Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #81 by Dr Pan K » Sun Sep 30, 2018 9:32 pm

Μανώλη, αν δεν είχα κάνει αρκετές δοκιμές με τροφοδοτικά δεν θα ήμουν τόσο ενθουσιασμένος. Ξεκινώντας από απλά πακακια και περνώντας σε απλά και συνθετα γραμμικά οι διαφορες ηταν πάντα αισθητές. Φυσικά ανάμεσα σε 2 καλά τροφοδοτικά η αλλαγή στην ήχο μπορεί να μην είναι εύκολα αντιληπτή ή και να μην υφίσταται αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση εγώ θα προχωρήσω στην αναβάθμιση του τροφοδοτικου μου καθώς θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι παίζω με κάτι κορυφαίο που δεν βλέπουμε ούτε στις ακριβότερες υλοποιήσεις. Και επειδή το Rpi και το Odroid δεν θα αλλάξουν τάση λειτουργίας (καθώς τα 5V είναι industry standard για τα κινητά τηλεφωνα) αυτή είναι η πλέον εγγυημένη μακροχρόνια επένδυση που μπορώ να σκεφτώ για το ψηφιακό σύστημα μου.

Κατά τ άλλα τις μετρήσεις σου δεν τις σχολιάζω άλλο, είναι στα όρια του απόλυτου. Ξέρω πως και του Δημήτρη μετράει πολύ καλά, ίσως όχι τόσο απίστευτα καλά αλλά και πάλι μιλάμε για σοβαρό σχέδιο, σαφώς ανώτερο από κάτι εμπορικές προτάσεις που έχω δει κατά καιρούς.
Παναγιώτης
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #82 by Errorist » Sun Sep 30, 2018 10:29 pm

Πολύ ενδιαφέρον το θεματάκι...
Δυο ερωτήσεις από κάποιον που γνωρίζει τα πολύ βασικά.
Στην κλασική τάση των 5v υπάρχουν και powerbank. Αυτό τι διαφορετικό θα είχε να προσφέρει;
Η κατασκευή μπορεί να βγει και σε διαφορετικές τάσεις;
Νίκος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #83 by Dr Pan K » Sun Sep 30, 2018 10:48 pm

Τα power bank είναι την ουσία μπαταρίες, και αν δεν έχουν κάποιο κύκλωμα ελέγχου της τάσης τους πέφτουν σιγά σιγά. Υπάρχουν όμως κάποιες έτοιμες λύσεις (που μπορούν να βρεθούν στα μαγαζιά που πουλάνε Rpi κτλ) για τροφοδοσία με μπαταρίες.

Παρ' όλα αυτά οι μπαταρίες έχουν και αυτές θόρυβο, λανθασμένα έχει περάσει η ιδέα ότι από μόνες τους αρκούν για το τέλειο αποτέλεσμα. Ενισχυτές όπως ο ASR πχ έχουν πολύπλοκα κυκλώματα για να τις εκμεταλλευτούν στο έπακρο.

Τα σχέδια που έχουν ετοιμάσει ο Μανώλης και ο Δημήτρης μπορούν με μικρές σχετικά τροποποιήσεις να δώσουν και άλλη τάση, αρκεί να σου φτάνουν τα αμπερ. Θα μας πουν καλύτερα οι ίδιοι.
Παναγιώτης
lemon
Posts: 26
Joined: Mon Aug 13, 2018 10:01 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #84 by lemon » Mon Oct 01, 2018 3:26 pm

Και θόρυβο έχουν και απαράδεκτη Zo λόγω υψηλού ESR.
Υπάρχουν φυσικά κατασκευές που ελαχιστοποιούν τα παραπάνω, αλλά είναι και ανάλογης τιμής.

Πρέπει να δοθούν οι ανάγκες τάσης και ρεύματος για να πούμε εάν μπορεί να καλύψει.
Σε αυτό που αναφέρομαι, μπορεί να δοθεί έξοδος από 1.8Vdc μέχρι και 15Vdc άνετα αναλόγως του Μ/Τ που θα χρησιμοποιηθεί.

Στην επάρκεια του ρεύματος, π.χ στη διπλή έξοδο των 15Vdc κάθε έξοδος μπορεί να καλύψει τα 0.5Α (max.) ή εάν επιλεχθεί μονή έξοδος να φθάσει περίπου το 1Α (max) με πιο ωφέλιμο τα 0.8Α
Στα 5V για παράδειγμα μπορεί να φθάσει τα 1.7Α μέγιστο ρεύμα εάν γεφυρωθεί (μονή έξοδος) με ωφέλιμο το 1-1.2Α. Εάν ζητηθεί διπλή έξοδος 5+5Vdc, τότε μέχρι 0,8Α (max.-ωφέλιμη) ανά έξοδο.
Γενικά είναι θέμα πως οι Μ/Τ θα καλύψουν με τα 25VA τις απαιτήσεις που θα χρειαστούν.
Υπάρχουν και 35VA Μ/Τ στο φορμά αυτό, αλλά προς το παρόν τους βρίσκω μόνο από digikey (δύσκολα).
Dimdim
Posts: 42
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:44 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #85 by Dimdim » Mon Oct 01, 2018 4:00 pm

Τα power banks του εμπορίου που δίνουν 5V για να το κάνουν μετά από τις μπαταρίες βάζουν DC to DC converters, οι οποίοι είναι πρακτικά παλμοτροφοδοτικά. Δεν μας κάνουν.

Το δικό μου τροφοδοτικό μπορεί να δώσει από 1.2V έως τα 20V μέχρι και 1.5A με peaks κοντά στα 2Α. Το πραγματικό ρεύμα που θα δώσουν έχει να κάνει κυρίως με θερμικούς περιορισμούς (ψύξη). Η συγκεκριμένη πλακέτα για να καταφέρει να δώσει 1.5A στα 20V θα πρέπει με κάποιο τρόπο να εξασφαλιστεί ότι η ανορθωμένη και εξομαλυμένη dc τάση στην είσοδο του regulator δεν θα περνάει τα περίπου 21-22V. Αυτό πρακτικά είναι πολύ δύσκολο, προς ακατόρθωτο.

Για 5V έξοδο τα πράγματα είναι πιο απλά, γιατί μπορεί εύκολα να εξασφαλιστεί ότι η τάση εισόδου στο regulator θα είναι στα 6 με 7V.
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #86 by Errorist » Tue Oct 02, 2018 9:14 pm

Θα ήθελα να τροφοδοτησω ένα router (9v1A) οποτε θα περιμένω την ετυμηγορία σας.
Νίκος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #87 by Dr Pan K » Sat Oct 13, 2018 9:26 pm

Λοιπον, η συνάντηση έκλεισε για Δευτερα 22, απογευμα κατα τις 18.30 στο σπιτι μου.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #88 by angpsi » Sun Oct 14, 2018 1:11 pm

Γμτ, η μόνη μέρα που δεν μπορώ...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7919
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #89 by Dr Pan K » Sun Oct 14, 2018 2:48 pm

Θα είναι πιο πολύ τεχνική συνάντηση παρά ακρόαση Άγγελε. Θα κανονίσουμε και μια κλασσικη ακρόαση (κάτι έχω στο μυαλό μου ηδη)
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: DIY Linear Power Supply για Odroid C2, Raspberry Pi 2/3 κλπ

Unread post #90 by Στέλιος Π. » Sun Oct 14, 2018 3:20 pm

Damn, ειμαι απογευμα στη δουλια.

Περιμενω τα αποτελεσματα.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register