Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγορά πολύμπριζου

fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Αγορά πολύμπριζου

Unread post #1 by fragoulisnaval » Mon Nov 12, 2018 8:37 pm

Κυριοι καλησπέρα και καλή εβδομάδα,

Χρειάζομαι ενα πολυμπριζο για το.σύστημά μου, διότι τα components της πηγής μου αυξάνονται και οι ρευματοληπτες του gigawatt pc-2 evo δεν μου φτάνουν.

Κάνοντας μια γρήγορη αναγνωση στο site της gigawatt, τo πολυμπριζo που μου κανei ειναι το pf-1MK2, στο site της isol8, τo πολυμπριζo που μου κανei ειναι το powerline plus, και σαν overkill το πολύμπριζο της Nordost

έχετε καποια αλλη Πρόταση που θα καλυπτε καλυτερα την ανάγκη μου;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγορά πολύμπριζου

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Nov 12, 2018 9:00 pm

Οπότε έχεις πολυμπριζο με 6 θέσεις και θες άλλο ένα ή θες ένα με 8 θέσεις; Θα συμβούλευα να μην είσαι οριακος στην επιλογή σου και να διαλέξεις κάποιο που θα σου κάνει και του χρόνου.

Επίσης κάποια από αυτά που αναφέρεις έχουν και φίλτρο, οπότε να υποθέσω ότι οι προτάσεις πρέπει να έχουν και ενσωματωμένο φιλτράρισμα;
Παναγιώτης
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: Αγορά πολύμπριζου

Unread post #3 by fragoulisnaval » Mon Nov 12, 2018 9:08 pm

to gigawatt εχει δυο θεσεις για ψηφιακές πηγές και ήδη χρειάζομαι 6 θέσεις για τα διάφορα ψηφιακά μου παραφερνάλια. Αυτή τη στιγμή έχω ένα απλό πολύμπριζο της Legrand και θέλω να το αναβαθμίσω.

Τα φίλτρα δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν στο πολύμπριζο.

Η εμπειρία σας τί λέει; Η δική μου είναι περιορισμένη στο αντικείμενο αυτό
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγορά πολύμπριζου

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Nov 12, 2018 9:34 pm

Εγώ έχω κάνει το εξής: πίσω από το σύστημα έχω βάλει υποπινακα με 4 βιομηχανικές σουκο ραγας καλωδιομενες με 6mm2. Τον τελικό τον έχω κατευθείαν επάνω στον υποπινακα. Δίπλα δίνω στο πολυμπριζο Poseidon της Signal Projects που εχει 8 μπριζες. Απο εκεί τροφοδωτω όλα τα υπόλοιπα. Το Poseidon εχει φιλτρα αλλα να πω την αληθεια, έχω ζητήσει από τον κατασκευαστή να μου καθαρίσει τις 6 από τις 8 μπριζες, οπότε στα φίλτρα συχνά βάζω κανένα ψηφιακό. Θεωρώ σημαντική την εσωτερική καλωδίωση, τόσο όσο και τα καλώδια ρεύματος, στο Poseidon είναι η ίδια καλωδίωση με τα γνωστά ρεύματα της Signal. Δέκα κιλά βάρος, φουλ πακτωμενο, μασιφ αλουμίνιο, αν έχει ένα μειονέκτημα είναι η τιμή.

8 θεσεις θεωρω οτι ειναι ψιλοαπαραιτητες, φιλτρο σε τελιοο δεν θα έβαζα, για τις πηγες και τα streamer θα το σκεφτομουν.
Παναγιώτης
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: Αγορά πολύμπριζου

Unread post #5 by SouthKops » Tue Nov 13, 2018 9:48 am

Frankie υπάρχει αυτό
viewtopic.php?f=13&t=726
Άριστο, δεν διαφέρει από καινούργιο, παρά το οτι ανοίχτηκε και χρησιμοποιήθηκε κατ ελαχιστον για 2 εβδομάδες.
Ειναι πολύ καλό για την χρήση που θες και σαφώς ανώτερο μοντέλο......λιανικής 1290 ευρώ, γαρ!
Audio Soul Ultra - South Sounds
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Αγορά πολύμπριζου

Unread post #6 by BLUES » Fri Mar 22, 2024 8:35 pm

Αφου οι πιο πολλοι απο εμας δεν μπορουν να κατασκευασουν ενα δικου τους πολυμπριζο,αξιζει της προσοχης σας
το κατωθι
Σωστα τιμολογημενο-OCC Cooper-IEC/SCHUKO Furutech-star quad διαταξη,εξαιρετο φινιρισμα,masif αλουμινιο,κατασκευασμενο στην Γαλλια,χωρις φιλτρο
http://www.audiophonics.fr/en/multiplug ... 11582.html
Μειονεκτημα οι μονο εξι υποδοχες του
Ηχητικα αρτιο,μετα απο 100 ωρες στρωσιμο κενταει..........
End game επιλογη για τους περισσοτερους απο εμας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγορά πολύμπριζου

Unread post #7 by Dr Pan K » Sat Mar 23, 2024 11:21 pm

Star quad είναι διάταξη για καλώδια (4 αγωγοί σε αντικριστη συστροφή), προφανώς εννοείς star ground ( κοινό σημείο ανεξαρτητων γειωσεων)
Παναγιώτης
BLUES
Posts: 269
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Αγορά πολύμπριζου

Unread post #8 by BLUES » Sat Mar 23, 2024 11:52 pm

Dr Pan K wrote:Star quad είναι διάταξη για καλώδια (4 αγωγοί σε αντικριστη συστροφή), προφανώς εννοείς star ground ( κοινό σημείο ανεξαρτητων γειωσεων)

Ορθη επισημανση
Ο δαιμων του πληκτρολογιου...........
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1737
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αγορά πολύμπριζου

Unread post #9 by angpsi » Mon Mar 25, 2024 12:43 am

Σε αστεροειδή διάταξη και το τίμιο οικονομικά πολύμπριζο που ανακάλυψε ο Chris στο Ebay, με ξεχωριστή σύνδεση κάθε πρίζας με Lapp καλώδιο 2x2,5 εσωτερικά, 3x2,5 εξωτερικά και επίχρυσους 24Κ WBT ακροδέκτες σε industrial Bals τερματικό: https://www.ebay.com/itm/181471091235
Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί δεν το έχω χτυπήσει ακόμα, έστω και για τη δοκιμή...

Επίσης, ο τύπος φαίνεται να είναι ανοιχτός και σε ειδικές προδιαγραφές, κατόπιν συνεννόησης.
Άγγελος

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register