Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Jack to RCA cables

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #41 by Dr Pan K » Sat Feb 24, 2018 7:41 pm

Αγγελε, μήπως να στο φέρω για δοκιμή? Στην παρούσα φαση δεν μου χρειαζεται, το βλεπω να καταλήγει στο εξoχικο μου (οπου θα πιάσει τοπο για τις καλοκαιρινές διακοπες παρεα με το Mojo)
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #42 by angpsi » Sat Feb 24, 2018 8:51 pm

Ναι, φέρ' το, γιατί όχι; Πόσο σου βγήκε τελικά; Λιγότερο από 0,75;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #43 by Dr Pan K » Sat Feb 24, 2018 8:56 pm

Μολις το μέτρησα, ο Chris μου εφερε 1.15cm καλώδιο και δεν ειχα απώλειες οποτε κάπου εκεί.

Είπα και στον Ανέστη (Audio Soul) να φέρει Wireworld αν το θυμηθεί...
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #44 by angpsi » Sat Feb 24, 2018 9:05 pm

Τέλεια, ίσως να είναι καλή ευκαιρία να τα βάλουμε δίπλα - δίπλα.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #45 by Dr Pan K » Sun Feb 25, 2018 9:23 pm

angpsi wrote:Τέλεια, ίσως να είναι καλή ευκαιρία να τα βάλουμε δίπλα - δίπλα.


Για πες πρώτες εντυπώσεις από τα 2 καλώδια
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #46 by angpsi » Sun Feb 25, 2018 10:12 pm

Η ακρόαση έγινε μαζί με τον Χρήστο. Ο συνακροατής μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμος προκειμένου να διαμορφώσουμε μια καλή πρώτη εντύπωση έστω με τα καλώδια άστρωτα (και καλοπροαίρετος―να φανταστείς μέχρι που κάθισε και άκουσε και με το Benchmark!). Επίσης βοήθησε στο να φέρουμε τα ηχεία σε μια πιο σωστή σχέση με την θέση ακρόασης και μεταξύ τους, έτσι ώστε να έχουμε μια καλή ισορροπία απόδοσης σε όλο το φάσμα, φυσικά με όλους τους περιορισμούς που υφίστανται σε δίδρομα ηχεία βάσης με κλειστή καμπίνα.

Ως πρώτη εντύπωση, το Wireworld φαίνεται να έχει πιο καλή ανάλυση και πιο περιγραφική σκηνή, ενώ το Mogami έχει αρκετά γεμάτο σώμα στα χαμηλά και τις μεσαίες. Η ακρόαση έγινε τόσο με το Mojo, όσο και με το Fiio X5 gen3 του Χρήστου, με transport το Krell MD20 από Toshlink στην πρώτη περίπτωση αλλά και με αμιγώς άυλα από το DAP. Στην αρχή υπήρχαν αρκετά εμφανείς διαφορές, με το Mogami να φαίνεται πιο ευχάριστο στα αυτιά και το Wireworld μάλλον ξηρό, ωστόσο με το πέρασμα του χρόνου τα δύο καλώδια ήρθαν ολοένα και πιο κοντά, με το Wireworld να απαλλάσσεται προοδευτικά από τις αρχικές εντυπώσεις και να κερδίζει εντέλει ―κατά την γνώμη μου―στα σημεία λόγω πιο ανοιχτής σκηνής, ιδίως στο ύψος. Επίσης μου φάνηκε ακριβέστερο στην περιγραφή του. Έχω την εντύπωση ότι και τα δύο καλώδια θα ανοίξουν περισσότερο με το πέρασμα του χρόνου, αυτό τουλάχιστον συνέβη ξεκάθαρα με το χάλκινο καλώδιο ακουστικών του Ιάπωνα. Νομίζω ότι ο Χρήστος συμφωνεί κι εκείνος.

Σε κάθε περίπτωση ήταν χρήσιμο ότι το Mojo μπορούσε να τροφοδοτήσει και τα δύο καλώδια ταυτόχρονα, και έτσι καταφέραμε να κάνουμε Α-Β συγκρίσεις πάνω στο ίδιο κομμάτι απλά αλλάζοντας το input από τον ενισχυτή σε πραγματικό χρόνο. Θα αφήσω τα καλώδια στημένα, αν σε βγάλει ο δρόμος προς κέντρο τις επόμενες ημέρες μπορούμε να επαναλάβουμε το πείραμα.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #47 by Dr Pan K » Sun Feb 25, 2018 10:42 pm

Και τα 2 καλώδια (Το ντιουικο και το Wireworld) είναι ολοκαίνουργια οπότε λίγο χρόνο τον θέλουν. Παίξε και με τα δύο και μας λες εντυπώσεις ξανά. Θα βάλω μπροστά το δικο μου Wireworld να παίξει λιγο για να το ακούσω.

Τνχ για την πρόσκληση αλλά από χρόνο δεν πάμε πολύ καλά τελευταία, επιφυλάσσομαι όμως για την πρώτη δυνατή ευκαιρία.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1521
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #48 by Chris1967 » Mon Feb 26, 2018 6:33 pm

Άγγελε τα είπες άριστα, δεν έχω να προσθέσω κάτι. [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Jack to RCA cables

Unread post #49 by Dr Pan K » Sat Mar 03, 2018 2:11 pm

Αγγελε, πως πάνε οι δοκιμές? Με ποιο καλώδιο ακους??
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Jack to RCA cables

Unread post #50 by angpsi » Sat Mar 03, 2018 10:36 pm

Παρακινδυνευμένο να σου απαντήσω γιατί δεν έχω κάνει εκτενείς ακροάσεις, ωστόσο τα πράγματα είναι περίπου εκεί που σας έγραψα και νωρίτερα. Το Wireworld δείχνει να δίνει μια πιο περιγραφική σκηνή και σίγουρα με μεγαλύτερο ύψος, ενώ το Mogami γεμίζει λίγο περισσότερο τα μεσοχαμηλά και κάνει λίγο roll-off τα πρίμα. Το on the fly A-B του Mojo είναι πολύ βοηθητικό, καθώς η διαφορά είναι αρκετά ευδιάκριτη πάνω στην αλλαγή.

Για συνολική ποιότητα των καλωδίων δεν θέλω να μιλήσω γιατί αυτή την στιγμή α) είμαι άρρωστος με ίωση, και β) ακούω μέσω Spotify επειδή το τρανσπορτ μου κάνει κόλπα (γκρ...). Πάντως στα λεφτά και με καλό υλικό όταν δουλεύει το Krell το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό. Αφού τελικά πούλησα και το Benchmark! :-)

Υ.Γ. Για κάποιο λόγο δεν μου φαίνεται ότι έχουν αξιοσημείωτη διαφορά και σε σχέση με τις πρώτες ακροάσεις παρά τον όποιο χρόνο που μεσολάβησε. Ίσως το Mogami, αλλά και πάλι δεν το λέω με σιγουριά. Ωστόσο επιφυλάσσομαι· όπως είπα και πριν, οι συνθήκες ακρόασης είναι δύσκολες!
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register