Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Στήριξη ηχείων

Panart
Posts: 8
Joined: Mon Sep 10, 2018 1:35 pm

Re: Στήριξη ηχείων

Unread post #11 by Panart » Tue Sep 18, 2018 3:06 pm

Τα Still Points μπορεί να κάνουν δουλειά, αλλά είναι πανάκριβα τα ρημάδια. Επομένως πάμε στην δοκιμασμενη λύση του γρανίτη.

Απ όσο είδα, για να δένει οπτικά το αποτέλεσμα θα πρέπει ο γρανίτης να ακολουθεί το σχήμα της βάσης του ηχειου. Στο δικό μου που έχει οβάλ βάση, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να κοπεί στο συγκεκριμένο σχήμα ο γρανίτης.

Αν έχει κάποιος, που δεν τους χρησιμοποιεί και μπορεί να μου δωσει για δοκιμή, ας μου στειλει μήνυμα.

Θεωρώ ότι το θέμα χώρος, με όλες τις προεκτάσεις του, εχουν πολύ μεγαλύτερη συμμετοχή στο ηχητικό αποτέλεσμα, απ όσο νομίζουμε.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Στήριξη ηχείων

Unread post #12 by Dr Pan K » Tue Sep 18, 2018 4:33 pm

Μπορείς να ρωτήσεις σε μαγαζιά που φτιάχνουν κουζίνες ή σε μαρμαραδικα. Καλύτερα από γρανίτη βρες slate (σχιστολιθο), εναλλακτικά κοριαν (ακριβό.. )
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1738
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Στήριξη ηχείων

Unread post #13 by angpsi » Tue Sep 18, 2018 9:26 pm

Dr Pan K wrote:Μπορείς να ρωτήσεις σε μαγαζιά που φτιάχνουν κουζίνες ή σε μαρμαραδικα. Καλύτερα από γρανίτη βρες slate (σχιστολιθο), εναλλακτικά κοριαν (ακριβό.. )

Πάνο, γιατί σχιστόλιθο και όχι έναν άλλο γρανίτη μεγαλύτερης πυκνότητας μάζας; Τυπικά όλοι οι μαύροι γρανίτες - και ειδικότερα οι καθαροί μαύροι - έχουν μεγαλύτερη μάζα ανά τετραγωνικό από οποιονδήποτε σχιστόλιθο. Φυσικά ως προς το κομμάτι της αισθητικής ουδείς λόγος γίνεται περί ορέξεως.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Στήριξη ηχείων

Unread post #14 by Dr Pan K » Tue Sep 18, 2018 9:37 pm

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:Μπορείς να ρωτήσεις σε μαγαζιά που φτιάχνουν κουζίνες ή σε μαρμαραδικα. Καλύτερα από γρανίτη βρες slate (σχιστολιθο), εναλλακτικά κοριαν (ακριβό.. )

Πάνο, γιατί σχιστόλιθο και όχι έναν άλλο γρανίτη μεγαλύτερης πυκνότητας μάζας; Τυπικά όλοι οι μαύροι γρανίτες - και ειδικότερα οι καθαροί μαύροι - έχουν μεγαλύτερη μάζα ανά τετραγωνικό από οποιονδήποτε σχιστόλιθο. Φυσικά ως προς το κομμάτι της αισθητικής ουδείς λόγος γίνεται περί ορέξεως.


Γιατί δεν έχει να κάνει μόνο με την μάζα αλλά και με την δομή, την ταχύτητα μεταφοράς του ήχου και των δονήσεων στο υλικό, την απόσβεση, τυχόν κατευθηντικοτητα της διάταξης της δομής του υλικού..
Παναγιώτης

Return to “Καλώδια - Αξεσουάρ”



Login · Register