Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

SPDIF Coaxial cables

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

SPDIF Coaxial cables

Unread post #1 by pankon » Sun Mar 11, 2018 1:02 pm

Ερώτηση κρίσεως όσον αφορά τη σύνδεση cd με DAC. Η έξοδος του CD είναι coaxial. Δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ένα κανονικό RCA με αντίσταση 75Ohm αντί για BNC;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial Cables

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Mar 11, 2018 1:43 pm

Τα απλά interconnect με RCA δεν είναι 75 Ohm όπως απαιτεί το πρωτόκολλο και δεν κάνουν.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #3 by pankon » Sun Mar 11, 2018 2:13 pm

Dr Pan K wrote:Τα απλά interconnect με RCA δεν είναι 75 Ohm όπως απαιτεί το πρωτόκολλο και δεν κάνουν.


Αν είναι μόνο η αντίσταση το ουσιαστικό κριτήριο, εγώ χρησιμοποιώ για την co-axial σύνδεση CD με DAC ένα μονό καλώδιο Atlas Titan 2.0 (OCC) RCA-RCA interconnect, που έχει αντίσταση 75Ohm (έτσι γράφει πάνω στο καλώδιο). Μου φαίνεται ότι παίζει πολύ καλά...

Αλλά και πάλι, μπορεί κανείς να είναι διαρκώς λάθος και να μην το αντιλαμβάνεται, ώσπου κάποια στιγμή να ακούσει 'το σωστό'...! Μάλλον να βρω κάποιο καλώδιο που να είναι για coaxial σύνδεση, για να διαπιστώσω ότι δεν είμαι στον κόσμο μου τόσο καιρό;;;
Last edited by pankon on Sun Mar 11, 2018 2:16 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #4 by Dr Pan K » Sun Mar 11, 2018 2:16 pm

Μια χαρά είναι και μην το πειράξεις.

Τα ομοαξονικά καλώδια κανονικα εχουν σχεδιαστεί για μετα φορα RF σηματος και ειναι τερματισμένα με BNC 75 Οhm. Θεωρητικα ολοι οι κατασκευαστές που θέλουν αυτη την διαμεταγωγη πρεπει να έχουν BNC και φυσικα να τηρουν το πρωτοκολλο.

Για λογούς ευκολιας (και επειδη ειναι και ξεφραγο αμπελι) στο hifi καποιοι εβαλαν RCA οποτε αρκετοί χρήστες συνδεουν συσκευες με απλα καλωδια RCA interconnect που απλα δεν κανουν.

Η πιο φτηνή λυση ειναι επαγγελματικό BNC με ειδικο μετατροπέα. Υπάρχουν και audio quality καλωδια BNC τα οποία ειναι εύκολο να μετρηθούν για να επιβεβαιωσουμε οτι τηρουν τις προδιαγραφές. Καποιοι κατασκευαστές (επίτηδες) δεν τηρουν τις προδιαγραφές (μαγειρευουν τον ηχο)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #5 by Dr Pan K » Sun Mar 11, 2018 2:56 pm

XOX BNC RCA.jpg
XOX BNC RCA.jpg (621.11 KiB) Viewed 3851 times


Ο φιλος Chris της Black Cat ειναι κυριολεκτικά guru των ψηφιακών καλωδίων και πουλάει σωστα Coaxial τερματισμενα με BNC. Επειδη ομως υπαρχουν πολλές συσκευές που εχουν μονο RCA προσφέρει και ειδικους, ποιοτικούς μετατροπείς BNC > RCA. Τους εχουμε προμηθευτεί και εμείς..

Δυστυχώς τα coaxial, ακομα και αυτα που ειναι σωστα σχεδιασμένα, εχουν διαφορές στον ηχο.. Θα ελπιζε κανεις οτι τουλάχιστον στα ψηφιακά καλώδια δεν θα υπήρχαν αλλα δεν ειναι έτσι. Το είδαμε και σε ethernet, USB αλλα σίγουρα μεγαλη διαφορά υπάρχει και στα coaxial.

Παλιότερο συγκριτικό μας εδώ
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #6 by pankon » Sun Mar 11, 2018 4:35 pm

Θα ακουστεί σίγουρα κλισέ, αλλά η ζωή κάνει κύκλους. Θα εξηγήσω τι εννοώ.

Τα καλώδια BNC τα πρωτογνώρισα γύρω στο 1987, όταν είδα τα πρώτα δίκτυα υπολογιστών στο Πολυτεχνείο. Τότε δεν ήταν διαδεδομένο το Ethernet και η τοπολογία του αστέρα, οπότε τα (μικρά) δίκτυα κατασκευάζονταν με ομοαξονικά καλώδια και τοπολογίες 'κύκλου', όπου ο ένας υπολογιστής συνδεόταν με τον επόμενο και με τον επόμενο και με τον επόμενο, οπότε τυπικά έπρεπε να ξαναγυρίσει το καλώδιο από κει που ξεκίνησε, ώστε να κλείσει ο κύκλος. Ή εναλλακτικά έπρεπε να τερματίσει κανείς το καλώδιο με ειδικό βύσμα ('τάπα') BNC. Οποιοδήποτε διακοπή της τοπολογίας κύκλου δημιουργούσε πρόβλημα (διακοπή) στο δίκτυο και ψάχναμε πού είναι το πρόβλημα...

Ερχόμαστε λοιπόν στο 2018 και ξαναγυρνάω στα ομοαξονικά καλώδια και στα βύσματα BNC, σχεδόν 31 χρόνια από τότε που τα πρωτοσυνάντησα... Είναι όλα ένας κύκλος ή όχι;

Δεν κρύβω ότι μου κάνει εντύπωση που (τυχαία;) το RCA interconnect μου, που τυχαίνει να είναι αντίστασης 75 Ohm (Atlas Titan 2.0) μπορεί και συνδέει κανονικά το CD player μου (Marantz CD6005) με το DAC μου (LAB12 DAC1 SE).

Ο Παναγιώτης λέει ότι μπορώ να συνεχίζω να χρησιμοποιώ το Atlas, αφού δουλεύει. Καθώς όμως ψάχνουμε το 'κάτι καλύτερο', μήπως είναι λάθος να είμαστε ικανοποιημένοι με κάτι που τυπικά είναι για άλλη χρήση αλλά παρόλα αυτά "παίζει", ακόμα κι αν φαίνεται ότι παίζει καλά;

Φαντάζομαι ότι μια δοκιμή με ένα τυπικό ομοαξονικό καλώδιο θα μου δώσει καλύτερη εικόνα...(;)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #7 by Dr Pan K » Sun Mar 11, 2018 7:26 pm

Οχι, δεν είπα οτι μπορείς να συνεχίσεις επειδή απλα δουλεύει, ειπα ότι το συγκεκριμένο εφόσον ειναι όντως εμπέδησης 75Ohm είναι ειδικά σχεδιασμένο για αυτη την δουλειά οπότε δεν εχεις κανένα λογο να το αλλάξεις. Η Atlas εχει μια χαρά ψηφιακά καλώδια που τηρούν τις προδιαγραφές.

Edit Μάλλον δεν εγινα κατανοητός. Δεν είναι το BNC απο μόνο του που κανει το καλώδιο "σωστό". Οι προδιαγραφές των Sony / Philips λενε εμπεδηση 75Οhm, το βύσμα με το οποίο είναι τερματισμενο δεν εχει απαραίτητα σημασια. Οι "pro" κατασκευαστές εχουν BNC ενω οι "consumer" εχουν RCA.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #8 by pankon » Mon Mar 12, 2018 9:48 am

Θα μπορούσαμε με ένα απλό πολύμετρο να μετρήσουμε την αντίσταση του οποιουδήποτε καλωδίου και να διαπιστώσουμε αν όντως είναι 75 Ohm, όπως προβλέπεται από τις προδιαγραφές;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #9 by Dr Pan K » Mon Mar 12, 2018 10:08 am

Η εμπεδηση (και όχι η αντίσταση) μετριέται σε συνάρτηση της συχνότητας και δεν ξέρω αν θα βγάλεις άκρη. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί ανησυχείς τόσο πολύ όταν η Atlas κάνει γενικά πολύ σοβαρή δουλειά και ανεβάζει όλες τις σχετικές μετρήσεις στην σελίδα της.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1054
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: SPDIF Coaxial cables

Unread post #10 by DomieMic65 » Mon Mar 12, 2018 9:14 pm

http://www.ghentaudio.com/part/e09.html
Επειδή και εγώ το ψάχνω τελευταία με τα spdif... άκουσον άκουσον.... βρήκα αυτά που έχουν υποτίθεται true 75Ohm καλώδιο και RCA βύσματα Canare.
Μιας και έχουν πολύ μικρό κόστος το παρήγγειλα για δοκιμή και σύγκριση με το Vovox RCA/RCA SPDIF 75Ohm (pro σειρά) που έχω με το οποίο είχα μεγάλη βελτίωση όταν αντικατέστησα ένα diy καλώδιο 75Ohm Belden (όχι το 1694Α), αλλά με απλά rca βύσματα.
Το DigiOne έχει και BNC έξοδο όποτε το πήρα με RCA μόνο από τη μια μεριά! Έτσι για δοκιμή.

Άλλη πηγή αντίστοιχων καλωδίων είναι και η πολύ γνωστή Blue Jeans Cables

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register