι αυτή την συσκευή. Επίσης δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι που δεν βρήκα ακόμα.

Μέχρι στιγμής έχω βρει:
[*]στα €50-80 υλοποιήσεις της Audioquest και της Atlas, ενώ μου κίνησε το ενδιαφέρον και αυτό εδώ από την Audiophonics.
[*]στα €100-120 υλοποιήσεις της Black Rhodium και της Analysis Plus (ασήμι), ενώ παίζουν μπαλαντέρ μια περίεργη υλοποίηση της Furutech και αυτόςο πύθωνας της Viablue
[*]Επίσης ενδιαφέρουσα αλλά ακόμα ακριβότερη η Oyaide στα €130-140 με το HPC-35R
[*]Για το τέλος η Wireworld έχει γκάμα από €80 μέχρι το Θεό...

Βασικά στην αρχή έλεγα ότι όλα αρχίζουν και τελειώνουν στα ±€80 της Atlas, αλλά μετά με έπιασε η μίρλα.

Τι λέτε;

Υ.Γ. Btw, έκανα ήδη μια καφρίλα και παρήγγειλα το Curious USB Hugo/Mojo cable. Είναι καθ' οδόν. Ελπίζω να μην το μετανιώσω...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Nov 14, 2017 11:33 pm

60-80 ευρώ και πολύ του και καλά του. Η έξοδος δεν είναι ιδανική για δικαναλο, η σκηνή είναι κάπως μαζεμένη οποτε μην ξοδευτεις τρελά
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #3 by angpsi » Tue Nov 14, 2017 11:52 pm

Άρα Atlas, που μπορώ να το πάρω και από εδώ.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #4 by Chris1967 » Wed Nov 15, 2017 12:08 am

Εγώ έχω καλώδιο από 99.99 ασήμι/τεφλόν.

https://www.ebay.com/itm/99-99-Pure-Sil ... SwVQ5Z5G6Z

με την μόνη διαφορά ότι δεν έχω Eichman αλλά Neutric.

Αρκετά πιο αέρινο από οτιδήποτε έχω ακούσει με χαλκό.

Αν θες να το δοκιμάσεις στην διάθεση σου.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #5 by angpsi » Wed Nov 15, 2017 11:04 am

Ωραίος Χρήστο, ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου έχει κινήσει την περιέργεια το ασήμι, εξάλλου διαπιστώνω πως και το Curious είναι τέτοιο. Αλήθεια όμως, πώς και πήγες στο ντιούικο αντί να δώσεις κάτι παραπάνω για το εργοστασιακό; (π.χ. https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 2527444607 ή το Analysis που είχα στο προηγούμενο ποστ)
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #6 by Chris1967 » Wed Nov 15, 2017 2:47 pm

Εννοείς γιατί δεν πήρα "επώνυμο".

Ναι, το είδα στο ebay, και το πήρα, βέβαια αρκετά χρόνια πίσω μπας και είναι και δεκαετία, και φυσικά φτηνότερο από την τωρινή τιμή , αλλά από τον ίδιο Ιρλανδό.

Δεν υπήρχε άλλο κριτήριο εκτός του ότι ήθελα τότε να δοκιμάσω ένα solid core (μονόκλωνο) ασημοκαλώδιο.

Από τότε έχει παραμείνει διότι μου αρέσει.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #7 by angpsi » Fri Nov 17, 2017 8:39 am

Απολογούμαι, διότι το Oyaide είναι χάλκινο και όχι ασημένιο όπως νόμιζα στο προηγούμενο ποστ - ασημένιοι είναι οι τερματισμοί του και οι ενώσεις του. Παρ’ όλα αυτά δείχνει ενδιαφέρον, τουλάχιστον για τον κόπο που έχουν κάνει οι πάντα σχολαστικοί Ιάπωνες: http://www.monoandstereo.com/2014/12/oy ... w.html?m=1

Σκέφτομαι να το πάρω (αρκεί να έχει δικαίωμα επιστροφής) και να το βάλουμε δίπλα δίπλα με του Ιρλανδού, τι λες Χρήστο;
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #8 by angpsi » Fri Nov 17, 2017 10:38 am

Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Review] Chord Mojo

Unread post #9 by Chris1967 » Fri Nov 17, 2017 9:22 pm

Ναι ότι θες κάνουμε, αλλά βλέπω ότι βιάζεσαι για μια ακόμα φορά. Πήρες το Curious USB βιαστικά. Για μένα δεν έχει νόημα τα καλώδια που συνδέεις το Mojo στο ηχοσύστημα σου να κάνουν σχεδόν όσο το Mojo ή παραπάνω. Συγνώμη δεν έχω σκοπό να σου χαλάσω την χαρά και την λαχτάρα, ελπιζω να μην με παρεξηγείς.

Δεν μου λέει τίποτα αν ευλογάει η ίδια η εταιρία τα γένια της. 'Εχω Oyade μικρά καλώδια κατασκευασμένα για την Fiio. Υπάρχουν σίγουρα διαφορές προς το καλύτερο σε σχέση με απλά καλώδια των 5 ευρώ.
Χρήστος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register