Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #1 by Jazzer » Sun Jun 12, 2016 1:57 pm

Χαιρετώ όλους τους φίλους του audiohub.gr !
Ανοίγω το παρόν θέμα για να καταθέσω τις σκέψεις αλλά και τους προβληματισμούς μου σχετικά με την αγορά πικάπ. Πριν λίγες ημέρες παρουσίασα το σύστημα μου στο : http://audiohub.gr/viewtopic.php?f=18&t=101

Καταρχήν να θέσω υπόψη σας το γεγονός ότι ποτέ έως τώρα δεν είχα κάποιο πικάπ στο χώρο μου. Η δισκοθήκη μου (jazz κυρίως) αποτελείται από περίπου 1.600 cd και 9.000 άυλα αρχεία, τα οποία τροφοδοτούν το Esoteric K-05 και το Northstar Design Supremo αντίστοιχα.
Να τονίσω ότι περισσότερο ακούω μουσική από το dac, λόγω της γνωστής ευκολίας που προσφέρουν τα άυλα αρχεία.

Οι πρώτες μου σκέψεις για πικάπ εμφανίστηκαν τον τελευταίο καιρό, όταν άκουσα αφενός το υπέροχο σύστημα του φίλτατου Παναγιώτη (Dr Pan K) το οποίο κινείται στα όρια της τελειότητας και αφετέρου ένα σχετικά ταπεινό αναλογικό σύστημα ενός άλλου καλού φίλου.
Κοινά σημεία και στα δυό συστήματα (αν και κινούνται σε εντελώς διαφορετικό κόστος απόκτησης) η ζεστασιά και η αληθοφάνεια της μουσικής, πράγματα που ίσως τελικά προσφέρουν κατά βάση μόνο τα καλά αναλογικά συστήματα.

Το budget μου για πικάπ, κεφαλή και phono είναι από 3.000 ευρώ (που υπάρχουν ήδη) έως 4.000 ευρώ (πιστεύοντας να μπορέσω να διαθέσω 1.000 ευρώ το ανώτερο ακόμα).
Σκέφτομαι λοιπόν σοβαρά να μπω στο μαγικό κόσμο του βινυλίου, αλλά κάποιες δεύτερες σκέψεις και προβληματισμοί με φρενάρουν, όπως :

α) Μεγάλο βήμα, θα με βάλει σε πολλές νέες αγορές και δεν εννοώ μόνο τα μηχανήματα αλλά κυρίως τα βινύλια, από τη στιγμή που έχω ήδη πολύ υλικό προς ακρόαση, δηλαδη cd και άυλα.

β) Γιατί να μην κρατήσω τα χρήματα και να αναβαθμίσω το dac μου στο μέλλον ;

γ) Αν τελικά αποφασίσω να αγοράσω πικάπ, κεφαλή και phono, ποιός είναι οι καλύτερες αγορές σε αυτό το budget και κυρίως με προυπόθεση να μείνω μαζί τους για αρκετά χρόνια, χωρίς να μετανιώσω για άστοχες και ανεπαρκείς αγορές ;

Την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφτηκα τον βιντεορυθμό, άκουσα μόνο τα Rega RP1 performance (δυστυχώς δεν είχε τα rp3, rp6, rp8 διαθέσιμα προς ακρόαση) και Michell Gyrodec (με βραχίονα SME 309), τα οποία έπαιζαν καλά, αλλά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα αν δεν τα ακούσω στο χώρο μου και δυστυχώς ο αντιπρόσωπος δεν τα δίνει για κανένα λόγο.

Τέλος, επισκέφτηκα την Sound Gallery και είδα μόνο από κοντά το Linn Majik Lp12, καθώς δεν υπήρχε διαθέσιμη η κεφαλή που προσφέρεται μέσα στην τιμή του (Linn Adikt) για να το ακούσω. Από εμφάνιση και μόνο είναι υπέροχο πάντως.

Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα, περιμένω τις δικές σας απόψεις / προτάσεις. Η τελική απόφαση για την αγορά ή όχι ενός πικάπ είναι σιγουρα δική μου, όμως είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε βοήθεια επί του θέματος.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Jazzer
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #2 by Chris1967 » Sun Jun 12, 2016 2:29 pm

Παρότι είμαι βινυλιόφιλος και ακούω ως επί το πλείστον αποκλειστικά από βινύλιο, θα έλεγα ότι μια επένδυση των 3000 ευρώ σε πικάπ/φόνο είναι όπως και εσύ ο ίδιος αναφέρεις, ένα μόνο μέρος της συνολικής επένδυσης και αυτή καθαυτή δεν θα σε φέρει ούτε κατά διάνοια σε επίπεδα όπως άκουσες στον Πάνο.

Στην θέση σου θα επένδυα αυτά τα χρήματα σε αναβάθμιση των (του) DAC σου. Και ενδεχομένως θα καταργούσα το cd palyer, και θα έπαιζα μόνο άυλα.

Σαν part exchange συν 3.000 ευρώ χτυπάς άνετα την κατηγορία του πενταχίλιαρου και παραπάνω ακόμα, αν το μπάτζετ σου μπορεί να πάει ακόμα συν 1000-2000 ευρώ.

Υπάρχουν πολύ καλά μηχανάκια στο πεντοχίλιαρο (Rockna Wavedream, το νέο μοντέλο της Total Dac, Exogal, κλπ κλπ) που θα αναβαθμίσουν σημαντικά τον ψηφιακό σου ήχο.

Εάν παρά ταύτα θες πολύ να πεις στην σκοτεινή τέχνη του βινυλίου εδώ είμαστε.

Παρακολούθησε και το νήμα του Νίκου viewtopic.php?f=11&t=95
Χρήστος
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #3 by Jazzer » Sun Jun 12, 2016 2:52 pm

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την άποψη σου. [thumbup]
Το πιο σημαντικό από όλα είναι να ξεκαθαρίσει το τοπίο μέσα μου.
Δεν θέλω να βιαστώ να πάρω κάποια απόφαση, που ίσως μετανιώσω αργότερα.

Είτε μείνω με τα φηφιακά αγοράζοντας ένα καλύτερο dac, είτε περάσω στη σκοτεινή πλευρά του βινυλίου όπως λες :-D , είναι απόφαση με συν και πλην σε κάθε περίπτωση.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας !

Στην ουσία θα ξεκινήσω με 0 βινύλια, κι επειδή με ξέρω καλά :-D , θα γίνουν 150 - 200 σε 1-1.5 χρόνο, οπότε μιλάμε για ένα κόστος απόκτησής τους ίσο με 3-4.000 ευρώ.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #4 by Chris1967 » Sun Jun 12, 2016 3:12 pm

Θα σε απογοητεύσω στο software... οι τιμές που αναφέρεσαι αφορούν μόνο τρίτες/τέταρτες επανεκδόσεις και ίσως νέες 180γρ πάντα σε μεταχειρισμένες. Αν θες να βρεις κάτι πιο ιδιαίτερο η τζαζ είναι η πιο ακριβή κατηγορία βινυλίου δυστυχώς... Το ξέρω διότι και εγώ ακούω λίγο τζαζ, αλλά περιορίζομαι στις παραπάνω κατηγορίες μόνον διότι οι άλλες (πρώτες δεύτερες εκδόσεις κλπ) τσούζουν πολύ...

Keep on walking!!
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #5 by Gojakla » Sun Jun 12, 2016 3:53 pm

Χωρίς να είμαι ειδήμων στα μαύρα κυκλικά αυτά αντικείμενα πόθου, το γεγονός πως και εγώ έχω 0 δίσκους, είναι αυτό που με φρενάρει περισσότερο απο οτιδήποτε.

ΑΝ ήμουν στην θέση σου και είχα τέτοιο budget, για να είμαι απολύτως ειλικρινής θα έφτιαχνα πρώτα μια δισκοθήκη και θα ξεκίναγα με ένα low/mid-level μηχανάκι.

Για μένα το μουσικό υλικό έρχεται πρώτα απο τα μηχανάκια, εξ' ού και ο παραπάνω συλλογισμός (ο οποίος δεν είναι και απαραίτητα ο "σώστος").


[beer]
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #6 by BityaBit » Sun Jun 12, 2016 3:56 pm

Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο και τον Αντώνη.. Πέρα απο το χρημματικό οπου αν θέλεις να φτιάξεις μια καλή δισκοθήκη μεσοπρόθεσμα θα σου στοιχίσει περισσότερο απο το καλό για αναλογικό σετάπ ποσόν που σκεφτόσουν να διαθέσεις, θα χρειαστεί και διάθεση και υπομονή αφου τοβινύλιο είναι απαιτητικό σε όλες του τις εκφάνσεις απο τις βόλτες στα διασκάδικα/παζάρια οπου απαιτείται άπειρος κόπος χρόνος αλλα ενίοτε και ...χρήμα.. για να γίνει η δουλειά σωστά εώς ακόμα και την ίδια την ακόαση οπου πρέπει να τηρείται ολόκληρη ιεροτελεστία και απόλυτη καθαριότητα (= πλυντήριο δίσκων βουρτσάκια "παπαράκια"..) και ευκολίες δεδομένες στο ψηφιακό εδώ είναι διανόητες....

Τέλος πάντων και εγώ έχω κάποια καλά αναλογικά και τα συντηρώ επειδή όμως έχω ήδη μεγάλη δισκοθήκη απο τα εφήβικά και νεανικά μου χρόνια με την οποία ασχολούμαι ακόμα αλλα μόνο περιστασιακά και όταν κρίνω οτι έχει νόημα (ειδικά στις αγορές το δεύτερο).
Ακούω όμως πιά 80% ψηφιακά και όχι μόνο για λόγους ευκολίας αφού όπως σωστά σου έγραψε ο Χρήστος υπάρχουν ψηφιακές λύσεις που μπορούν να καλύψουν και τους πιό απαιτητικούς πιά σε σχετικά λογικές τιμές..

Τέλος πάντων άν τα όσα δυσσάρεστα σου έγραψα εσένα σου φαίνονται συναρπαστικά τότε προχώρα άφοβα, άν όχι αρχικά θα χαρέις αλλα στην πορέια ετοιμάσου για μεγάλη ξενέρα...

Άν καάλαβες δέν είμαι εχθρός του βινυλίου.. επειδή ομως το έχω ζήσει για χρόνια απο την καλή και απο την ανάποδη έχω γίνει ρεαλιστής και μετριοπαθής ως προς την προσέγγιση μου σε αυτό..
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #7 by Jazzer » Sun Jun 12, 2016 5:13 pm

Gojakla wrote:Χωρίς να είμαι ειδήμων στα μαύρα κυκλικά αυτά αντικείμενα πόθου, το γεγονός πως και εγώ έχω 0 δίσκους, είναι αυτό που με φρενάρει περισσότερο απο οτιδήποτε.

ΑΝ ήμουν στην θέση σου και είχα τέτοιο budget, για να είμαι απολύτως ειλικρινής θα έφτιαχνα πρώτα μια δισκοθήκη και θα ξεκίναγα με ένα low/mid-level μηχανάκι.

Για μένα το μουσικό υλικό έρχεται πρώτα απο τα μηχανάκια, εξ' ού και ο παραπάνω συλλογισμός (ο οποίος δεν είναι και απαραίτητα ο "σώστος").


[beer]

Αντώνη σε ευχαριστώ επίσης για την απάντηση / θέση σου στο θέμα. Η πρότασή σου για ένα low/mid-level μηχανάκι είναι ενδιαφέρουσα, να υποθέσω ότι έχεις κι εσύ το ίδιο δίλημμα με μένα όσον αφορά το αναλογικό ; :-D
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #8 by Jazzer » Sun Jun 12, 2016 5:19 pm

BityaBit wrote:Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο και τον Αντώνη.. Πέρα απο το χρημματικό οπου αν θέλεις να φτιάξεις μια καλή δισκοθήκη μεσοπρόθεσμα θα σου στοιχίσει περισσότερο απο το καλό για αναλογικό σετάπ ποσόν που σκεφτόσουν να διαθέσεις, θα χρειαστεί και διάθεση και υπομονή αφου τοβινύλιο είναι απαιτητικό σε όλες του τις εκφάνσεις απο τις βόλτες στα διασκάδικα/παζάρια οπου απαιτείται άπειρος κόπος χρόνος αλλα ενίοτε και ...χρήμα.. για να γίνει η δουλειά σωστά εώς ακόμα και την ίδια την ακόαση οπου πρέπει να τηρείται ολόκληρη ιεροτελεστία και απόλυτη καθαριότητα (= πλυντήριο δίσκων βουρτσάκια "παπαράκια"..) και ευκολίες δεδομένες στο ψηφιακό εδώ είναι διανόητες....

Τέλος πάντων και εγώ έχω κάποια καλά αναλογικά και τα συντηρώ επειδή όμως έχω ήδη μεγάλη δισκοθήκη απο τα εφήβικά και νεανικά μου χρόνια με την οποία ασχολούμαι ακόμα αλλα μόνο περιστασιακά και όταν κρίνω οτι έχει νόημα (ειδικά στις αγορές το δεύτερο).
Ακούω όμως πιά 80% ψηφιακά και όχι μόνο για λόγους ευκολίας αφού όπως σωστά σου έγραψε ο Χρήστος υπάρχουν ψηφιακές λύσεις που μπορούν να καλύψουν και τους πιό απαιτητικούς πιά σε σχετικά λογικές τιμές..

Τέλος πάντων άν τα όσα δυσσάρεστα σου έγραψα εσένα σου φαίνονται συναρπαστικά τότε προχώρα άφοβα, άν όχι αρχικά θα χαρέις αλλα στην πορέια ετοιμάσου για μεγάλη ξενέρα...

Άν καάλαβες δέν είμαι εχθρός του βινυλίου.. επειδή ομως το έχω ζήσει για χρόνια απο την καλή και απο την ανάποδη έχω γίνει ρεαλιστής και μετριοπαθής ως προς την προσέγγιση μου σε αυτό..

Πέτρο, ευχαριστώ και σένα για την απάντηση. Με την ευκαιρία της συζήτησης, είδα και τα μηχανήματα σου στη σχετική παρουσίαση τα οποία είναι εξαιρετικά, όπως φυσικά και όλων των υπολοίπων φίλων της παρέας του audiohub.gr.
Το γεγονός ότι παρόλο που έχεις ήδη ένα ωραίο πικάπ, αλλά και αρκετούς δίσκους και όμως ακούς κατά 80 % ψηφιακά, με μπερδεύει ακόμα περισσότερο ! :lol:
Δεν ξέρω, ίσως η καλύτερη λύση για μένα να είναι αυτό που πρότεινε πιο πάνω ο Αντώνης, ένα όχι πολύ ακριβό πικάπ για αρχή και βλέπουμε !!
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #9 by Gojakla » Sun Jun 12, 2016 5:40 pm

Οπως ανεφερα, σαν Αντωνης δινω προτεραιοτητα στην ακροαση/μουσικο υλικο, παρα σε μηχανακια. Δεν θα ελεγα πως ειμαι τυπικο δειγμα hifidelά, ποσο μαλλον hiendά... :mrgreen:


Υπαρχουν 2 δρομοι για μενα.

1. Παιρνεις το (οποιο) μηχανακι γουσταρεις και επειτα μαζευεις το οποιο υλικο.

Το κοστος αποκτησης του υλικου δεν ειναι απαγορευτικο σε καμια περιπτωση. Αυτα τα 2-3 χιλιαρικα που διαβαζω δεν ειναι εν μια νυκτι. Ολα σιγα σιγα χτιζονται, και μαλιστα ειναι και μερος της "μαγειας".

Αυτη η ωρα που περνας γυρνοντας δεκαδες δισκους μεχρι να πετυχεις αυτον που θα σου κανει κλικ, ειναι πλανευτρα.

Γυρνας λοιπον σπιτι και τους βαζεις στην πικαπαρα και απλως... απολαμβανεις.

2. Επενδυεις στο χτισιμο μιας συλλογης (παλι σιγα σιγα παει το πραμα) και στην πορεια βλεπεις που σε παει το πραμα... αν σου αρεσει ολο αυτο, αρχιζεις τις σκεψεις για αναβαθμισεις κλπ κλπ... που και αυτο ειναι μια διαδικασια ιδαιτερως ενδιαφερουσα... :-D


(Υπαρχει και το "3", οπου πιθανον καποιος να μπορει να παρει και μηχανηματαρα και συλλογη at once, αλλα νομιζω οτι αυτη η περιπτωση στερειται του "ταξιδιου" και τη θεωρω και ασυμβατη προς την αγαπη ολων μας απεναντι στη μουσικη.)

Εγω λοιπον ειμαι περισσοτερο τυπος του "2".
Δατς ολ.




Και για να απαντησω στο ερωτημα.. ειχα ενα πολυ entry level βινυλιακο συστημα και λιγοστους δισκους (καμια 80ρια) τα οποια και πουλησα λογω συνθηκων και μονο.

Αν και οταν επιτρεψουν οι συνθηκες ξανα, θα κανω αυτο που σου προτεινα. Entry/mid level μηχανακι με τη βοηθεια των παιδιων εδω που μπορουν να προτεινουν με σιγουρια πολυ safe vfm λυσεις και χτισιμο δισκοθηκης.

Και για να ειμαι απολυτως ειλικρινης, μου αρεσει να πηγαινω σε σπιτια φιλων και να βλεπω/χαζευω δισκοθηκες με πλουσιο υλικο. Αν τυγχανει να εχουν και μηχανηματαρες, γ*μώ. Αν δεν εχουν ομως, δεν εγινε και κατι, ο πλουτος ειναι στα ραφια τους... :-D

[beer]
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Σκέψεις και προβληματισμοί για αγορά πικάπ

Unread post #10 by BityaBit » Sun Jun 12, 2016 5:43 pm

Και εγώ θα έλεγα οτι η μετριοπάθεια η λογική και η σύνεση είναι ο πιό σωστός τρόπος να ξεκινήσει κανείς. Εξάλου η αγορά είναι γεμμάτη απο ευκαιρίες σε μτχ που θα μπορούσαν να βοηθήσουν σε ένα σοβαρό μεν ανώδυνο δέ ξεκίνημα..

Όσον αφορά την δισκοθήκη ίσως να μπορέσω και εγώ να βοηθήσω σε αυτό..

Σε κάθε περίπτωση η βασικότερη συμβουλή είναι "με το πάσο σου". Η βιασύνη είναι ότι χειρότερο με την ενασχόληση με το σπόρ αυτό.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register