Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Entry Level Καλωδια

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #51 by Dr Pan K » Tue Nov 14, 2023 5:47 pm

kostas6a3 wrote:Και εγώ ένα special RAMM. Υπάρχει και επιλογή στους ακροδέκτες Rhodium ή Pure Copper. :-D


Προσωπικα θα πηγαινα σε χαλκινους ακροδεκτες. Η επιροδιωση ειναι γυαλιστερη, καλη για βερες επανω απο την πλατινα, αντεχει στην οξείδωση αλλα ο χαλκος μου κανει πιο πολυ pure καταστασεις.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #52 by angpsi » Tue Nov 14, 2023 6:15 pm

Chris1967 wrote:(...) Russ Andrews που θα βρεις?

Ο Chris έχει δίκιο για Russ Andrews, μόνο από Αγγλία μπορείς να τα πάρεις και αυτό σημαίνει δασμούς, και μάλιστα πολύ σοβαρούς.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει―αλλά το υποψιάζομαι―είναι αν ο Russ χρησιμοποιεί το καλώδιο πλεξούδα από τη σειρά ηχείων της Kimber αντί για το κλασικό τρίκλωνο που έχουν όλα τα άλλα.
About YellO's design

Featuring Kimber's unique woven cable design, YellO Power was one of our biggest selling cables and took on legendary status back in the 1990s. Now, to celebrate our 30th anniversary, we're bringing YellO Power back!.
YellO Power Features

In addition to Kimber's unique woven design, YellO has eight high purity copper conductors - four live and four neutral woven around a central earth- insulated with PVC.

The cable is protected by a flexible braided sheathing and fitted with a high performance mains and IEC plugs.

Μιλώντας για Kimber, ο Ρίτσος έχει σε προσφορά το PowerKord 14 στα 120 ευρώ. Ξέρει κανείς αν αξίζει;
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #53 by angpsi » Tue Nov 14, 2023 6:19 pm

kostas6a3 wrote:Και εγώ ένα special RAMM. Υπάρχει και επιλογή στους ακροδέκτες Rhodium ή Pure Copper. :-D

Ευχαριστώ Κώστα, το Ramm δεν το ήξερα αλλά είδα ότι το αγαπούν ιδιαίτερα στο Audiophonics. Καταλαβαίνω πως κατασκευή & τιμή είναι ανάλογη των καλωδίων που συζητάμε, σωστά;

Κατά τα άλλα, μόνο ένα έχω να σου πω: ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΑΛΩΔΙΩΝ!!! :lol:
Άγγελος
MILES
Posts: 170
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #54 by MILES » Wed Nov 15, 2023 9:38 am

Dr Pan K wrote:
kostas6a3 wrote:Και εγώ ένα special RAMM. Υπάρχει και επιλογή στους ακροδέκτες Rhodium ή Pure Copper. :-D


Προσωπικα θα πηγαινα σε χαλκινους ακροδεκτες. Η επιροδιωση ειναι γυαλιστερη, καλη για βερες επανω απο την πλατινα, αντεχει στην οξείδωση αλλα ο χαλκος μου κανει πιο πολυ pure καταστασεις.

Και εγώ συμφωνώ με τον Πάνο. Ο χαλκός μου αρέσει περισσότερο. Το ρόδιο μου ακούγεται λίγο "αφύσικο".
STEREO
Posts: 67
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #55 by STEREO » Wed Nov 15, 2023 2:13 pm

Ωχ και εγώ νόμιζα ότι τα ροδίου πλεονεκτούν
Geopolitis
Posts: 274
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #56 by Geopolitis » Wed Nov 15, 2023 11:10 pm

angpsi wrote:
Geopolitis wrote:Αν θες να ανεβεις στα 150 Ευρω μπορω να σου δωσω κανα δυο ενδιαφεροντα καλωδια ρευματος να δοκιμασεις.....

Τι καλώδια έχεις Γιώργο;

Για να είμαι ειλικρινής, στα σύστημα των ακουστικών δεν νομίζω πως αξίζει να σκάσω καλά λεφτά για καλώδια―να φανταστείς ότι στον χώρο που βρίσκομαι παίζουν πάνω στην ίδια πρίζα ένα σωρό πράγματα, συμπεριλαμβανομένων φωτιστικών και άλλων ρυπογόνων χρήσιμων πραγμάτων.

Btw, φλερτάρω και με ένα Plixir 400 για να μαζέψω αυτά τα ασυμμάζευτα, το βρήκα σε καλή τιμή από εξωτερικό και το σκέφτομαι σοβαρά. Βλέπω ότι το είχε παλιά ο Αντρέας, αν δεν κάνω λάθος όμως σε είχε απασχολήσει κι εσένα στο παρελθόν; Λέει τίποτα;


Φιλε εχω ενα Ramm καθως και κανα δυο που εχει φτιαξει ο Αργύρης (Argi) με αγωγούς Duelund η Mundorf ανάλογα. Μπορεις να δοκιμασεις να δεις αν σου κανει καποιο.

Οσον αφορα τα Plixir χρησιμοποιω δυο τροφοδοτικα της εταιριας και ειναι παραπανω απο εξαιρετικα. Τους εμπιστεύομαι σε οτι εχει να κανει με ρεύμα.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #57 by angpsi » Thu Nov 16, 2023 4:34 pm

Ο κύβος ερρίφθη, ο Άρης (Ares II) έκατσε σήμερα πρωί πρωί στο σύστημα και από το πρώτο λεπτό υποψιάστηκα πως δεν θα κρατήσει πολύ η πλα΄κα με τα μαύρα καλώδια και το USB από τον εκτυπωτή. Ο Κοσμάς ξηγήθηκε, εγώ αγόρασα λίγο παραπάνω από το ελάχιστο που υπολόγιζα, και λίγες ώρες αργότερα το σύστημα φόρεσε 2 εργοστασιακά τερματισμένα καλώδια ρεύματος Supra LoRad 2.5 SPC Aniversary Edition του 1,5 μ. έκαστο και ένα Supra USB 2.0 - Hi-Speed, Type A-B, στα 0,70 μ.
IMG_2951.jpeg
IMG_2951.jpeg (1.15 MiB) Viewed 609 times
IMG_2950.jpeg
IMG_2950.jpeg (1.26 MiB) Viewed 609 times

Με το καλημέρα έφυγε ένα βάρος από το στήθος μου, ακόμα άστρωτα τα Supra και αμέσως υπάρχει αισθητή βελτίωση στην άρθρωση των χαμηλών, στην εστίαση της σκηνής και στην ησυχία του βάθους. Ο Dr Pan μου έλεγε πως το σύστημα ακουστικών που έχω φτιάξει είναι σοβαρό, και πράγματι τώρα αρχίζω και το ακούω. Οι πρώτες εντυπώσεις έχουν γίνει σε κομμάτια γνωστά σε όλους μας —η γνωστή Diana Krall, το We get requests του Oscar Peterson αλλά και η τελευταία δουλειά της Φιλαρμονικής της Εσθονίας σε έργα Arvo Pärt, ή το τελευταίο άλμπουμ των Beirut. Αν δεν ήξερα πως πρέπει να περιμένω ακόμα τα καλώδια να ανοίξουν (ο Κοσμάς λέει περί τις 100 ώρες) θα μπορούσα να αρχίσω να αξιολογώ κριτικά τι ακούω από τον Άρη.

Συμπερασματικά: ντροπή και όνειδος που έπαιζα τόσον καιρό με το μαλλιοκούβαρο, για όλα τα επιπλέον μένει να αρχίσουμε να κάνουμε τις σχετικές συγκριτικές ακροάσεις. Πάντως τα καλώδια της Supra φαίνονται να δίνουν ένα πολύ καλό και αξιόπιστο σημείο αναφοράς.

Υ.Γ. Κώστα, ακόμα με ενδιαφέρει να ακούσω το καλώδιο του Μωραΐτη.
Υ.Γ. 2 Για όσους παρατηρούν με φρίκη ένα διακοπτικό τροφοδοτικό στο πολύμπριζο, υπόσχομαι πως θα αντικατασταθεί με γραμμικό, σε σχέδιο Δημητρακούδη και δια χειρός Στέλιου, όταν ο τελευταίος ευκαιρήσει. Είπαμε, θα είμαι σοβαρός από εδώ και μπρος! :lol:

*Συμπληρωματικά διευκρινίζω πως η balanced σύνδεση μεταξύ DAC και ενισχυτή γίνεται με καλώδιο Tour Grade Classic XKE Starquad της Van Damme, τερματισμένο με βύσματα Neutrik δια χειρός STnet.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #58 by Chris1967 » Thu Nov 16, 2023 8:36 pm

Καλορίζικα και καλοάκουστα!! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #59 by Dr Pan K » Fri Nov 17, 2023 12:11 pm

Τα ειπαμε με τον Αγγελο, η αγορα με βρισκει συμφωνο καθως τα Supra αποτελουν εγγύηση για την συγκεκριμενη κατηγορια τιμης.

Θα παρει λιγες ημερες να "στρωσουν" ή εστω για να τα συνηθίσεις Αγγελε, πες μας αν ακους διαφορες.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #60 by angpsi » Fri Nov 17, 2023 11:31 pm

Dr Pan K wrote:(...) Θα παρει λιγες ημερες να "στρωσουν" ή εστω για να τα συνηθίσεις Αγγελε, πες μας αν ακους διαφορες.

Διαφορές άκουσα κατ' αρχήν μέσα στις πρώτες 6-8 ώρες, από τις 2 μ.μ. που πρωτοέκατσαν στο σύστημα μέχρι το βράδυ στις 10 μ.μ. που έφυγα. Σε σχέση με το "καλημέρα" που περίγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση, τα καλώδια ηρέμησαν και ήρθαν πιο σωστά σε όλο το φάσμα, καθώς παρατήρησα πως έφυγε κάποιο γρέζι στις μεσαίες και φανερώθηκε μια μεγαλύτερη σαφήνεια στο decay. Δεδομένου ότι τα καλώδια ήρθαν κατ' ευθείαν από την καλούμπα του εργοστασίου, αυτό μου φαίνεται μάλλον φυσιολογικό: η Supra δεν διευκρινίζει αν ακολουθεί κάποια διαδικασία προκαταρκτικού στρωσίματος, αλλά δεν το φαντάζομαι σε αυτή την τιμή για προϊόν που παράγεται εν σείρα.

Τώρα τα έχω αφήσει να παίζουν non-stop από την Πέμπτη και για όλο το Σ/Κ πάνω στα vintage AKG K 240 DF 600 Ohm· όταν ξαναπάω στο γραφείο τη Δευτέρα θα βάλω ξανά τα Clear Mg και θα δω αν έχουν ανοίξει περισσότερο. Με μια περαστική που έκανα σήμερα το πρωί πάντως, τα AKG έδειχναν βελτίωση μάλλον προς το υπερθετικό, ενώ τα ίδια τα ακουστικά έπαιζαν σίγουρα καθαρότερα απ' όσο τα έχω ακούσει ποτέ μέχρι τώρα. Φυσικά δεν αποδίδω αυτή τη βελτίωση μόνο στα καλώδια, μάλλον τα τελευταία έχουν αφήσει τα μηχανήματα να δείξουν τις πραγματικές τους προοπτικές τροφοδοτώντας τα με καθαρό ρεύμα χωρίς να αλλοιώνουν την τονική τους ισορροπία.

Συνολικά η επίδραση των Supra πάνω στο σύστημα ήταν αδιαμφισβήτητα ευεργετική και―αν δε με έχει επηρεάσει η χαρά του νέου αποκτήματος―παίζει να είναι καλύτερα και από τα (συγκρίσιμα σε επίπεδο τιμής και εξίσου επάργυρα) Black Rhodium Super Mains 25 που έχω στο στερεοφωνικό. Μέχρι στιγμής, δεν έχω καμία αμφιβολία πως πρόκειται για πολύ ποιοτικά καλώδια που φέρνουν ακουστό αποτέλεσμα χωρίς να διαταράσσουν την ηχητική υπογραφή της βασικής αλυσίδας. Για περισσότερα αναμένουμε τις περεταιρω συγκριτικές δοκιμές.
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register