Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY rack - αξίζει τον κόπο;

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #91 by Dr Pan K » Sat Jun 30, 2018 9:46 pm

kmyl wrote:Πολύ ωραιο!! Με κάποιες τροποποιήσεις οπως στη στήριξη στο έδαφος (ακίδες;) και μόνωση από κραδασμούς στο κάθε ράφι από πάνω και στο πλάι (μεσα στην εγκοπή, ώστε μόνο να εδράζεται η ιδανικά ο πιρος,βίδα να είναι ο ‘αγωγοσ’ γείωσης θα ήταν σούπερ!!!


Στο μυαλό μου είσαι, σκεφτόμουν το ίδιο. Μεταλλική καβιλια μέσα στις ταβλες, και ισως μια επένδυση από λάστιχο στις εγκοπες.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #92 by angpsi » Sun Jul 01, 2018 6:54 am

Με τα ράφια τι παίζει; Εγώ καταλαβαίνω καπλαμά αλλά μέσα τι γίνεται;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #93 by Dr Pan K » Sun Jul 01, 2018 10:40 am

Τα ράφια με καπλαμα δεν είναι απαραίτητα κακή λύση, πιο πολύ σαν safe την βλέπω καθώς μια χοντρή συμιδα δεν σκευρωνει ποτέ ενώ τα μασιφ μπορεί και να πιτσικαρουν.
Παναγιώτης
kmyl
Posts: 106
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #94 by kmyl » Mon Jul 02, 2018 1:09 pm

Δεν είμαι ιδιαίτερα φαν του καπλαμά. Το πάχος κάποιων μαζί με τη κόλλα λειτουργούν σαν 'μόνωση' μεταξύ συσκευής/ραφιού. καλύτερα βερνικί/λάκα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #95 by Dr Pan K » Mon Jul 02, 2018 2:56 pm

kmyl wrote:Δεν είμαι ιδιαίτερα φαν του καπλαμά. Το πάχος κάποιων μαζί με τη κόλλα λειτουργούν σαν 'μόνωση' μεταξύ συσκευής/ραφιού. καλύτερα βερνικί/λάκα.


Δεν διαφωνω, ειναι λυση ανάγκης πιο πολυ παρα πρωτη επιλογή. Αυτο που θελει προσοχή ειναι να εχει στεγνώσει το ξυλο (σωστα, οχι βιαστικα, για να μην πιτσικαρει τον πρωτο χειμώνα)
Παναγιώτης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #96 by farflung » Thu Aug 02, 2018 12:52 pm

Σαν ξυλο τι ρολο παιζει το bamboo;
και πειτε καμια γνωμη για τα atacama ειναι σχετικα οικονομικα ποιο καλη ειναι η στηριξη σε τρια σημεια η σε τεσσερα
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #97 by Dr Pan K » Thu Aug 02, 2018 5:03 pm

Τα bamboo block πρέπει να είναι μια χαρά, τα χρησιμοποιούν πολλοί σαν ράφια και κάτω από συσκευές.

Η Atacama έχει απλά και τίμια σχέδια. Πιστεύω ότι μια DIY λύση θα είναι εφάμιλλη ή και καλύτερη.

Τώρα στο θέμα των σημείων στήριξης η γεωμετρία λέει ότι 3 σημεία ορίζουν πάντα επίπεδο ενώ τα τέσσερα μπορεί να είναι πρόβλημα. Παρ' όλα αυτά οι περισσότεροι καταλήγουν σε 4.
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #98 by Στέλιος Π. » Thu Aug 02, 2018 5:12 pm

Το τρια ή τεσσερα ποδια ΙΜΟ, εχει νοημα μονο στις ιδιοκατασκευες ή στα rack με ρυθμιζομενα ποδια.
Και ο λογος ειναι το πιο ευκολο αλφαδιασμα. Φερνεις πολυ πιο ευκολα 3 σημεια απο 4-5-6 κλπ.
Αν καποιος ομως, εχει ενα αλφαδι της προκοπης και λιγο υπομονη, ας εχει και 6 ποδια, δεν υπαρχει θεμα, τουλαχιστον στατικο.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #99 by farflung » Fri Aug 03, 2018 12:08 am

Εγω παλι επειδη δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω και επειδη πιστευω οτι μπορει να φτασεις τα ιδια λεφτα και να ειναι και μαπα το καρπουζι βολιδισκοπω αυτο
https://www.skroutz.gr/s/10760756/Eris- ... x75cm.html
http://www.atacama-audio.co.uk/p/eris-e ... ries?pp=24
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: DIY rack - αξίζει τον κόπο;

Unread post #100 by andreasecon » Fri Aug 03, 2018 2:52 pm

Τα racks με τρια πόδια το μόνο μειονέκτημα που έχουν είναι ότι η πίσω κολώνα πολλές φορές δυσκολεύει την καλωδίωση (το είχα αντιμετωπίσει με το Copulare και τώρα το αντιμετωπίζει ο Geopolitis....)

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register