Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #1 by pankon » Sat Dec 23, 2017 7:27 pm

Ποια από τις συσκευές, ψηφιακή ή αναλογική, που παρουσιάστηκαν το 2017, θα θέλαμε να αποκτήσουμε (τώρα!);;;

Ιδέες;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #2 by Dr Pan K » Sat Dec 23, 2017 7:57 pm

Η ερώτηση ειναι θεσμός αναμεσα στους αρθρογράφους της Αμερικης. Εγω ψήφισα ήδη για το Part Time Audiophile (το σχετικό άρθρο δεν εχει ανέβει ακομα) αλλα μπορώ να πω οτι είναι ηχείο (για το οποιο εχω τοποθετηθεί πολλες φορές).
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #3 by pankon » Sat Dec 23, 2017 8:05 pm

Dr Pan K wrote:Η ερώτηση ειναι θεσμός αναμεσα στους αρθρογράφους της Αμερικης. Εγω ψήφισα ήδη για το Part Time Audiophile (το σχετικό άρθρο δεν εχει ανέβει ακομα) αλλα μπορώ να πω οτι είναι ηχείο (για το οποιο εχω τοποθετηθεί πολλες φορές).


Για να μην το λες ανοιχτά, προφανώς δεν επιτρέπεται να αποκαλύψεις τι ψήφισες...

Πότε θα βγουν τα αποτελέσματα στο PTA, για να τα διαβάσουμε;

Π.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #4 by Dr Pan K » Sat Dec 23, 2017 8:18 pm

Στο τέλος του ετους. Για πες εσύ Πανο, τι σου γυάλισε το 2017?
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #5 by pankon » Sat Dec 23, 2017 8:39 pm

Dr Pan K wrote:Στο τέλος του ετους. Για πες εσύ Πανο, τι σου γυάλισε το 2017?


Λοιπόν, φίλε Παναγιώτη, μου γυάλισε το DAC 2 του Vinnie Rossi, που κάνει περίπου 3Κ$. Δυστυχώς όμως μου λείπει ο LIO, που είναι ο ολοκληρωμένος ενισχυτής, όπου τοποθετείται το DAC 2 (άλλα 9-10Κ$ δηλαδή). :shock:

Βέβαια, κι ένα πικαπάκι δεν θα μου έπεφτε καθόλου άσχημα. Αλλά δεν ξέρω ποιο καλό βγήκε το 2017...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #6 by pankon » Sat Dec 23, 2017 8:42 pm

pankon wrote:
Dr Pan K wrote:Στο τέλος του ετους. Για πες εσύ Πανο, τι σου γυάλισε το 2017?


Λοιπόν, φίλε Παναγιώτη, μου γυάλισε το DAC 2 του Vinnie Rossi, που κάνει περίπου 3Κ$. Δυστυχώς όμως μου λείπει ο LIO, που είναι ο ολοκληρωμένος ενισχυτής, όπου τοποθετείται το DAC 2 (άλλα 9-10Κ$ δηλαδή). :shock:

Βέβαια, κι ένα πικαπάκι δεν θα μου έπεφτε καθόλου άσχημα. Αλλά δεν ξέρω ποιο καλό βγήκε το 2017...


Το θέμα με το LIO του Vinnie Rossi είναι ότι με την τεχνολογία των Supercaps που διαθέτει, θα μου αχρηστεύσει τα πολύμπριζά μου. Κι έχω δώσει τόσα χρήματα για τα πολύμπριζα... :-) [dance]
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 645
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #7 by andreasecon » Sat Dec 23, 2017 10:01 pm

MSB Reference Dac.... αλλα δεν εχουν προγραμμα ανταλλαγης με το diamond.... [inlove]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Dec 25, 2017 3:46 pm

hd nagra.jpg
hd nagra.jpg (138.19 KiB) Viewed 3449 times


Ανέβηκε η λιστα των καλύτερων νεων μηχανημάτων του 2017 για το PTA. Κορυφαία όλων ψηφίστηκαν τα Wilson Audio Alexia 2, ενα πολυ καλο ηχείο αδιαμφισβήτητα.

https://parttimeaudiophile.com/2017/12/ ... r-of-2017/

camira.jpg
camira.jpg (332.49 KiB) Viewed 3449 times


Οι δικές μου επιλογές, αρκετά διαφορετικές απο τους Αμερικανοκαναδους φίλους. Σαν ηχειο της χρονιας ψηφισα το Rockport Lyra, στα ψηφιακα εβαλα τα M2Tech Young mk iii, iFi iDSD Black, το Tidal Camira DAC, απο συσκευες τον προενισχυτη της Nagra HD και επειδη πανε καποιες ημερες ισως να ξεχναω και κατι.

micro ifi.png
micro ifi.png (59.52 KiB) Viewed 3449 times


Σαν trend, την βελτιωση των ψηφιακων την θεωρω σημαντικοτατη. Μην κοροιδευομαστε, πριν μερικα χρονια με 2Κ ευρω επερνες απαισιο ηχο, αλλο που τοτε τον θεωρουσαμε "κορυφη". Σημερα ενα iFi Black παιζει παρα πολυ καλα, ενα Chord Mojo (το ειχα ψηφισει περυσι) παιζει επισης πολυ καλα και στεκεται ακομα και σε μεγαλα συστηματα.

m2tech.jpg
m2tech.jpg (154.23 KiB) Viewed 3449 times


Στην high end κατηγορία συνεχίζει η τάση για αδρανείς καμπίνες με την Rockport να βαζει τον πήχη πάρα πολυ ψηλά.

lyra.jpg
lyra.jpg (622.66 KiB) Viewed 3449 times
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #9 by Gojakla » Mon Dec 25, 2017 4:00 pm

Εγω φετος ερωτευθηκα τα καινουργια Wilson Benesch που ακουσαμε στο Μοναχο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1354
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Η πιο επιθυμητή συσκευή του 2017;

Unread post #10 by pankon » Tue Dec 26, 2017 5:42 pm

Dr Pan K wrote:
hd nagra.jpg


Ανέβηκε η λιστα των καλύτερων νεων μηχανημάτων του 2017 για το PTA. Κορυφαία όλων ψηφίστηκαν τα Wilson Audio Alexia 2, ενα πολυ καλο ηχείο αδιαμφισβήτητα.

https://parttimeaudiophile.com/2017/12/ ... r-of-2017/

camira.jpg


Οι δικές μου επιλογές, αρκετά διαφορετικές απο τους Αμερικανοκαναδους φίλους. Σαν ηχειο της χρονιας ψηφισα το Rockport Lyra, στα ψηφιακα εβαλα τα M2Tech Young mk iii, iFi iDSD Black, το Tidal Camira DAC, απο συσκευες τον προενισχυτη της Nagra HD και επειδη πανε καποιες ημερες ισως να ξεχναω και κατι.

m2tech.jpg


Σαν trend, την βελτιωση των ψηφιακων την θεωρω σημαντικοτατη. Μην κοροιδευομαστε, πριν μερικα χρονια με 2Κ ευρω επερνες απαισιο ηχο, αλλο που τοτε τον θεωρουσαμε "κορυφη". Σημερα ενα iFi Black παιζει παρα πολυ καλα, ενα Chord Mojo (το ειχα ψηφισει περυσι) παιζει επισης πολυ καλα και στεκεται ακομα και σε μεγαλα συστηματα.

micro ifi.png


Στην high end κατηγορία συνεχίζει η τάση για αδρανείς καμπίνες με την Rockport να βαζει τον πήχη πάρα πολυ ψηλά.

lyra.jpg


Αναρωτιέμαι αν κανείς έχει ακούσει αυτό το Border Control DAC SE... τα χαρακτηριστικά του φαίνονται να είναι 'old school', με μια παραπλήσια προσέγγιση όπως αυτή της Audio Note (UK). Τι πληροφορίες έχουμε άραγε από τις 'πηγές' μας στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού για το συγκεκριμένο DAC; Πώς να συγκρίνεται άραγε με τα πολύ φρέσκα και μοντέρνα DACs αντίστοιχου κόστους;

Return to “Γενική θεματολογία”



Login · Register