Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Entry Level Καλωδια

User avatar
audiojunkie
Posts: 17
Joined: Thu Apr 28, 2016 2:37 am
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #11 by audiojunkie » Mon Jun 05, 2017 10:13 pm

Dr Pan K wrote:
3104TB_Z.jpg


Mogami 3104, κορυφαίο value for money σε καλώδιο ηχείων με διάταξη star quad και χοντρό καρέ 4x12AWG (4x3,3mm2). Ο αγωγός ειναι ο γνωστός Mogami Neglex OFC, μόνωση απο PVC. Στην λιανική το 3104 κοστίζει περίπου 30-40ευρω/μέτρο αλλα υπάρχει ο Take Five Audio που το στέλνει τερματισμένο σε οτι διάταξη θέλουμε (συνήθως bi-wired) με κόστος περίπου 130 ευρω/2μετρα ανα ζεύγος. Για όσους δίνουν σημασία είναι και cryo-treated!

http://www.takefiveaudio.com/products/1 ... yo-treated


Η αναγραφομενη τιμη αφορα ενα τεμαχιο, για ζευγος το κοστος ειναι Χ2. [beer]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #12 by Dr Pan K » Tue Jun 06, 2017 1:33 am

Σωστό, τιμή ανά καλώδιο, πρέπει να βάλουμε 2 στην παραγγελία για ζεύγος.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #13 by angpsi » Thu Sep 21, 2017 12:00 pm

Επανέρχομαι στο ζήτημα, τώρα που με αγχώσατε με τα VDH D102 MKIII Hybrid. Έχετε άποψη για
1. τα Linn Silver, Kimber Cable Tonic, και Chord C-line σε analogue interconnect, και
2. τα Kimber DV21, Chord Company Prodac Pro, και Atlas Element Integra S/PDIF ως digital coax interconnect;

Ισοδύναμες προτάσεις ευπρόσδεκτες, όπως και το να μου πείτε να μην πετάξω τα λεφτά μου σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Άγγελος
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #14 by Grandpa » Thu Sep 21, 2017 1:38 pm

Gojakla wrote:Πάνο, σε balanced xlr, τί θα πρότεινες?




ΥΓ. Extra Ερώτησης:
Έχει νόημα η χρήση xlr απο το dac μου στον ενισχυτή ή να μείνω με τα rca?
(true balanced σχεδιάσεις και τα 2 μηχανάκια)


Χθες που επαιζα με Hegel 160 + dac hegel hd12 με xlr ειχε μια σχετικη διαφορα, υπερ xlr, αρεστη βεβαιως
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #15 by Dr Pan K » Mon Oct 02, 2017 10:56 pm

angpsi wrote:Επανέρχομαι στο ζήτημα, τώρα που με αγχώσατε με τα VDH D102 MKIII Hybrid. Έχετε άποψη για
1. τα Linn Silver, Kimber Cable Tonic, και Chord C-line σε analogue interconnect, και
2. τα Kimber DV21, Chord Company Prodac Pro, και Atlas Element Integra S/PDIF ως digital coax interconnect;

Ισοδύναμες προτάσεις ευπρόσδεκτες, όπως και το να μου πείτε να μην πετάξω τα λεφτά μου σε αυτή την κατηγορία τιμής.


Mε την Kimber εχω κακές εμπειρίες, τα θεωρώ ρολαρισμενα και στα 2 ακρα (ισως κάποιες σειρές να μην είναι τόσο αλλα γενικά δεν μου έχουν κατσει). Τα Atlas πάλι δεν ειναι καθόλου άσχημα σε digital coaxial αν και η κορυφή κατ εμε είναι τα Black Cat απο τον guru των ψηφιακών καλωδίων Sommovigo (το Tron απλά τα σπάει, τα entry levelκαι αυτά πολυ καλα. Έχουμε κάνει και δοκιμή εδώ στο Audiohub, τα χρησιμοποιουν 2 απο τα μέλη σε κορυφαία συστηματα).

Για τα Linn Silver δεν εχω αποψη, δεν εχουν περάσει ποτε απο το συστημα μου. Τα Chord πανε καλα σε πωλήσεις τελευταία αν αυτο λεει κάτι, το ebay είναι γεμάτο.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #16 by Gojakla » Tue Oct 03, 2017 12:18 am

Κατι σε Vovox;
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1740
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #17 by angpsi » Tue Oct 03, 2017 12:31 am

Πεθαίνω που θεωρείτε entry level τα καλώδια των €500+!... Το ίδιο νομίζω ότι παίζει και με τα (πανέμορφα ωστόσο) Vovox. Τα Atlas που σας έγραψα είναι πάντως στο 50άρικο!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7915
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #18 by Dr Pan K » Tue Oct 03, 2017 12:53 am

To Silverstar 75 έχει 250 $, και πάλι ακριβό σε σχέση με τα 50 του Atlas, οπότε μην το σκέφτεσαι.

Vovox από την επαγγελματική σειρά είναι καταπληκτικά και σε λογικές τιμές.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1526
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #19 by Chris1967 » Tue Oct 03, 2017 8:47 am

Εγώ πάλι θα επαναλάβω αυτό που λέω πάντοτε.

Πρώτα καλό είναι κανείς (και εφόσον δεν έχει ήδη χαιφιδελαδικα καλώδιο) να πάει στα επαγγελματικά που περιγράφει ο Πάνος στα αρχικά ποστ.

Στο δικό μου σύστημα παίζω αποκλειστικά με Belden/Mogami και ρεύματος από τον Δημουλά (Ασπρόπυργος) θωρακισμένα 3χ2,5 και 4χ4.

Το μόνο χαιφιδελάδικο είναι το ασημένιο spdif coaxial Audioquest Digital Pro το οποίο μου έμεινε. Ήταν ακριβό στον καιρό του τώρα δεν το μνημονεύει κανείς.

Τα παραπάνω καλώδια έχουν ρίξει ξύλο σε αρκετά χαιφιδελάδικα πολλαπλάσια τιμής.

Καλό είναι να ξεκινήσεις από εκεί και αυτά τα καλώδια να είναι τα αναφοράς σου για να βγάλεις άκρη σε μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Πάντως για ακρόαση από ακουστικά μην κάνεις υπερβολές, εγώ προσωπικά δεν ακούω σημαντικές αλλαγές εκεί.
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Entry Level Καλωδια

Unread post #20 by Gojakla » Tue Oct 03, 2017 10:35 am

Και τα Canare ειναι πολυ καλα καλωδια για την εισαγωγικη κατηγορια.

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register